Drobečková navigace

Možnost užívání ženšenu po operaci srdce

Dobrý den,

posílám tento mail panu Mgr. Štítnickému a prosím o radu. Mám dlouholeté potíže s vysokým tlakem, léčím se ale přesto mívám často hodně ten tlak vysoký. Předloni jsem byla operována, mám dvojitý bypass, ještě předtím jsem měla zavedeny stenty, po té operaci to bylo celkem v klidu, ale měla jsem za pár dnů fibrilaci srdečních síní, tak mi udělali kardioverzi, ta se povedla a bylo to víc jak rok dobré, ale loni před Vánoci jsem zas měla fibrilaci síní, a nedalo se to nijak léky ovlivnit, tak mi zase letos dělali v únoru kardioverzi, zas je to dobré mám tep okolo 50 je to celkem dobré, ale ten horní tlak mívám dost často vysoký, spodní je dobrý. Když třeba ráno vstanu a změřím se tak mám ten systolický tlak i 180 a nevím čím to je, proto bych se chtěla pokusit znovu nějakou přírodní léčbu a zaujal mne velmi ten ženšen, chtěla bych Vás poprosit, jestli byste mi mohl poradit a jestli bych to mohla nějak užívat. Já teď užívám lusopress, concor, oltar a píchám si nízkomolekulární heparin Clexane 0,6 na ředění krve, prosím, tedy jestli můžete poraďte mi co byh mohla z toho ženšenu užívat. Předem děkuji a jsem s pozdravem. Vlasta U.

Dobrý den.

Ženšen Vás zaujal velmi správně, měla byste jej zkusit co nejdříve. V srdečních aplikacích ženšenu bývalo zvykem strašit ošetřující lékaře interakcemi ženšenu (např. s warfarinem atd.). Ukazuje se ale, že interakce ženšenu s obvyklými léky srdečně-cévních pacientů nejsou nikterak závažné. Je otázkou, nakolik je jejich rozmazávání pouhou antireklamou, aby se ženšen nestal pro kardiaky jedním z hlavních prostředků, jako je tomu v Asii. Tam se standardizovaná směs ginsenosidů dokonce podává i injekčně. My se ovšem spokojíme s konzumací ženšenu ústní cestou.

Ženšen budete zkoušet pod vedením a dozorem dobrého lékaře netrpícího předsudky vůči léčivým rostlinám. Začněte minimální dávkou, např. 0.5g, kterou po 3 dnech budete pomalu za stálého měření krevního tlaku zvyšovat. Dozor konající lékař se nesmí u ženšenu nežádoucích účinků zbytečně bát, ale váš případ je natolik závažný, že při zkoušení vyžaduje velkou opatrnost. V ideálním případě dojde ke zlepšení všech parametrů a po určité době užívání možná i ke snížení tlaku. V takovém případě můžete denní dávku pomaloučku zvyšovat až na 3-5g a na této dávce nadále setrvat. V srdeční aplikaci bych také doporučil ženšen kombinovat se sedoulkem japonským, který můžete k léčbě opatrně přibrat později.

S upřímným pozdravem,
-boris-

| 2012 - 22.8.2012