Dobrý den, mám dotaz ohledně užívání 6-letého ženšenu. Vylouhuji z něho vařením všechny účinné látky, nebo něco zbude ve vylouhovaném plátku? Je mi ho líto vyhodit, tak jsem ho zkusil se sebezapřením sníst. Má to smysl, nebo blbnu? Piji ho třetí den, cítím se fajn, ale doba je příliš krátká na hodnocení, které zašlu. Z.
Vážený pane Z,
na dotaz podobný Vašemu jsem už odpovídal zde: užití zbytků ženšenu po vylouhování na tinkturu.
Zbytky ženšenu po vylouhování na čaj jsou na tom podobně jako pokrutiny po přípravě tinktury. To hlavní, tedy panaxosidy a většina účinných látek, přechází do roztoku. Neuděláte žádnou chybu, když vylouhované plátky vyhodíte. Já sám je občas jím, k nabízení hostům ale rozhodně nejsou. Pokud na ně nemáte náladu, nekažte si jimi chuťový zážitek ze ženšenového odvaru.
Snězením pokrutin získáte pouze něco málo nevylouhovaných panaxosidů, něco vlákniny a něco proteoglykanů, které jediné jsou na pokrutinách zajímavé. Proteoglykany se převažně uvolňují až působením trávících šťáv. Ženšenové proteoglykany (nesprávně "polysacharidy") jsou hlavní složkou zavedených výrobků proti chřipce a nachlazení, není ale zřejmé jestli je jejich atraktivita pro výrobce dána více jejich účinností, nebo nízkou cenou pokrutin.
A nakonec, pokud mi napíšete Vaši zkušenost s užíváním ženšenu, budu velmi rád.
-boris-