Drobečková navigace

Křečové žíly

Křečové žíly jsou případem žilních varixů (spolu s hemoroidy a varixy jícnu, kterými se zde taky zabývám). Křečové žíly vznikajících na povrchových žilách dolních končetin.

Žíly za normálních okolností pracují s nulovým tlakem nebo dokonce i s podtlakem, tlak vyšší než asi 10 mm rtuti v zásadě nemají rády. Ovšem při naší tělesné výšce by čistě hydrostaticky v nohou ve stoji byl tlak kolem 100 mm rtuťového sloupce – asi jako v tepnách. Bráníme se tomu dvěma hlavními způsoby: tím, že se vyhýbáme vzpřímené poloze (ležíme nebo sedíme, nejlépe s podloženýma nohama) a tím, že nestojíme nehybně. Při chůzi nožních svaly za pomoci žilních chlopní pumpují krev z nohou zpátky do srdce, čímž zamezují zvýšení žilního tlaku. Už po krátkém nehybném stání žilní tlak v nohou automaticky naroste i v případě, že použijete stahovací punčochy. Tlakové punčochy pomáhají pouze tím, že žilní stěně mechanicky mírně odlehčují. Nejméně zdravé je stání na způsob hradní stráže – když už musíme stát, aspoň přešlapujme.

Podle individuálních dispozic se žíly nohou zvýšenému tlaku více či méně přizpůsobí, jejich stěna zbytní a připodobní se tepnám. Trvalé snášení tlaku 100 mm rtuti žilám ovšem v žádném případě nesvědčí a časem se stane, že některá oslabená žíla selže a lokálně se rozšíří do té míry, že přestanou doléhat chlopně. Tím přestane fungovat žilní pumpa, žilní hypertenze se ještě zhorší, selžou další chlopně a další žíly v okolí, podobně jako když jsou diody v sérii pod plnou zátěží a jedna shoří. Zánět a trombóza, kterou pozorujeme u křečových žil je adaptivním procesem, jímž se naše tělo snaží poškozenou část krevního oběhu odstranit. Protože však příčina je systémová (vysoký žilní tlak), budou se vytvářet nové a nové varixy dokud nedojde k odstranění příčiny. Když věci zajdou do tohoto stadia, je nutný chirurgický zákrok. Následná konzervativní léčba (léky) slouží k prevenci dalšího rozvoje křečových žil.

Další informace o křečových žilách lze nalézt třeba na webu kolegy MUDr. Štefánka.

Pozice ženšenu v léčbě křečových žil

Léčivý účinek ženšenu na srdce a cévy je dobře známý: jde především o jeho preventivní léčivý účinek na nemoci srdceantihypertenzní působení a ochranný a regenerační účinek na cévy. Poslední dobou byl částečně objasněn i jeho účinek proti zánětlivému procesu vedoucímu k ateroskleróze. Vliv ženšenu na žilní varixy zatím řádně klinicky nezkoumal nikdo, tento problém ale mají i ostatní venofarmaka (viz Kikkawa2010ite, Ruegg1974tai). Na účinky ženšenu u křečových žil mě poprvé upozornili lidé, kteří jej prakticky zkoušeli. Níže uvádím na ukázku dva z těchto případů.

Pokud jde o postoj TČM, tak ženšen pravý (P. ginseng) a ženšen notoginseng (P. notoginseng) se doporučují jako "prostředky zlepšující krevní oběh". Ženšen je složkou nejméně jednoho japonského patentu určeného k prevenci křečových žil a hemoroidů a jako prostředek k léčbě varixů jej zmiňuje též populární literatura (Cruz2001lvv).

Konkrétní případy onemocnění křečových žil, kdy ženšen pomohl

Zde jsou dva případy pacientek, jejichž situace s křečovými žilami byla vážná, ale po užívání ženšenu se stabilizovala.

Pacientka A: 32 let, v minulosti zaměstnaná jako prodavačka, nucena dlouhodobé stát. Křečové žíly se jí poprvé začaly vytvářet ve věku asi 25 let na lýtkách a nad koleny, situace se zhoršila v těhotenství. Byla na dvou operacích, nosila tlakové punčochy. Poté, co po druhé operaci začala dlouhodobě užívat ženšen, k recidivě křečových žil už nedošlo, třebaže už stahovací punčochy nosit přestala.

Pacientka B: 52 let. Křečové žíly ji trápily dlouhá léta, byla na několika operacích. Po 6 měsících užívání ženšenu se postup nemoci se podle jejích slov úplně zastavil. Pacientka je i po několika letech zdravá (nedošlo k další progresi).

Preventivní účinek ženšenu na křečové žíly a hemoroidy zmiňovali i další, kteří ženšen zkoušeli. I když takové případy nepředstavují statistický důkaz účinnosti, upozorňují na nutnost věnovat adaptogenům u varixů pozornost. Dodal bych ještě, že podmínkou účinnosti adaptogenů je patřičná kvalita a dostatečné dávkování. U ženšenu to obvykle znamená použít kvalitní 6-letý ženšen (o jeho dávkování jsem psal na jiné stránce).

| 15.4.2018