Drobečková navigace

Celkové posílení organismu

Dobrý den pane Štítnický. Syn je po úrazu ledviny, která byla natržená na 3 místech. Naštěstí nemusela být odebrána. Zhubl 12 kg, zhoršil se zrak, potřebuje posílit celkovou imunitu. Přesto,že má dostatek vitamínů z ovoce, pravidelnou stravu, cítí se unavený. Můžete mi prosím doporučit vhodný adaptogen? Děkuji mnohokrát za vaši odpověď. ZB

Vážená ZB,

Váš syn může mluvit o štěstí v neštěstí. Jeho případ je pro aplikaci adaptogenů jak šitý. Lze zcela jednoznačně doporučit ženšen a zřejmě i eleuterokok. Ženšen pravý má regenerační účinky, zlepšuje regeneraci aktivní tělní hmoty a k posílení imunitního systému je to jeden z vůbec nejlepších léků. Eleuterokokem jsem si méně jist, ale sportovci jej často užívají se ke zvýšení fyzické výkonnosti. Oční problémy zlepší kvalitní kustovnice. Doporučil bych i čaj ze sušených plodů senny tupolisté. V zelenině bych doporučil zvýšit podíl kvalitních rajčat, z ovoce dále borůvky. Nervovou regeneraci má šanci zlepšit mateří kašička. Zvýšil bych též podíl kvalitního rybího masa v potravě.

Vitamíny a minerály, přesně jak říkáte, by měl získávat hlavně z potravy. Mimořádně vhodným zdrojem minerálů je ze zeleniny šrucha zelná. Vitamínové doplňky jsou pouze poslední záchranou pro ostré diety a další zvláštní případy. V případě Vašeho syna je důležitý vitamín C, který není pouze antioxidantem, ale také kofaktorem při syntéze vaziva. Zpaměti znám pouze čtyři dobré přírodní zdroje vitamínu C: šípky, guavu a momordiku hořkou a ovoce camu camu, které je u vitamínu C absolutním rekordmanem. Naproti tomu citrusy navzdory svému počátečnímu písmenu nejsou co do obsahu vitamínu C nijak výjimečné. Žádný z nich není u nás snadno konzumovatelný, takže pro vitamín C jsem nucen připustit konzumaci tablet, nejlépe se zpomaleným uvolňováním vitamínu C.

Je dále důležité, aby Váš syn začal denně sportovat. Naši předkové byli nuceni regenerovat po zranění za plného nasazení, takže v regeneraci úrazů zde máme paradoxní situaci, že tkáně pod zátěží regenerují lépe, než při trvalém oddechu.

A nakonec, samozřejmě upozornění: Odpověď jsem psal zpaměti. Tím, co říkám, jsem si více-méně jist, ale všechny možnosti přírodních léčiv to zdaleka nevyčerpává. Zvažte návštěvu dobrého bylináře, nebo patřičně osvíceného provozovate TČM – mohou mít další užitečné návrhy.

-boris-

| 2011 - 17.12.2018