Drobečková navigace

Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)

klanopraška (schizandra)
Schizandra čínská (Schisandra chinensis)
Schizandra čínská (Schisandra chinensis)

Klanopraška, též schizandra čínská (Schisandra chinensis (TURCZ.) Baill.) patří ke klasickým adaptogenům Ruska a Dálného Východu. Léčebně se využívají její plody, které mají silně povzbuzující účinky. Schizandra se široce využívá v TČM i ve vědecké fytoterapii. Další informace a odkazy lze najít v přehledu Szopa2017cks, o který se v tomto textu opírám a který vážným zájemcům o tuto rostlinu doporučuji.

Účinky schizandry dle TČM

První písemní popis využití schizandry v TČM pochází z čínské lékařské knihy vydané v r. 1596. Její autor doporučuje schizandru k léčbě:

  1. chorob zažívacího traktu
  2. dýchacích potíží
  3. srdečně-cévních potíží
  4. tělesné únavy a slabosti
  5. přílišného pocení a nespavosti

Schizandru (rusky "limonnik") zná i ruské tradiční bylinářství a používá ji k (1) celkovému posílení organismu zejména při únavě, (2) k potlačení hladu, (3) zvýšení vitality, (4) zpomalení stárnutí a (5) zlepšení duševní výkonnosti. Dá se říct, že schizandra je tradiční ruské nootropikum. Jako u jiných adaptogenů, i u schizandry považuji informace o jejím tradičním využití (hlavně v TČM) za směrodatnější než současný výzkum, který je v plenkách.

Plod schizandry je bohatý na léčivé látky – ne nadarmo se schizandře čínsky říká bobule pěti chutí (u-wei-dz). Dle TČM jsou plody schizandry zvláštní v tom, že na rozdíl od běžných bylin které mají jednu nebo dvě tzv. "chutě",  plody schizandry v sobě spojují všech pět "chutí" – slanou, sladkou, kyselou, hořkou a kořenitou. (Připomeňme si, že TČM třídí byliny podle dvou principů jin a jang, pěti "chutí" a 12 drah tělních orgánů na které působí.) U schizandry se TČM patrně snaží říct, že její plody v sobě kombinují všechny možné třídy fytochemikálií.

 

Účinné látky schizandry

klanopraška čínská
zrající plody schizandry

Nejdůležitější účinné látky schizandry jsou specifické lignany (schizandra lignany) – schizandrin A (deoxyschizandrin), gomisin A, schizandrin B, schizandrin C, γ-schizandrin, schizantenol, schizanterin A a schizanterin B. Tyto lignany se svou aromatickou a antioxidační povahou podobají polyfenolům, ale jejich účinek je mnohem širší než pouhé antioxidační působení. Dle odrůdy, zralosti a stupně kvality obsahují sušené plody schizandry mezi 4-19% schizandra lignanů. Sušený plod schizandry je tedy přírodní tabletka nabitá účinnými látkami.

Dalšími účinnými látkami plodů schizandry jsou triterpenoidy, například schizanartanin A a B. Dalším zajímavým triterpenoidem je vysoce oxidovaný uweidzdilakton I. Za svou sytou barvu vděčí plody schizandry glykosidu zvanému kyanidin-3-O-rutinosid.

Plody schizandry dále obsahují vysoké procento esenciálního oleje (až 3%), který obsahuje oxidované terpenoidy (mono- a seskviterpeny), hlavně ylangen, β-himachalen, α-bergamoten a β-chamigren, které společně tvoří až 75% obsahu schizandrového oleje.

Schizandrové polyfenoly sestávají hlavně z kyseliny chlorogenové, p-kumarové, p-hydroxybenzoové, protokatechuové, salicylové, syringové a gentisové. Schizandra též obsahuje relativně běžné ovocné flavonoidy (hyperosid, izokvercitrin, rutin a kvercetin), fytosteroly (stigmasterol, β-sitosterol), monosacharidy (glukózu, fruktózu, arabinózu a galaktózu), antioxidační vitaminy C a E, organické kyseliny (citronovou, jablečnou, fumarovou a vinnou), minerály a stopové prvky.

Výzkum potvrdil, že schizandra je antioxidační, chrání játra, působí proti vzniku nádorů a má jisté nootropické účinky. Dle Szopa2017cks patří schizandrin C k nejúčinnějším hepatoprotektivům vůbec. Dle Opletal2004dlg a je schizandra vhodná při léčbě chronické virové žloutenky a poškození jater.

| 2012 - 4.9.2019