Drobečková navigace

Rozdíl mezi lesklokorkou lesklou a lesklokorkou lesklou FORTE

Zdravím Vás, ráda bych se dověděla více o rozdílu mezi účinkem extraktů a rozemleté ganodermy a také jakou to vlastně jím ve formě FORTE5x. Chtěla bych si srovnat účinky a rozdíl od přípravků, které jsou na trhu.

Dobrý den, paní doktorko.

Promiňte že se k odpovědi dostávám až teď, měl jsem dovolenou. Pokud jde o lesklokorku (český název pro ganodermu), o její protirakovinných účincích byly napsány stovky vědeckých publikací. Jedná se o velké množství vědeckých informací, které se postupně snažím sepsat do článků zaměřených na konkrétní druhy nádorových nemocí:

Rozdíl mezi obyčejnou lesklokorkou a Forte

Pokud jde o rozdíl mezi lesklokorkou rozemletou a lesklokorkou Forte5x, tak lesklokorka Forte5x je lyofilizovaný nebo jinak vysušený extrakt plodnic lesklokorky, který svým obsahem účinných ganoderma polysacharidů v 1g sušeného extraktu odpovídá 5g sušené vysoce kvalitní plodnice (pro výrobu se používají vybrané části klobouku). Další výhodou je to, ze v lesklokorce Forte5x jsou polysacharidy přítomny v rozpustnější formě, snáze přístupné pro náš zažívací trakt. Všechny detaily postupu výroby lesklokorky Forte5x si ale nepamatuji – nevím jak přesně probíhá extrakce a nevím co používají jako práškové vehikulum, pokud je vůbec zapotřebí. Samotný výrobce doporučuje lesklokorku Forte5x zejména pro nemocné s rakovinou, rekonvalescenty kteří se obávají recidivy rakoviny a ty, kteří mají rodinný výskyt rakoviny a jsou tudíž vystaveni zvýšenému genetickému riziku. Podle mého názoru by se též uplatnila i u těch lidí, kteří jsou vystaveni radiační nebo chemické zátěži z prostředí (domy s radonovou emanací, rušné městské ulice, práce v barech a pasivní kouření, průmyslové závody a skládky chemických odpadů atd.). obyčejná lesklokorka je levnější alternativou pro relativně zdravé lidi, kteří chtějí mít prospěch z preventivních a obecně adaptogenních účinků. Dávkování u obou je stejné, 3 kapsle (nebo 1.5g) 1–3 krát denně. Vysoké předávkovávání je zbytečné, neskýtá proporcionální účinek.

Srovnání s jinými přípravky na trhu

Pokud jde o srovnání s přípravky na trhu, tak je třeba si dát pozor na slovo "trh". Existují síly podstatně silnější než je poptávka tzv. běžného spotřebitele. Pokud výrobce s tisíciletou tradicí z "trhu" zmizí, nijaká poptávka ho přes noc zpátky nevyčaruje. Abych byl konkrétní: Před dvěma týdny jsem nakupoval vzorky levné lesklokorky z Číny. Jejich cena (byly to krájené sušené plodnice) byla zhruba 10x nižší než z Tchaj-wanu. Ovšem tchajwanští lékaři TČM do takové lesklokorky s prominutím "ani nekopnou", je jim pro smích, říkají "bu hao" (jakože je k ničemu).

V Číně za kulturní revoluce byla tisíciletá tradice TČM vykořeněna jako feudální přežitek. Dnes Číňané TČM křísí, ovšem ten rozdíl je asi stejný, jako rozdíl mezi novými českými "kapitalisty" a těmi, kteří tady byli před 80 lety. Na Tchaj-wanu k ničemu takovému naštěstí nedošlo. Tchaj-wan je proto dnes jedinou zemí s nepřerušenou tradicí TCM. Má i další výhody, které dělají houby zde vypěstované atraktivními v Číně samotné i jinde. Vysokohorské prostředí středního Tchaj-wanu je díky místním klimatickým specifikám mimořádně čisté. Není se tedy třeba se bát kontaminace zejména těžkými kovy, které jsou jinak u hub velkým problémem. Takovou kvalitu u hub pěstovaných v Číně nebo Evropě nelze docílit a už vůbec ne zaručit. Výhodou tchajwanských výrobků je též lepší genetická kontrola výchozího houbového materiálu a větší poctivost Tchajwanců ve srovnání s Číňany a dnes už i Evropany. Genetika hub je zvláště obtížná, hyfy bývají často heterokaryotické a pěstované houby už po několika generacích geneticky degenerují. Na Tchaj-wanu byl právě dokončen projekt sekvencování lesklokorky lesklé a příbuzných taxonů a jejich genetika se zde intenzivně studuje.

-boris-

| 2010 - 30.8.2010