Drobečková navigace

Bolesti hlavy, migréna

Praktické shrnutí: Tento text je zatím nedopsaný a nenajdete zde ani tolik informací, kolik jsem odepsal před časem paní, která jsem na dotaz o nespecifické bolesti hlavy byliny na migrénu doporučoval. Zkuste to zde tak za rok :-)

Bolesti hlavy a migréna

bolest hlavy
Bolest hlavy (George Cruikshank, Metropolitní muzeum, NY)

Bolest hlavy je klinický příznak který může mít širokou etiologii. Bolest hlavy je bolest, kterou nejsme schopni připsat konkrétní struktuře (třeba zub, nos atd.), ale kterou cítíme difúzně v celé hlavové části. Samotná mozková tkáň bolet nemůže protože nemá receptory bolesti. Uvnitř lebky se ale nacházejí mnohé struktury které nociceptory mají – mozkové cévy, dura mater a většina tkání obklopujících CNS. Zánětlivý proces v mozku může zvýšit tlak mozkomíšního moku nebo jiným způsobem dráždit struktury citlivé na bolest.

O migréně existují různé teorie, nejnověji se ale vědci přiklánějí k názoru že to může být podráždění trojklaného nervu které se přenáší z mozkových obalů.

Bolest hlavy může též sídlit v konkrétních strukturách na hlavě nebo dokonce mimo ni (krk, ramena, hruď), přičemž náš sensorický systém ji mylně promítá dovnitř hlavy. Bývá to bolest krčních svalu, ramenních svalů atd. Další častou příčinou bolestí hlavy bývají záněty dutin (sinusitidy) a zubů. U zánětu středního ucha obvykle nejvíce bolí postižené ucho, ale intenzivní bolest se promítá do celé hlavy. Dalšími příčinamy bolestí hlavy bývají záněty slinných žlaz, zánět spojivek, zánět slzní žlázy. Úplně jiný typ bolesti hlavy zase vzniká úrazem (tj. když hlavou o něco tvrdého praštíme). Vidíme tedy že příčina bolesti hlavy může být velmi závažná (o rakovině nemluvě), při déletrvající bolesti hlavy bychom proto neměli váhat s návštěvou lékaře. Až na druhém místě je samoléčba adaptogeny, která by měla také probíhat pod dohledem lékaře znalého lékařské botaniky.

Adaptogeny při bolestech hlavy

Důvodů kvůli nimž bolest hlavy vzniká je tedy hodně. Mezi různými typy bolesti hlavy se najde několik takových, u nichž adaptogeny zabírají:

  • Ženšen působí v těchnto případech::

    U dalších konkrétních zánětů struktur čelisti, obličeje a očních struktur nelze dát obecné doporučení. Rozhodnutí o použití ženšenu by měl na základě individuálních specifik případu učinit lékař TČM nebo ženšenu znalý MUDr. Imunomodulační působení ženšenu u akutních zejména bakteriálních zánětů je nejasné (TČM radí se mu v těchto případech vyhnout) a postup léčby musí sledovat lékař. To už jsme se ovšem dostali daleko za rámec "bolesti hlavy".

  • Bylinné směsi proti migréně často obsahují zázvor. Celá čeleď zázvorovitých má účinky proti zánětům a bolestem (Lakhan2015zep), společně se zázvorem bych zvláště zdůraznil kurkumu (Curcuma longa).

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.