Drobečková navigace

Hojení ran a rekonvalescence

Praktické shrnutí: Léčba zranění je jedním z nejdůležitějších účinků adaptogenů. Najdete zde reference účinnosti ženšenu, notoginsengu, kořene pivoňky, děhele, kozince a dalších adaptogenů.

Hojení ran má dvě fáze: fázi proliferační, kdy dochází k zcelení rány růstem nové tkáně, a fázi remodelace, kdy se vstřebá přebytečná tkáň a jizva v ideálním případě úplně zmizí, ať už šlo o úraz, nebo chirurgický zákrok. Bezprostředně po zranění hraje roli koagulace (srážení krve) a imunitní systém. Do místa poškození vniknou makrofágy, které konzumují prách a infekční částice. Částice větších rozměrů odplaví hnis, jehož velkou část tvoří protilátky a DNA odumřelých leukocytů. Jizva při hojení vzniká vždy. Ne vždy však musí být viditelná. I vnitřní zranění (svalů, šlach, střev, ba dokonce i jater) se hojí fibroticky – tj. jizvou. U zlomenin vzniká kostní svalek, což je vlastně také jizva. Fibrotická tkáň zpevní zraněné místo, které bude vždy o něco pevnější než okolí. Úplně nakonec dochází při hojení k regeneraci nervů.

Krevní zásobení při hojení ran

O tom, jak se rána bude hojit, často rozhoduje krevní zásobení. Po zranění totiž vznikají části tkáně trpící nedostatkem kyslíku (ischemická ložiska). Difuzí se kyslík do dostane do tkáně asi jen na vzdálenost 1-2mm. Proto je při hojení zranění důležitá rychlá regenerace cév a kapilár. Při hojení ran mají proto důležitost byliny ovlivňující růst cév.

Regenerace z hlediska valeologie

Z hlediska valeologie je zdravotní stav každé tkáně výslednicí dvou vlivů: ranivých a hojivých. Ranivé vlivy jsou důsledkem zátěže (mechanické, chemické, oxidační, radiační...). Hojivé vlivy zase reprezentují přirozenou regenerační schopnost. U nezatížené tkáně hojivé vlivy vysoce převažují nad poškozujícími a tkáň zůstává zdravá. Při nemoci (např. při cukrovce) však můžou ranivé vlivy převládnout a pak vznikají ložiska nehojící se poškozené tkáně. Adaptogeny jsou důležité tím, že posilují přirozenou regenerační schopnost a můžou vést i ke zhojení komplikací civilizačních chorob.

V 20. a hlavně v 21. století byl u mnoha rostlinných adaptogenů experimentálně potvrzen regenerační účinek na tkáně savců. Mezi nimi patří přední místo modelovému adaptogenu ženšeni pravému, a to nejen pro jeho účinnost, ale i proto, že je dobře vědecky prozkoumaný.

Hojivé a rekonvalescenční účinky ženšenu

Vědecké důkazy o účinnosti ženšenu pravého ke zlepšení hojení zranění nepocházejí jen z učebnic TČM, ale i ze standardní vědy:

Mechanismus účinku ženšenu na hojení zranění není zcela objasněn, ale ví se, že tato bylina není neúčinná, neboť má rozsáhlé imunomodulační účinky.

Další adaptogeny s hojivými účinky

Ženšen zdaleka není jediný hojivý adaptogen. K nejdůležitějším bylinám TČM využívaným k tlumení bolesti a zrychlení léčby zranění (Wang2013wpf a další) patří

Vědecké reference o účinnosti pivoňky při hojení ran najdete zde. Vysoce účinný je také

Z hlediska dostupnosti lze kořen pivoňky čínské sehnat na Yaomedica (zde) nebo na polském webu Ziolachinskie (zde, zde). Kvalitní ženšen, notoginseng a děhel seženete na Ariadne (zde, zde a zde). Pokud jde o květ a nať zimolezu, není to adaptogen (je mírně jedovatý) a v ČR je dostupný pouze vlastním sběrem. Hojení ran zlepšuje také

jehož astragalosid IV dle Chen2013ain dokonce i omezoval zjizvení. Kozinec blanitý je dostupný zde a přes 10 dalších vědeckých publikací o jeho pozitivním vlivu na hojení ran najdete zde. K dalším účinným patří

K méně specifickým patří polyfenoly olivového oleje, který lze použít k přípravě hojivých mastí a polyfenoly listů čajovníku, maliníku nebo ostružiníku. Hojivé účinky má i tradiční kostival, který je však neadaptogen a nemá se užívat vnitřně (lze jej koupit kdekoliv ve formě kostivalové masti). Pokud jde o modelovou léčivou houbu lesklokorku lesklou, jejímu účinku při léčbě zranění se věnuje Tie2012glp a jiné publikace. Mějte též prosím na paměti, že můj výčet není úplný a soustřeďuje se hlavně na čínské byliny – některé účinné evropské bylin jsem možná vynechal. A koneckonců, mějte též na paměti, že adaptogeny vlastně v praktickém životě nejsou důležité a mnohem důležitější jsou metody, které zranění způsobují: tanky, kulomety, letadla, bajonety... Související texty: aplikace adaptogenů v kosmetice, proti zánětům a ke zpomalení procesů stárnutí.

 

| 2010 - 22.11.2019