Dobrý den pane doktore, dnes jsem na Radiožurnálu poslouchal mykologa ing. Jiřího Baiera. Mluvil velice přesvědčivě o účincích Lesklokorky. Na tomto základe jsem vyhledal Vaše stránky.
Již přes 2 roky se léčím s maligním melanomem ve fázi metastáz v uzlinách. Byl jsem již 4 krát na operaci, prodělal jsem 16-ti měsíční léčbu Interferonem, ale choroba se zase bohužel vrátila a následovala 4. operace. Potřebný b-raf gen nemám, takže nemůže být nasazena biologická léčba Vemurafenibem. Jelikož jsem po poslední operaci nemel další metastázy, nebyla mne nasazena žádná další léčba a chodím cca po 3 měsících na kontrolní PET/CT. Léky na tuto chorobu v mém případe už asi žádné nejsou, tak jsou dočasným řešením další operace , pokud ale budou možné. Zhruba 6 měsíců užívám Vilcacoru, Tahuari a Graviolu. 5. září mám další PET/CT. Velmi mě zaujalo čtení o účincích Lesklokorky a rád bych začal tuto houbu užívat. Co jsem četl, tak by pro mě byla vhodná forma Forte, která je silnější. Není mě ale jasné kolik tablet a kolikrát denně. Myslel jsem 3 krát denně po 1 tablete. Co by jste doporučil Vy? Máte zkušenosti, nebo nějaké vědomosti o podávání Lesklokorky proti malignímu melanomu?
Velmi děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. Ladislav K.
Dobrý den.
Melanom je zhoubný nádor, který v minulosti býval téměř neléčitelný, protože v momentě kdy došlo k diagnóze, byly prakticky už vždy inoperabilní metastázy v mízních uzlinách. Léčba melanomu ale prodělala velký krok k lepšímu a dnes se už snad více než polovina pacientů úplně vyléčí. Vy si v tomto momentě můžete v podstatě blahopřát k tak dlouhému přežití tohoto smrtelně nebezpečného nádoru. Navíc si správně uvědomujete, že patříte a vždy už budete patřit do rizikové skupiny vzhledem k nádorovým onemocněním a melanomu zvláště.
Vaše přírodní léčiva: vilcacora, tahuari, graviola
Ani jsem nevěděl, že se unkárii říká "vilcacora". Já unkárii znám jako účinnou rostlinu tradiční medicíny která má snad i antidepresivní účinky. Tahuari (lapacho), česky možná "lapačo", znám z doslechu, ale nestudoval jsem jej. Graviola je opět jihoamerická rostlina. Jak říkám, žádnou jsem detailně nestudoval, ale celkově o jejich protinádorové účinnosti nejsem přesvědčen. Existují na ně nějaké studie, ale on je výzkum rakoviny je sám hrozně přebujelý, takže vždy, každou rostlinu bude někdo na nějakém kmenu rakovinných buněk zkoumat, ať je to ženšen, aloe vera, šalvěj nebo heřmánek. Právě proto, že tyto studie existují prakticky u každé léčivé rostliny, dostáváme se opět na začátek – víme málo. Má pacient s rakovinou užívat lapacho, semínka momordiky, nebo heřmánek? Nebo raději dubovou kůru, na jejíž protirakovinné účinky existuje kolem 30 publikací? Tak například u ženšenu samotného existuje ohledně jeho využití v léčbě rakoviny více než 500 vědeckých publikací. Já to ale vzhledem k realitě výzkumu rakoviny nepovažuji za dostatečné a ženšen u rakoviny doporučuji ne jako protirakovinný lék, ale hlavně na omezení strašlivých vedlejších účinků chemoterapie a radioterapie. (Kdo nevěří že jsou strašlivé, ať si popovídá s pacientem který je podstoupil.)
Lesklokorka lesklá a příbuzné houby
V indikaci rakoviny se v doporučování omezuji na houby skupiny Polyporales, jejichž protirakovinné účinky jsou nepochybné. Nejslavnější z nich je lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), ale účinné jsou i jiné, například outkovka pestrá (Trametes versicolor) nebo rezavec šikmý (Inonotus obliquus). To, že jste již začal užívat lesklokorku lesklou, je logickým krokem, který svědčí o Vaší informovanosti. Jen Vás o tom možná měl informovat už ošetřující onkolog a ne až mykolog ing. Baier v rozhlasu (nahrávka zde). Pokud jde o konkrétní využití léčivých hub u melanomu, vědecké důkazy jsou zde sporé (asi 5 experimentálních studií in vitro). Ale vzhledem k neškodnosti léčivých hub skupiny Polyporeles a jejich prokázané účinnosti u nádorů obecně by byla chyba tyto houby v onkoterapii nevyužít. Téma melanomu jsem u léčivých hub ještě nezpracoval, ale brzy tak učiním v samostatném článku. Konkrétní přímé zkušenosti u pacientů s melanomem nemám.
Užívání a dávkování lesklokorky
Pokud jde o užívání, tak jako "Forte" se u lesklokorky označuje většinou plodnicový koncentrát, který je silnější než pouhá práškovaná plodnice a tím je vhodný pro pacienty, kteří mají v úmyslu požívat vyšší dávky. Zkontrolujte si ale, jestli výrobek který užíváte není náhodou vyroben z mycélia (mycélium a primordium), což jsou v podstatě naklíčené spory lesklokorky pěstované in vitro. Výrobky z mycélia mohou být i kvalitní, ale vzhledem k rakovině se hodí spíše pro prevenci, stejně jako je tomu u 100% práškované plodnice. V kritické fázi aktivní léčby nádorového onemocnění je lepší užívat plodnicový koncentrát v množství 1.5 až 2g ve 3-krát denně, což odpovídá mnoha gramům požité plodnice denně. U Vás jako u rekonvalescenta bych doporučil buďto plodnicový koncentrát v nižším dávkování (zhruba tak jak píšete), nebo 100% plodnici 3 tablety nebo kapsle 3x denně. Více o dávkování lesklokorky zde.
Závěrem...
... ještě dvě důležité věci: Za prvé, lesklokorka je účinná, ale není to zázrak. Pravděpodobnost Vaší úspěšné rekonvalescence lesklokorka zvýší, ale nezajistí ji na 100%. To si musíte patřičně uvědomovat. A za druhé, musím dodat, že mé subjektivní názory z pozice biologa nejsou určeny k léčbě konkrétních případů onemocnění. Pokud chcete přírodní léčiva využít v léčbě či prevenci nemoci, musíte se o tom poradit s lékařem, který jediný má zákonné právo na léčební neúspěch.
-boris-