Drobečková navigace

Hypertenze léčená manidipinem

Dobré odpoledne

Mám zájem o energizující a stimulační účinky ženšenu, ale byl jsem na pochybách o tom, jaký druh ženšenu je vhodný pro lidi s hypertenzí léčenou manidipinem. Mohl byste mi laskavě odpovědět? Díky předem. Jaume E. (http://es.adaptogens.com, překl.).

Vážený Jaume,

Bohužel jsem schopen Vám odpovědět pouze anglicky.

Stručná odpověď na Váš dotaz

je, že ženšen ve Vašem případě kontraindikován není. Můžete zkusit nejlépe 6letý plátkovaný ženšen (liang nebo lepší) ze spolehlivého zdroje (Korea, Tchaj-wan). Doporučuji Vám přečíst si naši stránku o obecném užívání ženšenu. Upozorňuji Vás, že užívání léčivých rostlin za účelem léčby konkrétních onemocnění vyžaduje lékařský dozor. A teď, když jsem už řekl to nejdůležitější, dovolil bych si několik dalších poznámek.

Ženšen ve skutečnosti může u hypertenze pomoct

Ženšen má ve skutečnosti určitý antihypertenzní, lépe řečeno stabilizující účinek na krevní tlak (chen2008cpe), a to zejména v případech primární (esenciální) hypertenze. Japonská bylinná kombinace ženšenu, zázvoru a jedné další byliny, kterou si teď nevzpomenu (ženšen je tak jako tak hlavní přísadou) má schopnost zmírnit esenciální hypertenzi zhruba u 30% pacientů. Jméno časopisu, kde jsem toto číslo vyčetl, jsem už také zapomněl, ale pokud chcete zdroje, podívejte se na článek o antihypertenzním účinku ženšenu, tam je těch zdrojů spousta. Takže, ženšen není u primární hypertenze v žádném případě kontraindikován. Obavy, že stimulační účinek ženšenu se pojí se zvýšením krevního tlaku, jsou obecně neopodstatněné a většinou pocházejí z toho, že se ženšen plete s běžnými tlak zvyšujícími stimulanty na bázi kofeinu.

Shrnutí

Pacienti s hypertenzí, ať už berou ženšen, nebo ne, by měli být v kontaktu s lékařem a měli by si pravidelně měřit tlak. Ti lékaři, jimž jejich univerzita neposkytla kurz lékařské botaniky, se o mechanismech účinku ceněné a dobře prostudované rostliny, kterou ženšen je, mohou dovědět z tisíců dostupných knih a vědeckých prací.

Léčebný a stimulační potenciál ženšenu je tedy k dispozici i lidem s hypertenzí léčenou běžnými léky. Pro další informaci si můžete prohlédnout odpovědi některým dalším (převážně českým) tazatelům týkající se vysokého krevního tlaku:

S přáním dobrého zdraví,
Boris

| 2012 - 15.4.2018