Drobečková navigace

Žilní varixy

Praktické shrnutí: I v současném stavu vám tento text bude užitečný, protože zde najdete čtyři standardní TČM směsi, jejichž účinek proti varixům sice není vědecky plně objasněný, ale zato reálný.

Žilní varixy vznikají tehdy, když žilách nejčastěji dolních končetin stoupá tlak, žilní průměr se zvyšuje natolik, že že žilní chlopně nedovírají, což vede k dalšímu stoupnutí průměrného tlaku v postižené žíle, čímž se uzavírá chorobná zpětná vazba. Žíly za normálních okolností pracují s nulovým tlakem nebo dokonce i s podtlakem. Ovšem při naší tělesné výšce by čistě hydrostaticky v nohou ve stoji byl tlak kolem 100 mm rtuťového sloupce – skoro jako v tepnách. Bráníme se tomu dvěma hlavními způsoby: tím, že se vyhýbáme vzpřímené poloze (ležíme, sedíme, vykládáme si nohy na židle, lépe na stůl) a tím, že nejme nehybní. Při chůzi nožní svaly mačkají hluboké nožní žíly a pomoci chlopní uvnitř těchto žil napomáhají pumpovat krev zpět do srdce. Už po krátkém nehybném stání však žilní tlak v nohou naroste i tehdy, když používáte stahovací punčochy. Tlakové punčochy pomáhají pouze tím, že žilní stěně mechanicky mírně odlehčují. Nejméně zdravé je stání na způsob hradní stráže – když už musíme stát, aspoň přešlapujme.

Podle individuálních dispozic se žíly nohou zvýšenému tlaku více či méně přizpůsobí. Jejich stěna zbytní a připodobní se tepnám. Trvalé snášení příliš vysokého tlaku však žilám v žádném případě nesvědčí a časem se stane, že některá oslabená žíla selže a lokálně se rozšíří do té míry, že přestanou doléhat chlopně. Tím přestane fungovat žilní pumpa, žilní hypertenze se ještě zhorší, selžou další chlopně a další žíly v okolí, podobně jako když jsou diody v sérii pod plnou zátěží a jedna shoří. Zánět a trombóza, kterou pozorujeme u křečových žil je adaptivním procesem, jímž se naše tělo snaží poškozenou část krevního oběhu odstranit. Protože však příčina je systémová, budou se vytvářet nové a nové varixy dokud nedojde k odstranění příčiny. Lékaři pro tento stav vymýšlejí složitě znějící výrazy typu chronická žilní nedostatečnost (chronic venous insufficiency, CVI), ale příčinu neznají ani oni a jediné co umějí, je v podstatě vzít skalpel a varixy vyříznout. K přírodní moudrosti bylin se ještě tito hrobaři lidského rodu neprohrabali, a to říkám jako člověk na taťku přírodu, Manitoua ani vis vitae nevěřící.

Zřídkavěji se varixy vyskytují v břišní a hrudní dutině, a to hlavně tehdy, když dojde k jaterní cirhóze, která zvýší tlak v portální žíle, což může vést též k varixům jícnu. K varixům v širším smyslu slova se řadí i hemoroidy.

Účinek adaptogenů u žilních varixů

Krátce a jednoduše: Ty byliny zde nemám všechny. Nemám jich tady dle mého odhadu ani 10% účinných, co se jich najde v tradičních etnobotanických systémech celého světa. Jeden z nejčastěji užívaných léků proti varixům, diosmin (Detralex), je v zásadě modifikovaný hesperidin z ovoce, zatímco tribenosid (Glyvenol) je látka, jíž byly od 60. let věnovány desítky publikací, jejíž účinek však zatím nebyl řádně objasněn (Ruegg1974tai, Kikkawa2010ite, Lorenc2016tll). Tento článek je tedy vlastně i po několika letech pořád neúplný. Z rostlin, které nelze nezmínit, vybí

Modelový adaptogen ženšen pravý

U modelového adaptogenu ženšenu platí totéž, co u všech jiných účinných bylin: že jeho účinek u žilních varixů je neobjasněný. V této indikaci jej zmiňuje pouze populární literatura (Cruz2001lvv), ale je mně blbovi je jasné, že žíly samozřejmě léčí minimálně účinkem na signální kaskádu oxidu dusnatého (NO), čímž prospívá endotelu (Morisaki1995mae, He2007peg, Kwok2010gpp, Cho2013gri) a indukuje hojení (Sun2006epn, Chen2008enr, Park2013cai, Kimura2006egs, Hong2009aes, Sengupta2004may). Z konkrétních obsahových látek byl přichycen ginsenosid Rg1 (Ma2006pae). Jeho obsahové látky sdílí též ž. americký, japonský, vietnamský, notoginseng a zčásti též gynostema. Ženšen je samozřejmě také protizánětlivý, ale tento atribut sdílí s mnoha dalšími adaptogeny.

Vybrané protizánětlivé adaptogeny pro tuto indikaci

A samozřejmě, žádnou záruku účinnosti nedávám. Váš lékař znalý lékařské botaniky nebo diplomovaný praktik TČM vám možná poradí něco mnohem lepšího. Ale záruku vám nedá ani on a ani chirurgové vyzbrojení skalpely. Když máte v nepořádku jeden nebo více genů, které jsou za sílu žilní stěny a chlopní odpovědné, tak vám pomůže jen se modlit. A vězte též, že velkou šanci nemáte, protože lidí, kteří se umějí správně modlit je mnohem méně než těch, kteří mají v pořádku všechny z desítek genů právě zmíněných.

Směsi TČM použitelné při léčbě varixů

Stejně jako jsem už od svých školních let zapomněl všechnu fyziologii živočichů a tím víc botaniku, nevyznám se ani v TČM, z které doporučuji 4 účinné kombinace pro tuto indikaci. Jako pragmatik však vím, že tyto směsi mají jednu důležitou vlastnost: Lze je u nás sehnat, případně sestavit v poctivé, lektvarové formě, tedy poctivé bylinářské gramy, a ne nějaké paracelsovské miligramy, jaké najdeme ve všech těch bylinných kapslích a pilulkách. A nejsou drahé. Byliny z principu nemůžou být předražené, protože když je cena příliš vysoká, tak si je lidé začínají pěstovat sami. Jsou to tyto kombinace:

Samotné přidání směsi k jídelníčku však k vymizení varixů obvykle nestačí. Směsi též není možné užívat pořád, protože s výjimkou většího prorostlíkového lektvaru všechny obsahují lékořici. Ale když nebudete čekat zázraky, účinnost vás může i příjemně překvapit.

| 2010 - 18.2.2019