Eleuterokok (Eleutherococcus senticosus (Rupr. & Maxim.) Maxim.), též sibiřský ženšen, byl první "ženšen" který jsem měl možnost prakticky vyzkoušet, což mě později vedlo i k zájmu o ženšen pravý. Ukázalo se však, že co do fytochemického složení jsou tyto dvě rostliny velice odlišné.
Stejně jako ženšen, i eleuterokok je neškodný. Podle Medon1981het se u myší LD50 sušeného vodního extraktu eleuterokoku vůbec nepodařilo stanovit (>3g/kg). Studie Medon1981het, pocházející ještě z pionýrských dob, též prokazuje hypoglykemický účinek eleuterokoku. Brechman říkal že eleuterokok je (u sportovců) ještě účinnější než ženšen. Obecně se však má za to, že eleuterokok nedosahuje celkové účinnosti ženšenu pravého, nicméně dnes už existuje značné množství studií ukazujících na možnost jeho účinku proti stresu a únavě (Deyama2001cpe, Cicero2004esg, Huang2011bfa, Panossian2009eea). Stejně jako u mnoha jiných adaptogenů bych zdůraznil nutnost patřičného dávkování – jedna nebo dvě kapsle denně rozhodně nestačí.
Na rozdíl od ženšenu ale většina ostatních rostlin čeledi aralkovitých, eleuterokok nevyjímaje, jsou dřevité keře, nehodící se svou konzistencí k přímé konzumaci. U eleuterokoku je nutná extrakce. V Medon1981het je popsána příprava extraktu eleuterokoku 10minutovým mícháním 100g práškované drogy (radix / lignum) v 1000ml destilované vody při teplotě 60°C. Při této metodě se získá ze 100g eleuterokoku 1 litr roztoku obsahující 1,6g rozpuštěných obsahových látek. Ty lze získat sušením (lyofilizací) jako práškový extrakt. Pokud by tedy některý výrobce opravdu plnil kapsle řekněme 400mg čistého práškového extraktu, dalo by se mluvit o patřičném dávkování. Takový přípravek u nás ale jen tak snadno neuvidíme. To, co se v prodejnách nabízí jako eleuterokok, obsahuje extrakt eleuterokoku většinou v mnohem menším, neúčinném množství.
Eleuterokok jako adaptogen byl popsán Brechmanem po systematickém studiu čeledi aralkovitých, ke kterému ho patrně inspirovaly účinky ženšenu. Po chemické stránce se ale ženšen a eleuterokok od sebe naprosto liší. Rod ženšen (Panax) obsahuje steroidní glykosidy panaxosidy, které se v eleuterokoku nevyskytují (podařilo se je najít pouze v gynostemě pětilisté).
Obsahové látky eleuterokoku.
Fytochemický průzkum rostliny začíná izolací obsahových látek. Těm dal u eleuterokoku Brechman název eleuterosidy, po vzoru panaxosidů / ginsenosidů u ženšenu. V přehledu Davydov2000es autorka vyjadřuje svou nespokojenost s touto Brechmanovou volbou (o tom jsem už psal jinde).
Obsahové látky eleuterokoku se nikterak neshodují se ženšenem. V eleuterokoku nelze najít žádný ze ženšenových panaxosidů. "Eleuterosidy" nejsou pro eleuterokok specifické, jsou to ubikvitní fytochemikálie již popsané z rostlin jako mrkev, šeřík, břečťan atd.
- Eleuterosid A = daukosterol
- Eleuterosid B = syringin — chrání před radiačním poškozením, imunomodulační účinek (referencováno v Davydov2000es).
- Eleuterosid B4 =sezamin — snižuje hladinu LDL cholesterolu, antikarcinogen, imunomodulační, hepatoprotektivní (referencováno v Davydov2000es).
- Eleuterosid B1 = izofraxidin — cytotoxický u myší lymfocytární leukemie, cholagogum (referencováno v Davydov2000es).
- Eleuterosid E = (-) syringaresinol-4,4'-O-β-D-diglukosid = akantosid D
- Eleuterosid E1 = (-) syringaresinol-O-β-D-monoglukosid
- Eleuterosid I, K, L, M: oleananové glykosidy
- kyselina betulinová
- kyselina kávová — antioxidant, cytoprotektivní, protinádorová, proti dně (arthritis urica), antibakteriální (referencováno v Davydov2000es)
- vitamin E — je všem dobře známý antioxidační vitamín
Účinky eleuterokoku
Při pokusech na zvířatech vědci zjistili, že při zátěži eleuterokok snižuje hladinu hormonálního a buněčného stresu měřeného hladinou kortizolu, hypertrofií nadobliček a oxidačním poškozením tkáně (Ele2006mon, text zde). Na jeho přímý účinek proti únavě prokazuje studie Sumiyoshi2016ees a vícero dalších. Eleuterokok má vliv na expresi cytokinů, in vitro indukuje a zesiluje účinek IL-1 a IL-6, ne však IL-2. Na zvířecím modelu mozkové ischemie byl prokázaný protizánětlívý a neuroprotektivní účinek. Účinek syringinu proti artritidě byl popsán v Yamazaki2007spc a v Takahashi2014pte. K dalším jeho účinkům patří ochrana před osteoporózou a hepatoprotektivní účinek (Ele2006mon). Samostatnou kapitolou je výzkum jeho protirakovinných účinků, jemuž se věnovalo několik desítek publikací. Zjistilo se, že působí inhibičně na buňky linií rakoviny prsní žlázy, kolorektálního karcinomu, hepatomu a dalších rakovin. Je však nutné říct, že přes hojnost studií jsou jeho specifické protirakovinné účinky pořád neprokázané a v praxi se eleuterokok využívá především ke zvýšení fyzické výkonnosti, které dle monografie Ele2006mon prokazuje vícero klinických studií se zdravými sportovci. Obecně se tedy využívá jako bylina protistresová a ke zvýšení sportovního výkonu. Veškerý dosavadní výzkum o této bylině je k dispozici zde.