Drobečková navigace

Warfarin

Warfarin je účinný paracelsovský antikoagulační lék, který ve vysokých dávkách slouží v jiném průmyslovém odvětví jako jed na krysy. Mechanismem smrti je vnitřní vykrvácení. Jako jed warfarin vyniká tím, že kvůli pozdnímu působení si jej hlodavci nedají do souvislosti s chutí nástrahy, a též tím, že proti němu existuje 100% protijed: vitamin K.

Často zmiňovaná interakce ženšenu s warfarinem neexistuje (Zhu1999pig, Vaes2000iww, Lee2010ibw). Teoretici propagandy vědí, že pomluva nemusí být ani za mák pravdivá k tomu, aby se dala šířit. Zvláště nestydaté pomluvy jsou přitom relativně účinnější, protože slušní lidé nepočítají s tak velkým rozdílem mezi pomluvou a realitou.

Ženšen sám sám má mírný antikoagulační účinek, avšak jakožto adaptogen není ani ve vysoké dávce jedovatý. Není tak účinným antikoagulačním lékem jako warfarin, ale má jiné vysoce prospěšné vlastnosti, díky nimž je u lidí postižených srdečními a cévními onemocněními vysoce žádoucí. Cévám ženšen prospívá hlavně tím, že usnadňuje produkci oxidu dusnatého (NO) v cévním endotelu, čímž pomáhá snižovat zvýšený krevní tlak a zlepšuje regeneraci cév. Svým protizánětlivým účinkem navíc ženšen chrání srdce i mozek před ischemickým poškozením při již rozvinutém infarktu. Ženšen účinek warfarinu nenarušuje, ale svým ochranným účinkem jej vhodně doplňuje.

| 2009 - 29.1.2019