Drobečková navigace

Vitánie snodárná (Withania somnifera)

Vitánie snodárná (Withania somnifera)
Vitánie snodárná (Withania somnifera)

Vitánie snodárná (Withania somnifera (L.) Dunal) neboli ašvaganda je snad nejznámější léčivou rostlinou Ajurvédy (tradiční indické medicíny). Často se jí říká "indický ženšen", bylo by však méně zavádějící jí říkat například "legendární indický adaptogen".

Vitánie patří do zázračné čeledi lilkovitých (Solanaceae) a vzhledem dost připomíná mochyni židovskou třešeň (Physalis alkekengi) – vždyť Linné vitánii původně popsal v rodu mochyně jako Physalis somnifera. Stejně jako mochyně, i vitánie nese žluté jedlé bobule chráněné v měchýřcích, ty ale u vitánie nejsou hlavní využívanou částí. U vitánie je nejdůležitější zdužnatělý kořen vzdáleně připomínající ženšen.

Obsahové látky

Za adaptogenní účinek vitánie jsou odpovědné vitaferiny, vitanolidy a další saponiny, z nichž nejdůležitější se zdá být vitaferin A. Kromě saponinů obsahuje vitánie alkaloidy izopeletierin a anaferin (Mishra2000sbt). Vitánie je též bohatá na železo.

 

Účinky

Dle vědeckých studií má vitánie protizánětlivé a imunomodulační účinky, působí proti stresu, zlepšuje krvetvorbu a regeneraci a pozitivně působí na srdečně-cévní a nervový systém (Mishra2000sbt). Mechanismu účinku vitaferinu A se věnuje Ku2014wii. Zkoumá se též její účinnost proti rakovině – vitaferin A totiž blokuje růst cév v nádorech (Mohan2004wip). Vitánie je netoxická (Mishra2000sbt) a řadí se mezi klasické adaptogeny.

| 2011 - 17.12.2018