Drobečková navigace

Bolesti hlavy, migréna

Praktické shrnutí: Tento zatím nedopsaný text je věnovaný bylinné léčbě bolestí hlavy / migrény. Začal jsem ho psát jako zobecnění mé odpovědi na jeden dotaz o nespecifické bolesti hlavy. Najdete zde prozatím jen 3 účinné bylinné směsi TČM.

Bolesti hlavy a migréna

Bolest hlavy je dobře léčitelná bylinami. Zatímco mozek samotný bolest nevnímá, do hlavy se často promítá bolest krku, šíje, ramen či až hrudi. Další příčinou bolestí hlavy bývají záněty dutin (sinusitidy), měkkých struktur lebky (střední ucho, příušnice), čelisti a zubů.

Mezi pouhou bolestí hlavy a úpornou bolestí hlavy zvanou migréna existuje plynulý přechod. Existují různé teorie migrény (například hypotéza podráždění trojklaného nervu), ale bez ohledu na teorii praxe TČM zde přináší úlevu stejně často nebo častěji než běžná analgetika.

Účinné kombinace TČM

Bez dlouhých průtahů přikročme přímo k receptům:

Příslušné vědecké odkazy na celkem asi 200 publikací najdete zde a zde. K dlouhodobému ozdravení a prevenci migrén se hodí kvalitní 6-letý ženšen a další složky hlavní adaptogenní směsi TČM zvané

Generální posilující lektvar je vhodné si připravovat s protizánětlivým zázvorem a v jídle nezapomínat na zázvoru příbuznou kurkumu (kari koření) s jejím protizánětlivým kurkuminem.

Jednotlivé účinné byliny

Tento text zatím není dopsaný a množství účinných bylin mi v tomto seznamu momentálně chybí.

| 2010 - 29.7.2020