Klanopraška, též schizandra čínská (Schisandra chinensis (TURCZ.) Baill.) patří ke klasickým adaptogenům Ruska a Dálného Východu. Léčebně se využívají její plody, které mají silně povzbuzující účinky. Nejlepším vědeckým zdrojem o této rostlině pro vás bude česky psaný přehled Rybnikar2019scp, jehož plný text je zde. Další informace a odkazy lze najít v přehledu Szopa2017cks, text zde.
Klinické studie ukazují schizandru jako imunitu posilující adaptogen a potenciální nootropikum s vlivem na hladinu NO a kortizolu v krvi (Rybnikar2019scp). Schizandra je tradiční v ruském bylinářství i v TČM, kde byla poprvé písemně uvedena v lékařské knize "Soupis stromů a bylin" (本草綱目, pinyin běn-cǎo-gāng-mù, čti pěn-cchǎo-kāŋ-mù) z r. 1596. Její autor doporučuje schizandru k léčbě dýchacích a srdečně cévních potíží, tělesné únavy a slabosti, chorob zažívacího traktu a nespavosti. V ruském bylinářství se jí říká limonnik (šťáva její plodů obsahuje až 4.5% kyseliny citronové) a používá ji k (1) celkovému posílení organismu při únavě, k potlačení hladu, zvýšení vitality, zpomalení stárnutí a zlepšení duševní výkonnosti. Dá se říct, že schizandra je tradiční ruské nootropikum. Jako u jiných adaptogenů, i u schizandry považuji informace o jejím tradičním využití za pořád ještě směrodatnější, než současný vědecký výzkum.
Plod schizandry je bohatý na léčivé látky – ne nadarmo se schizandře čínsky říká bobule pěti chutí (u-wei-dz). TČM totiž u léčiv rozeznává 5 tzv. chutí (slanou, sladkou, kyselou, hořkou a kořenitou) a plody schizandry jsou dle TČM zvláštní v tom, že v sobě spojují všech 5. Z vědeckého hlediska se za nejvýznamnější účinné látky klanoprašky považují lignany, jejichž výčet podávají přehledy uvedené výše.
Účinné látky schizandry
Nejdůležitější účinné látky schizandry jsou specifické lignany (schizandra lignany) – schizandrin A (deoxyschizandrin), gomisin A, schizandrin B, schizandrin C, γ-schizandrin, schizantenol, schizanterin A a schizanterin B. Tyto lignany se svou aromatickou a antioxidační povahou podobají polyfenolům, ale jejich účinek je mnohem širší než pouhé antioxidační působení. Dle odrůdy, zralosti a stupně kvality obsahují sušené plody schizandry mezi 4-19% schizandra lignanů. Sušený plod schizandry je tedy přírodní tabletka nabitá účinnými látkami.
Dalšími účinnými látkami plodů schizandry jsou triterpenoidy, například schizanartanin A a B. Dalším zajímavým triterpenoidem je vysoce oxidovaný uweidzdilakton I. Za svou sytou barvu vděčí plody schizandry glykosidu zvanému kyanidin-3-O-rutinosid.
Plody schizandry dále obsahují vysoké procento esenciálního oleje (až 3%), který obsahuje oxidované terpenoidy (mono- a seskviterpeny), hlavně ylangen, β-himachalen, α-bergamoten a β-chamigren, které společně tvoří až 75% obsahu schizandrového oleje.
Schizandrové polyfenoly sestávají hlavně z kyseliny chlorogenové, p-kumarové, p-hydroxybenzoové, protokatechuové, salicylové, syringové a gentisové. Schizandra též obsahuje relativně běžné ovocné flavonoidy (hyperosid, izokvercitrin, rutin a kvercetin), fytosteroly (stigmasterol, β-sitosterol), monosacharidy (glukózu, fruktózu, arabinózu a galaktózu), antioxidační vitaminy C a E, organické kyseliny (citronovou, jablečnou, fumarovou a vinnou), minerály a stopové prvky.
Výzkum potvrdil, že schizandra je antioxidační, chrání játra, působí proti vzniku nádorů a má jisté nootropické účinky. Dle Szopa2017cks patří schizandrin C k nejúčinnějším hepatoprotektivům vůbec. Dle Opletal2004dlg a je schizandra vhodná při léčbě chronické virové žloutenky a poškození jater.