Drobečková navigace

Žilní varixy

Praktické shrnutí: V tomto textu najdete několik bylin a především čtyři účinné TČM směsi proti varixům.

Žilní varixy vznikají nejčastěji v důsledku zvýšeného tlaku v žilách dolních končetin. K varixu dojde tehdy, když se žilní průměr zvýší natolik, že že žilní chlopně nedovírají, což vede k dalšímu zvýšení nitrožilního tlaku. Žíly za normálních okolností pracují s velmi malým tlakem nebo dokonce i s podtlakem. Ovšem při naší tělesné výšce se čistě hydrostaticky v nohou ve stoji tlak zvyšuje. Bráníme se tomu tím, že se vyhýbáme vzpřímené poloze (ležíme, sedíme, vykládáme si nohy na židle, lépe na stůl) a tím, že nejme nehybní. Při chůzi totiž funguje svalová pumpa – svaly mačkají žíly a za pomoci chlopní uvnitř těchto žil napomáhají jejich vyprázdňování. Už po krátkém nehybném stání však žilní tlak v nohou vzroste. Nejméně zdravé je stání na způsob hradní stráže – když už musíme stát, aspoň přešlapujme.

Podle individuálních dispozic se žíly nohou zvýšenému tlaku více či méně přizpůsobí. Jejich stěna zbytní a připodobní se tepnám. Trvalé snášení příliš vysokého tlaku však žilám nesvědčí. Při selhání velkých žil se může žilní hypertenze šířit na ostatní žíly v okolí a vzniká typický obraz nožních varixů. Zánět a trombóza, kterou pozorujeme u křečových žil je adaptivním procesem, jímž se naše tělo snaží poškozenou část krevního oběhu odstranit. Varixy se můžou vyskytnout i jinde, třeba v jícnu nebo v břišní dutině, kde jsou zřídkavější, ale o to nepříjemnější. K příčinám patří například jaterní cirhóza. K varixům v širším smyslu patří i hemoroidy.

Krátce a jednoduše: Byliny se na varixy používají. Jeden z nejčastěji užívaných léků proti varixům, diosmin (Detralex), je v zásadě modifikovaný hesperidin z ovoce, zatímco tribenosid (Glyvenol) je látka, jíž byly od 60. let věnovány desítky publikací, jejíž účinek však zatím nebyl řádně objasněn (Ruegg1974tai, Kikkawa2010ite, Lorenc2016tll). Několik známých léčivek proti varixům:

V dietě se osvědčují i další plody s obsahem rutinu a tříslovin. Třeba jabka a jiné pláňky. Nebo dřín, český i orientální, který se používá v TČM. Oskeruše, mišpule, jeřáb břek i muk a další plody z podčeledi mandloňových. Třeba hrušky, zahradní i plané, švestky zahradní i plané, plody kdoule a kdoulovce, noni, granátovník atd.

Modelový adaptogen ženšen pravý

U modelového adaptogenu ženšenu platí totéž, co u jiných účinných bylin: jeho účinek u žilních varixů je vědecky neobjasněný. Vědci jsou totiž v této indikaci líní objasňovat účinek léku, který si nemohou patentovat. Léčivý účinek ženšenu na žíly se děje převážně tímž mechanismem, jako na tepny: ochranou a léčbou endotelu přes signální kaskádu NO. Zde už vědecké publikace existují: Morisaki1995mae, He2007peg, Kwok2010gpp, Cho2013gri, Sun2006epn, Chen2008enr, Park2013cai, Kimura2006egs, Hong2009aes, Sengupta2004may... Z konkrétních obsahových látek ženšenu byl pri léčbě endotelu přichycen třeba majoritní ginsenosid Rg1 (Ma2006pae). Účinný je též ženšen americký, japonský, vietnamský, notoginseng a zčásti též gynostema. Viz též protizánětlivý účinek ženšenu.

Další účinné adaptogeny

V této skupině najdete protizánětlivé adaptogeny osvědčené proti varixům a hemoroidům. Například:

Seznam používaných bylin je samozřejmě delší, ale přejděme raději k TČM.

Směsi TČM k léčbě varixů

Každý odborník ví, že TČM doporučuje 4 účinné kombinace k léčbě varixů. Jsou to tyto kombinace:

Není snadné sehnat tyto kombinace v poctivé lektvarové formě, pokud nejste v Číně nebo na Taiwanu. Výhodou je však, že v naší svobodné společnosti byliny z principu nemůžou být předražené nad tržní cenu, protože když je jejich cena příliš vysoká, lze je samostatně pěstovat.

| 2010 - 7.10.2019