Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus (Jacq. ex Fr.) P.Kumm.) je běžná houba, která má však nezanedbatelné léčivé účinky. Svým charakterem se blíží definici adaptogenu, v syrovém stavu však není jedlá a navíc obsahuje lovastatin, který blokuje syntézu cholesterolu. Hlavní léčivé účinky hlívy ústřičné lze rozdělit do těchto kategorií:
- Antidiabetické účinky: Tyto účinky hlívy lze rozdělit na nespecifické (díky ubikvitnímu ergosterolu a β-glukanům) a specifické, přičemž není vždy snadné rozeznat, které jsou které. Viz věda.
- Účinky proti zvýšené hladině cholesterolu: Hlíva ústřičná obsahuje lovastatin, látku z třídy statinů, která se široce předepisovala k prevenci aterosklerózy. Účinek proti hyperlipidemii jí připisuje velké množství publikací.
- Protirakovinné účinky: Hlíva ústřičná má protirakovinné účinky, které poprvé popsala studie Watanabe1969aap. Zčásti jde o nespecifické ozdravné účinky společné všem houbám (Chang1996fpe, Xu2012cpe, Silva2012ppc), a zčásti se jí připisují účinky specifičtější (Cao2015aap, Devi2015iad, Facchini2014aap, Olufemi2012aie, Jedinak2010poi, Jedinak2008poi, Gu2006ceo).
- Antimikrobiální účinky: Vědci se shodují, že hlíva ústřičná má silné antimikrobiální vlastnosti, které jsou zčásti specifické (viz přehled Paukner2017ppd, text zde) a zčásti nespecificky připsatelné houbovým β-glukanům (Jesenak2017rti, text zde).