Drobečková navigace

Bolest

Praktické shrnutí: V tomto textu najdete vícero účinných bylin a lektvarových kombinací k léčbě bolesti. Důraz kladu na byliny neškodné, avšak je nutné si uvědomit, že při léčbě bolesti saháme i po paracelsovských lécích. Související texty: bolest kloubů, bolest hlavy a migréna.

Velmi zjednodušeně, při fytoterapii rozeznáváme dva základní typy bolesti: akutní a chronickou. Chronická bolest je často důsledkem zánětlivého procesu a při fytoterapii se na ni soustřeďujeme. Nebudu – ač bych mohl – vysvětlovat jak bolest vzniká a jak ji vnímáme. S odkazem na příslušný wikipedický článek přistupme přímo k léčivým kombinacím.

Pár osvědčených kombinací na úvod

Rostliny tlumící bolest patřily v minulosti k nejcennějším a nejproslulejším. Často získaly věhlas všeléků. Asi největší věhlas tímto způsobem získaly opioidní kombinace. Hlavním zdrojem opioidů v Evropě byly tradičně léčivky mák setý a mák vlčí. V TČM je opioidních bylin vícero, například i dymnivka čínská a skalní. Z těch se vyrábějí lektvary proti bolesti, které jsou bylinným analogem našeho Alnagonu:

Tyto lektvary v ČR nejsou snadno k sehnání, a možná ani není vhodné je shánět, když přihlédneme k nežádoucím účinkům opioidů. Tyto vícesložkové lektvary však obsahují nejen dymnivku, ale i důležité adaptogeny proti bolesti, které lze naopak vřele doporučit. Konkrétně bych ze zmíněných jmenoval:

Lze tyto přísady v ČR sehnat a vyzkoušet? Pokud vím, tak pivoňku a kozinec ano (namátkou tady a tady), hansenii a chrpovník nikoliv, děhel čínský opět ano, třeba tady. Tím samozřejmě výčet bylin proti bolesti nekončí, ale je zbytečné uvádět dlouhé seznamy, když nebudeme používat ani těch pár základních. Proto budu pokračovat tím, že zmíním dvě sehnatelné adaptogenní kombinace dobré proti zánětu a bolesti:

Tyto lektvary je vhodné doplnit separátně zakoupeným ženšenem a čerstvým zázvorem v gramových množstvích. K jejich vážné přípravě budete také potřebovat tzv. bylinkovar, který v ČR není k dostání a musí se objednávat ze zahraničí. (Odkazy na prodejce bylinkovarů najdete na stránce o lektvarech úplně dole.) A proč zdůrazňuji ženšen a zázvor? Protože jsou oba vysoce účinné a ženšen má navíc mnoho dalších blahodárných účinků.

Ženšen a tlumení bolesti

Modelový adaptogen ženšen tlumí hlavně chronické bolesti v důsledku zánětu, jelikož ze 180 ženšenových saponinů nejméně 10 inhibuje transkripční faktor NF-κB a snižuje expresi cykloxygenázy (gen COX2) a zánětové NO syntázy 2 (gen NOS2). Konkrétně jde o ginsenosidy Rh1, Rh2, Rb2, Rd, Rg1, Re, Rg3 a jejich metabolity 20(S)-PPT a sloučenina K (viz publikace Christensen2009gcb, Park1996gri, Park2003aag, Oh2004sog, Park2005ieg aj.) Cévní NO syntázu 3 ženšen neinhibuje (Ma2006pae), takže nezvyšuje krevní tlak, ba naopak, relaxuje cévy. Vnímání bolesti v mozku přímo blokuje minoritní ginsenosid Rf (Mogil1998grt), který blokuje vápníkové kanály v příslušných neuronech stejně silně jako opioidy (Nah1995tcg). Účinná dávka ED50 extraktu ženšenových saponinů proti bolesti způsobené kapsaicinem u myší byla 49mg/kg při vnitrobřišní aplikaci. Při aplikaci téhož extraktu do mozkových komor byla ED50 asi 1,5mg/kg (Nah2000ega). Takže já nechci slyšet nikoho říkat, že ženšen proti bolesti je glorifikované placebo. Též studie Yoon1998gid zjistila u myší účinnou analgetickou dávku ED50=30µg/zvíře (při podání panaxosidů přímo do mozku), což přepočítáno na kg živé váhy činí asi ED50=2mg/kg. Když použijeme trochu matematiky, tak vidíme, že zkonzumování několika gramů ženšenu denně má reálnou šanci bolest léčit.

Zázvor a tlumení bolesti

U pravděpodobného adaptogenu zázvoru pravého se jeho analgetické účinky vždy diskutují společně s jeho účinkem proti zánětu, který je daný hlavně gingerolem a zingiberonem, viz přehled Lakhan2015zep, Grzanna2005ghm a mnohé další publikace. Mechanismy tohoto jeho analgetického účinku zahrnují inhibici transkripčního faktoru NF‐kB, inhibici tvorby prostaglandinů, inhibici tvorby NO v imunitních buňkách, antioxidační účinek a dokonce i působení na vaniloidní receptory, které hrají roli při vnímání bolesti (viz přehled Rondanelli2020ctp, plný text zde). Zmíněný přehled uvádí též konkrétní publikace ukazující na účinnost zázvoru při svalové bolesti, kloubní bolesti, menstruační bolesti, bolesti zad a migréně.

Další byliny s účinkem proti bolesti

Vedle již zmíněných existuje samozřejmě velké množství dalších bylin účinných proti bolesti. Při psaní tohoto webu se pravidelně setkávám se střípky informací o těchto bylinách, které tady prostě abecedně vyjmenovávám.

Pokud je vám tento seznam krátký, račte si přečíst plné znění přehledu Tsuchiya2017aap, v kterém jsou anestetické látky rostlinného původu po řadě vyjmenovány japonským odborníkem, který se na tuto oblast specializuje a dostává za to plat. Tento přehled má přes dvacet stránek, což by pro tento článeček, který si právě čtete, bylo, jak jistě uznáte, přespříliš. A teď k tradiční čínské medicíně (TČM). Proč k TČM? Opakuji podesáté, protože ač je TČM nevědecká, její kombinace fungují.

Další lektvary TČM proti bolesti

Kombinací TČM je velké množství a ty nejdůležitější, které se dají v ČR i prakticky sehnat, jsem už uvedl výše. Ale teoreticky vzato existují i další kombinace. Možná se časem najde nějaký odvážný vědmák, který je bude u nás připravovat. (Odvážný kvůli eurozákonům. EU tady není pro naše dobro, ale k tomu, aby nám vládla.) Tak třeba

je pohodová kombinace 4 drog: plodu ampáku routoplodého, ženšenu, zázvoru a cicimku. Hodí se k léčbě především bolesti hlavy. K léčbě těžších případů neutuchající bolesti hlavy je určená

U číše proti migréně bych se chtěl na chvíli zastavit. Pokud by někdo čistě teoreticky číši proti migréně v ČR připravoval, první nutná věc je vynechat z kombinace kopytník Sieboldův (kvůli malému množství velmi nebezpečné kyseliny aristolochové). Ostatních 7 přísad číše proti migréně je však bezpečných, a to včetně štírů a stonožek, jejichž účinnost proti bolesti je prokázaná. Ještě složitější kombinací je

Tento lektvar obsahuje 15 složek, z nichž opět musíme vynechat kopytník Sieboldův. Pak je tento lektvar bezpečný, neproblematický a účinný hlavně při bolestech kloubů. Velký počet složek obsahuje i

taktéž doporučovaný na bolest kloubů. Větší lektvar ledeburiely obsahuje jednu přísadu toxickou, avšak nikoliv příliš nebezpečnou: a to preparovaný boční kořen oměje Carmichaelova. Zatímco čerstvý oměj je smrtelně jedovatý, jeho preparovaný kořen je v malých množstvích bezpečně konzumovatelný, i když pořád ještě trochu jedovatý. Když se necítíte na oměj, můžete jej ze začátku vynechat a tuto drogu přidávat postupně. A nakonec zmiňme ještě jednu pohodovou adaptogenní kombinaci, která je v ČR i k sehnání:

Oproti běžnému lektvaru šesti vznešených obsahuje obohacená verze navíc chrpovník a kardamovník. A chrpovník, jak jsem už psal, je jednou z nejlepších drog proti zánětu. Již naváženou vsázku tohoto lektvaru seženete zde. Směsi vhodné při předmenstruační a menstruační bolesti viz též v článku plodnost.

| 2010 - 4.11.2020