Drobečková navigace

Chci zkusit ženšen pro přípravu organismu na operaci křečových žil

Dobrý den, moc děkuji za Vaše články. Mám na Vás následující prosbu. Mám velké křečové žíly. Jdu v polovině listopadu na operaci. Chci zkusit ženšen TaiwanTCM Liang pro přípravu organismu na operaci, zmírnění pooperačních obtíží, a prevenci. Moc Vás prosím pro doporučení dávkování. Nebo myslíte, že je lepší jít do centra TČM a léčit se směsí bylin? Z příspěvků o účincích ženšenu mám dobrý pocit. Prosím o bližší informace, děkuji. David

Děkuji za pochvalu článků. Snažím se psát o věcech, které opravdu fungují a o kterých se málo ví. Je moje osobní zkušenost (resp. mých blízkých), že jim byly předepsány neúčinné nebo dokonce škodlivé přípravky s bombastickou reklamou, takže mám při psaní i své osobní důvody.

Váš dotaz se dotýká dvou témat:

1. Účinnost ženšenu proti žilním onemocněním a varixům

Pokud jde o dávkování k úpravě křečových žil, nebo varixů obecně, tak zde je nutné užívat ženšen dlouhodobě. Nerad Vám říkám to co sám asi víte, ale účinek není zaručený. Varixy mívají různé příčiny a ženšen nemusí na všechny zabírat. Zkušenosti pacientů, které jsem znal, jsou ovšem velmi pozitivní. O dávkování ženšenu si můžete přečíst na zvlášení stránce. U křečových žil dávky nemusejí být vysoké – tito lidé užívají většinou 2g kvalitního 6-letého ženšenu ve formě ginseng radix rubra. Ale pozor: I když úlevu možná pocítíte záhy, trvá řadu měsíců než dojde k reparaci žilního řečiště.

Jako muži bych Vám možná doporučil větší dávku kolem 3g denně. Muži jsou jednak těžší, jednak mužské křečové žíly naznačují relativně větší zdravotní odchylku než běžnější křečové žíly žen. Jinak kompletní přehled referencí relevantních k pacienty pozorovanému účinku ženšenu na křečové žíly lze najít na stránce o jeho účinku na křečové žíly.

2. Užívání ženšenu v předoperační přípravě

Pokud jde o předoperační přípravu, operace představuje pro organizmus zátěž a stres, k jehož zmírnění se ženšen jakožto adaptogen nesporně hodí. Má rozsáhlé účinky na imunitní systém a splňuje veškeré předpoklady k tomu, aby snižoval pravděpodobnost pooperačních komplikací. Asijští MUDr. lékaři podávají panaxosidy při operacích i injekčně a v klinických zprávách hlásí velmi dobré výsledky (Xia2005gcs). MUDr. lékaři u nás o prospěšnosti ženšenu vědí relativně méně, nicméně je ženšen součástí našeho lékopisu. Ze strany výrobců syntetických medikamentů dokonce existuje určitá snaha účinky přírodních léků v předoperační přípravě zlehčovat, ale to teď nechci rozebírat.

Ve Vašem případě bych (bez znalosti Vaší váhy) v období asi 7 dnů před operací doporučil užívat 5g ženšenu denně s vynecháním v den operace (panaxosidy účinkují mnoho desítek hodin).

Ohledně návštěvy TČM centra...

Na Tchaj-wanu nebo v Japonsku by odpověď byla jednoznačně navštívit. Ve svobodné části Asie je TČM lékařství naprosto standardizovaným oborem. V Číně a též v Čechách je provozování TČM pořád ve fázi vývoje, i když se zdá, že poslední dobou nabývá na popularitě. V současné době kvalita konkrétního TČM centra závisí hlavně na jeho provozovateli. Lze jen doufat, že veřejnost co nejdříve pochopí, že TČM (jakož i znalství našich domácích bylin) jsou disciplíny, které mají praktické léčební úspěchy a které lze studovat paralelně s Paracelsovskou farmakoterapií.

| 2010 - 18.2.2019