Drobečková navigace

Dotaz na pěstování ženšenu trojlistého

Prosím o sdělení zda se dá u nás pěstovat americký ženšen trojlistý a zda se dá rozmnožit dělením. Stalo se mi na přednášce o léčivých rostlinách, že jedna paní dostala z USA sazenici ženšenu, který má tři listy, na zimu se zatahuje a má červené plody. Rostlinu jsem zatím neviděl až ji uvidím pošlu když tak foto. Z popisu jsem usoudil že se může jednat o ženšen trojlistý. Paní mi nabídla odkopek, což si myslím že je nereálné, bude tam asi jeden kůlovitý kořen, spíš by bylo lépe, když by mi schovala semena. Dále by mě zajímalo jaké potřebuje podmínky pro pěstování a zda má význam ho pěstovat pro léčivé účinky, které budou asi velmi nízké, spíš asi na okrasu. Doma z adaptogenů pěstuji aralku madžuskou, eleuterokok ostnitý, klanoprašku čínskou, rozchodnici růžovou, parchu saflorovou, šišák bajkalský, kustovnici čínskou, pazvonek chloupkatý, šišák východní, rdesno mnohokvěté, pupečník asijský, bakopu drobnolistou, kalisii vonnou atd.

Ještě další dotaz, dá se někde sehnat Oplopanax elatus, který je nejlepší léčivkou na léčení schizofrenie?

Děkuji za odpověď S pozdravem Vladimír z Litovle

Vážený pane Vladimíre,

dovolte mi vyslovit můj obdiv a podporu Vaší pěstitelské aktivitě. Vaše zahrada léčivek je opravdu značně rozsáhlá. Konečným výsledkem propagace adaptogenů by měl být stav, kdy si je lidé sami pěstují. Přál bych si též, aby je více lékařů umělo předepisovat.

Přejděme teď k ženšeni trojlistému (Panax trifolius). Abych pravdu řekl, ženšen trojlistý nestojí právě ve středu mých zájmů. Chybějící informace jsem čerpal z databáze PFAF a z webů botaniků Daniela Reeda (http://2bnthewild.com/) a Françoise d'Aillona (http://www.labunix.uqam.ca/).

Ženšen trojlistý je trvalka, ale jeho vegetační období je pouze na jaře, v létě usychá a odpočívá až do příštího jara. K pěstování budou vhodné lehčí, dostatečně vlhké půdy mimo záplavovou oblast. Patrně bude také vyžadovat zástín vzrostlými listnatými stromy. Mám z něj dojem, že si značnou část svých fotosyntetických potřeb odbude na jaře ještě před olistěním zastiňujících stromů.

Ženšen trojlistý se pozná podle toho, že lístky složených listů nemají řapíky a jeho bobule jsou prý žluté, ne červené. Zkuste ty bobule od oné paní získat a až ze semen vypěstujete rostliny, uvidíte co to vlastně je. Ženšen trojlistý dále prý má schopnost podle potřeby měnit pohlaví mezi samčím (tyčinkovým) a oboupohlavním. Samčí forma více kvete, ale žádné bobule samozřejmě neprodukuje.

Ženšen trojlistý obsahuje nejméně 4 druhy panaxosidů (Lee1981tta), jejichž celkový obsah v rostlině není řádně prozkoumaný. Kořen má kulovitý tvar, je jedlý a v Americe se mu (stejně jako mnoha jiným lesním plodinám) říká 'ground nut', čili zemní ořech.

Vědecké výzkumy ohledně léčivosti ženšenu trojlistého jsou sporé, ale podle etnobotanických údajů Indiáni kmene Cherokee jej rozžvýkaný používali na řezné rány jako obklad proti krvácení.

K poslednímu dotazu, se sháněním sazenic TČM rostliny Oplopanax elatus, Vám bohužel nepomůžu. To, co mi říkáte o jeho účinku na schizofrenii je pro mě novinkou. Třeba nedávná korejská studie (Yang2010opf) takovou indikaci Oplopanax elatus vůbec nezmiňuje. K další diskusi bych nejdříve musel znát zdroj, z něhož Vaše tvrzení o účinku O. elatus na schizofrenii pochází.

-boris-

| 2011 - 8.11.2020