Drobečková navigace

Kontraindikace a interakce ženšenu

Ženšen je kontraindikován u akutních bakteriálních onemocnění, protože jeho tlumivý účinek na zánět a tendence posilovat imunitní odpověď typu 1 (protivirovou a protirakovinnou) jde na úkor odpovědi typu 2 (antibakteriální). Ženšen by snižoval ostrost imunitní reakce proti akutní bakteriální infekci. Z čistě bezpečnostních důvodů též doporučuji ženšen neužívat v prvním trimestru těhotenství. V pozdějších stadiích těhotenství je ženšen bez problémů.

Jiné kontraindikace ženšen prakticky nemá

Existuje pověra, že by se ženšen neměl brát při vyšším tlaku. Tato pověra je zcela falešná. Ženšen při hypertenzi není kontraindikován, naopak je velmi vhodný (Han1998erg, Sung2000erg, Jovanovski2014erk). Ženšen je též výtečný pro staré lidi a pro lidi trpící civilizačními nemocemi: aterosklerózou, diabetem, alergií a autoimunitními chorobami. Ženšen má blahodárné účinky zvláště u kardiaků (Jia2012cgm).

Ženšen prakticky nemá nežádoucí účinky

Ženšen je téměř dokonalý adaptogen a jako takový prakticky nemá nežádoucí účinky. Jelikož ale si někteří lidé neumějí představit lék bez nežádoucích účinků, ženšeni je přimýšlejí. Tak se dovíme, že k nežádoucím účinkům ženšenu má patřit zvýšený krevní tlak, nervozita, nespavost, kožní vyrážka a průjem, které byly v článku Siegel1979gas v časopise JAMA z r. 1979 a v článku Chen1981eas v časopise Journal of Traditional Chinese Medicine ("časopis pro TČM") souhrnně nazvané ginseng abuse syndrome – syndrom předávkování ženšenem. Zmíněný článek z r. 1979 byl založen na dotazníku, který vyplňovalo 133 pacientů s historií užívání ženšenu. Žádné experimentální studie, které by tyto nežádoucí účinky ženšenu potvrdily, neexistují. Místo toho existuje přehršle zpráv o jednotlivých pacientech, jejichž zdravotní stav se zhoršil v době, kdy brali ženšen (Paik2015rcp). Tyto případy samozřemě nic nedokazují, protože i u těch, kteří užívají adaptogeny se zdravotní stav někdy zhorší. EU ale využila konstrukt "syndromu předávkování ženšenem" k zavedení maximální dávky ženšenu 2g/den, což je u většiny pacientů hrubě nedostačující, takže je pak ženšen zase neúčinný.

Je dobré nežádoucí účinky ženšenu zkoumat, protože na jeho bezpečnost spoléhá mnoho pacientů. Dosavadní studie a zkušenosti TČM říkají jasně, že ženšen výše zmíněné nežádoucí účinky nemá (Paik2015rcp). Jednoznačně lze odmítnout například tvrzení, že by ženšen zvyšoval krevní tlak (ve skutečnosti působí proti hypertenzi) či vyvolával kožní vyrážku (ve skutečnosti působí proti alergii). Ženšen též – ač je duševně povzbuzující – nevyvolává nespavost. Ženšen není kofein. Že ženšen sám o sobě nenarušuje cyklus spánku a bdění se prokázalo na zvířatech (Lee1990cip, Huong1998aem) i na lidech (Han2013erg).

Ženšen prakticky nemá lékové interakce

Ženšen je neškodný a prakticky nemá toxickou dávku. Experimentální studie došly k závěru, že lékové interakce ženšenu prakticky neexistují (Ramanathan2016pdi). Pověry o lékových interakcích ženšenu však nadále kolují světem. Dle mého názoru je šíří ti, kteří chtějí tento starobylý lék zpochybnit v rámci širší protibylinné propagandy. Když se totiž dívám na nestydatý článek Messina2006hsf, který vyšel ve významném lékařském časopise a je 100% založen na spekulacích, nebo na článek Miller1998hms podobného ražení, žádné jiné slovné spojení než protibylinná propaganda mě nenapadá (viz též reakci čtenářů Fughberman1999hms). Z komerčního hlediska jde o to, že ženšen konkuruje paracelsovským lékům, přičemž sám je nejedovatý a patří mezi adaptogeny. Na seznamech smyšlených interakcí ženšenu se objevuje warfarin a antikoagulanty obecně, léky proti hypertenzi, diuretika, digoxin, steroidy a estrogeny, insulin a antidiabetické přípravky a psychofarmaka (fenelzin a další blokátory monoaminoxidázy).

Ženšen je neškodný a bezpečný

Ženšen nemá toxickou dávku. Lze jej konzumovat tak, jako kdyby to byla běžná potravina. Lze jej též použít jako polévkovou zeleninu. I v dávkách desítek gramů je ženšen neškodný (Coon2002pgs, Kitts2000esg, Seely2008sep). Vyčištěné panaxosidy toxickou dávku mají, je však extrémně vysoká (Kaku1975css).

Donedávna kdekdo tvrdil, že ženšen je zcela neúčinný, že je to v zásadě placebo. Dnes, když je jeho účinnost vědecky nesporná, by bylo chybou nechat se zase strašit seznamy smyšlených interakcí a nežádoucích účinků. Ve srovnání s paracelsovskými léky je ženšen mimořádně bezpečný.

 

| 2008 - 22.2.2019