Drobečková navigace

Hlíva ustřičná (Pleurotus ostreatus)

Hlíva ustřičná (Pleurotus ostreatus)
Hlíva ustřičná (Pleurotus ostreatus)

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus (Jacq. ex Fr.) P.Kumm.) je běžná houba, která má však nezanedbatelné léčivé účinky. Svým charakterem se blíží definici adaptogenu, ačkoliv není tak dokonalým adaptogenem jako ženšen nebo lesklokorka lesklá. Hlavní léčivé účinky hlívy ústřičné lze rozdělit do tří kategorií:

U hlívy se zkoumají i jiné, například antimikrobiální (Wolff2008aaa) účinky, ty jsou však méně podstatné.

 

Účinky hlívy ústřičné proti zvýšené hladině cholesterolu

Hlíva ústřičná obsahuje lovastatin, látku z třídy statinů které se často předepisují proti ateroskleróze. Účinnost statinů považuji za nejasnou, je ale dobré vědět že hlíva a další houby jsou jejich přírodním zdrojem.

Protirakovinné účinky hlívy ústřičné

Protirakovinné účinky hlívy ústřičné poprvé popsali Japonci na sklonku 60. let (Watanabe1969aap). S dalšími publikacemi v tomto směru se roztrhl pytel až v 21. století.

Hlíva ústřičná má určité protirakovinné účinky, ačkoliv méně silné a méně specifické než lesklokorka lesklá a některé další druhy řádu Polyporales.

Na protirakovinné účinky hlívy ústřičné poukazují: Cao2015aap, Devi2015iad, Facchini2014aap, Olufemi2012aie, Jedinak2010poi, Jedinak2008poi, Gu2006ceo a další. Tyto účinky se připisují hlavně polysacharidům (správněji proteoglykanům), které u hlívy analyzovala studie Silva2012ppc.

U hub existují specifické a nespecifické protirakovinné účinky. Nespecifické protirakovinné a jiné účinky jsou kromě hlívy společné velkému množství jedlých hub jako Lentinus (šítake), Auricularia (Jidášovo ucho), Flammulina (penízovka sametonohá, jejíž degenerovaná pěstovaná forma je známá jako houba enoki), Tremella (rosolovka), Hericium (korálovec) a Grifola (trsnatec). Konzumace těchto hub jako kategorie obecně zlepšuje zdraví (Chang1996fpe, Xu2012cpe), nás však ale zajímají hlavně konkrétní účinky jednotlivých hub. Nemá totiž smysl mluvit např. o protirakovinném účinku hlívy když stejný účinek má velká skupina nepříbuzných hub (viz např. studii Martin2010ccs) jen z titulu že obsahuje nespecifické houbové proteoglykany které aktivují cytotoxickou imunitu. Viz přehled o beta glukanech v jedlých houbách, Rop2009bhf. Ohledně protirakovinných účinků se intenzivně zkoumají i četné další druhy rodu Pleurotus: P. eryngii, P. citrinopileatus, P. djamor, P. giganteus, P. nebrodensis, P. abalonus, P. cystidiosus, P. pulmonarius atd.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.