Drobečková navigace

Snížený krevní tlak (hypotenze)

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda-li je ženšen dobrý i při nízkém tlaku. Mám jej od malička. O ženšenu se praví, že má stimulující účinky a spíše tlak snižuje. Ráda bych si ženšen zakoupila, ale nejsem si jista, zda-li je pro mne vhodný?

Tereza B.

Dobrý den, Terezo!

Stručná odpověď:

Hypotenze může mít mnoho různých příčin a není jasné, jak přesně na ni ženšen zapůsobí. Řekl bych, že ženšen s více než 50% pravděpodobností Váš krevní tlak nijak neovlivní. Je zde ale určitá šance, že Vaši hypotenzi upraví, a též určitá malá šance, že ji zhorší. Pokud jej zkusíte, začínejte užíváním nízkých dávek (méně než 1g). I kdyby ženšen Vaši hypotenzi nezlepšil, nezapomínejte, že má řadu dalších pozitivních účinků.

Více o hypotenzi

Konkrétní trvalá hypotenze (snížený krevní tlak u konkrétní osoby) může mít různé příčiny. Byl bych se téměř přeřekl "hypotenzní choroba" podle vzoru "hypertenzní choroba", ovšem ze skript arteriální hypertenze a hypotenze (viz pdf) z Ústavu patologické fyziologie LFHK UK, do nichž jsem se právě podíval, se dovídám že se hypotenze za chorobný stav nepovažuje. Budiž. Dále se dovídáme: Příčina nízkého tlaku není přesně známa. Snížený tlak se vyskytuje u sportovců s klidovou bradykardií, při zvýšené aktivitě sympatiku, nedostatečné funkci nadledvin (Addisonova nemoc), problémech se srdcem a aortou... Zde výčet autora skript končí, takže budu pokračovat na vlastní pěst: Udržování patřičného krevního tlaku je pod kontrolou mnoha signálních bílkovin a u leckteré z nich může mít genetická odchylka za následek hypotenzi. Kandidáty jsou systém reninu a angiotensinu, adrenergní receptory, kaskáda oxidu dusnatého aj.

Ženšen hypotenzi pravděpodobně nezhorší...

Ženšen má u pacientů se zvýšeným krevním tlakem účinek spíše hypotenzní. Pojmenování adaptogen si ale zaslouží. Adaptogeny se vyznačují tím, že odchylky od normálu ovlivňují směrem k normalizaci, bez ohledu na to, v jakém směru odchylka nastala. To platí i pro ženšen a jeho působení na krevní tlak – ženšen jej přímo nesnižuje, ale dává cévám silnější nástroj k jeho snížení (posiluje syntázu oxidu dusnatého NOS3). Konečné rozhodnutí, jestli tento nástroj bude, nebo nebude použit, zůstává na samotných cévách. Když místní tlak není zvýšený, cévy kaskádu NO jednoduše nespustí. Ženšen tedy Vaši hypotenzi pravděpodobně nezhorší – nejedná-li se ovšem u Vás právě o chybu v nekontrolované aktivaci zmíněné kaskády NO.

...ani nezlepší

Jediný mně známý případ, kdy ženšen pomáhá proti hypotenzi, je u vyčerpaných a podchlazených osob. U těch se používají vysoké dávky (> 10g) ženšenu a ty mj. též upravují hypotenzi z vyčerpání. Vaše hypotenze má ale jiné důvody. Ženšen má proti ní určitou šanci snad jen tehdy, je-li její příčina v srdci nebo v příliš nízké aktivitě nadledvin. Pokud by ženšen Vaši hypotenzi zlepšil, rád bych se o tom dověděl.

-boris-

| 2011 - 11.10.2020