Drobečková navigace

Schizofrenie

Praktické shrnutí: Tento hrubě nedopsaný článek vám bude užitečný výčtem vícero lektvarů TČM, které můžou u duševních chorob dobře zabrat.

Pojmem schizofrenie se označuje větší počet příbuzných duševních poruch, jejichž společným znakem je možnost jejich "úspěšné" léčby antipsychotiky. Starší antipsychotika způsobovala inaktivaci dopaminových dráh, po které se blázny zázračně zklidnili, takže je personál blázince snáze zvládal, nebo se jich dokonce mohl zbavit do domácí léčby. (Než se začnete divit odkud beru drzost říkat blázen místo duševně postižený, přečtěte si něco o nejnovějších trendech nosonym.) Lékaři běžné medicíny 20. století měli často tendenci pacientům místo pomoci léky spíše škodit, a to většinou nechtěně. Psychiatrickým kladivem na schizofrenii byl haloperidol, zvaný též chemická lobotomie, populární byl už předchůdce haloperidolu chlorpromazin, které působí na dopamin. Schizofrenie ale nesouvisí jenom s dopaminem. Ze všech těchto důvodů dnes hledáme přírodní a i bylinnou léčbu lehčích případů duševních nemocí.

V indikaci schizofrenie se objevuje vícero účinných kombinací TČM, které jsou však méně spolehlivé než u jiných indikací a je nutné je jednotlivě ozkoušet:

| 2011 - 3.12.2019