Drobečková navigace

Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)

klanopraška (schizandra)
Schizandra čínská (Schisandra chinensis)
Schizandra čínská (Schisandra chinensis)

Klanopraška, též schizandra čínská (Schisandra chinensis (TURCZ.) Baill.) patří ke klasickým adaptogenům Ruska a Dálného Východu. Léčebně se využívají její plody, které mají silně povzbuzující účinky. Nejlepším vědeckým zdrojem o této rostlině pro vás bude česky psaný přehled Rybnikar2019scp, jehož plný text je zde. Další informace a odkazy lze najít v přehledu Szopa2017cks, text zde.

Klinické studie ukazují schizandru jako imunitu posilující adaptogen a potenciální nootropikum s vlivem na hladinu NO a kortizolu v krvi (Rybnikar2019scp). Schizandra je tradiční v ruském bylinářství i v TČM, kde byla poprvé písemně uvedena v lékařské knize "Soupis stromů a bylin" (本草綱目, pinyin běn-cǎo-gāng-mù, čti pěn-cchǎo-kāŋ-mù) z r. 1596. Její autor doporučuje schizandru k léčbě dýchacích a srdečně cévních potíží, tělesné únavy a slabosti, chorob zažívacího traktu a nespavosti. V ruském bylinářství se jí říká limonnik (šťáva její plodů obsahuje až 4.5% kyseliny citronové) a používá ji k (1) celkovému posílení organismu při únavě, k potlačení hladu, zvýšení vitality, zpomalení stárnutí a zlepšení duševní výkonnosti. Dá se říct, že schizandra je tradiční ruské nootropikum. Jako u jiných adaptogenů, i u schizandry považuji informace o jejím tradičním využití za pořád ještě směrodatnější, než současný vědecký výzkum.

Plod schizandry je bohatý na léčivé látky – ne nadarmo se schizandře čínsky říká bobule pěti chutí (u-wei-dz). TČM totiž u léčiv rozeznává 5 tzv. chutí (slanou, sladkou, kyselou, hořkou a kořenitou) a plody schizandry jsou dle TČM zvláštní v tom, že v sobě spojují všech 5. Z vědeckého hlediska se za nejvýznamnější účinné látky klanoprašky považují lignany, jejichž výčet podávají přehledy uvedené výše.

 

Účinné látky schizandry

klanopraška čínská
zrající plody schizandry

Nejdůležitější účinné látky schizandry jsou specifické lignany (schizandra lignany) – schizandrin A (deoxyschizandrin), gomisin A, schizandrin B, schizandrin C, γ-schizandrin, schizantenol, schizanterin A a schizanterin B. Tyto lignany se svou aromatickou a antioxidační povahou podobají polyfenolům, ale jejich účinek je mnohem širší než pouhé antioxidační působení. Dle odrůdy, zralosti a stupně kvality obsahují sušené plody schizandry mezi 4-19% schizandra lignanů. Sušený plod schizandry je tedy přírodní tabletka nabitá účinnými látkami.

Dalšími účinnými látkami plodů schizandry jsou triterpenoidy, například schizanartanin A a B. Dalším zajímavým triterpenoidem je vysoce oxidovaný uweidzdilakton I. Za svou sytou barvu vděčí plody schizandry glykosidu zvanému kyanidin-3-O-rutinosid.

Plody schizandry dále obsahují vysoké procento esenciálního oleje (až 3%), který obsahuje oxidované terpenoidy (mono- a seskviterpeny), hlavně ylangen, β-himachalen, α-bergamoten a β-chamigren, které společně tvoří až 75% obsahu schizandrového oleje.

Schizandrové polyfenoly sestávají hlavně z kyseliny chlorogenové, p-kumarové, p-hydroxybenzoové, protokatechuové, salicylové, syringové a gentisové. Schizandra též obsahuje relativně běžné ovocné flavonoidy (hyperosid, izokvercitrin, rutin a kvercetin), fytosteroly (stigmasterol, β-sitosterol), monosacharidy (glukózu, fruktózu, arabinózu a galaktózu), antioxidační vitaminy C a E, organické kyseliny (citronovou, jablečnou, fumarovou a vinnou), minerály a stopové prvky.

Výzkum potvrdil, že schizandra je antioxidační, chrání játra, působí proti vzniku nádorů a má jisté nootropické účinky. Dle Szopa2017cks patří schizandrin C k nejúčinnějším hepatoprotektivům vůbec. Dle Opletal2004dlg a je schizandra vhodná při léčbě chronické virové žloutenky a poškození jater.

| 2012 - 15.11.2020