Drobečková navigace

Žilní varixy

Praktické shrnutí: V léčbě žilních varixů adaptogeny jde o celkové ozdravení organismu, nejen o místní úlevu. Najdete zde především doporučení účinných bylin a bylinných kombinací proti varixům.

Žilní varixy vznikají nejčastěji v důsledku zvýšeného tlaku v žilách dolních končetin. K varixu dojde tehdy, když se žilní průměr zvýší natolik, že že žilní chlopně nedovírají, což vede k dalšímu zvýšení nitrožilního tlaku. Žíly za normálních okolností pracují s velmi malým tlakem nebo dokonce i s podtlakem. Ovšem při naší tělesné výšce se čistě hydrostaticky v nohou ve stoji tlak zvyšuje. Bráníme se tomu tím, že se vyhýbáme vzpřímené poloze (ležíme, sedíme, vykládáme si nohy na židle, lépe na stůl) a tím, že nejme nehybní. Při chůzi totiž funguje svalová pumpa – svaly mačkají žíly a za pomoci chlopní uvnitř těchto žil napomáhají jejich vyprázdňování. Už po krátkém nehybném stání však žilní tlak v nohou vzroste. Nejméně zdravé je stání na způsob hradní stráže – když už musíme stát, aspoň přešlapujme.

Podle individuálních dispozic se žíly nohou zvýšenému tlaku více či méně přizpůsobí. Jejich stěna zbytní a připodobní se tepnám. Trvalé snášení příliš vysokého tlaku však žilám nesvědčí. Při selhání velkých žil se může žilní hypertenze šířit na ostatní žíly v okolí a vzniká typický obraz nožních varixů. Zánět a trombóza, kterou pozorujeme u křečových žil je adaptivním procesem, jímž se naše tělo snaží poškozenou část krevního oběhu odstranit. Varixy se můžou vyskytnout i jinde, třeba v jícnu nebo v břišní dutině, kde jsou zřídkavější, ale o to nepříjemnější. K příčinám patří například jaterní cirhóza. K varixům v širším smyslu patří i hemoroidy.

Léčba žilních varixů

Krátce a jednoduše: žilní varixy lze bylinami léčit. Jeden z nejčastěji užívaných léků proti varixům, diosmin (Detralex), je v zásadě modifikovaný hesperidin z ovoce, zatímco tribenosid (Glyvenol) je látka, jíž byly od 60. let věnovány desítky publikací, jejíž účinek však zatím nebyl řádně objasněn (Ruegg1974tai, Kikkawa2010ite, Lorenc2016tll). Z dobře známých léčivek proti varixům lze zmínit

V dietě se osvědčují i další plody s obsahem rutinu a tříslovin. Třeba jabka a jiné pláňky. Nebo hrušky, zahradní i plané, švestky zahradní i plané, plody kdoule a kdoulovce, noni, granátovník atd. Nebo dřín, český i orientální (který se používá v TČM). Oskeruše, mišpule, jeřáb břek i muk a další plody z podčeledi mandloňových. Dle Pittler2012hcs pomáhá dokonce i perorálně podávaný extrakt z koňských kaštanů.

Rozsáhlé ozdravné účinky proti varixům má ženšen

Léčivý účinek ženšenu na cévy se děje hlavně přes signální kaskádu oxidu dusnatého (NO). Existuje velké množství publikací, které léčivému účinku ženšenu na cévy nasvědčují: Morisaki1995mae, He2007peg, Kwok2010gpp, Cho2013gri, Sun2006epn, Chen2008enr, Park2013cai, Kimura2006egs, Hong2009aes, Sengupta2004may... Z konkrétních obsahových látek ženšenu je to třeba ginsenosid Rg1 (Ma2006pae). Účinný je nejen ženšen pravý, ale také ženšen americký, japonský, vietnamský, notoginseng a zčásti též gynostema pětilistá. Ženšen navíc systémově zlepšuje hojení zranění a má ochranný a regenerační účinek na cévní řečiště. Tyto všechny účinky z něj dělají vynikající celkově ozdravující prostředek u žilních varixů.

Další vhodné celkově působící byliny

Bylin s celkově ozdravným účinkem na cévy je velké množství. Nechci zbytečně jmenovat stovky bylin, které nepoužijete (jak jsem to učinil třeba u diabetu), ale místo toho uvedu 3 bylinné kombinace, které si v ČR můžete snadno prakticky obstarat a v poctivé formě nálevu uvařit:

Tyto lektvary jsou v ČR k mání zde, zde a zde. Jejich složení zjistíte rozkliknutím odkazů. Účinnost jejich jednotlivých složek nebudu rozebírat, protože jsem už tak učinil u tématu kardiovaskulárních bylin a v mnoha jiných textech tohoto webu. Navíc k těmto směsím bych k celkovému ozdravení u žilních varixů doporučil notoginseng.

 

| 2010 - 9.12.2019