Drobečková navigace

Koptis čínský (Coptis chinensis)

koptis
Koptis čísnký
Koptis čínský (Coptis chinensis)

Koptis čínský (Coptis chinensis Franch.) ze zázračné, ale nebezpečné čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) není dokonalý adaptogen. Obsahuje totiž alkaloidy (berberin, koptisin, palmatin, epiberberin, jatrorhizin, magnoflorin a další), které ve vysokých dávkách můžou způsobovat problémy. Koptis však nelze pominout, protože jde o jednu z nejdůležitějších bylin TČM a zároveň o příklad léčivé rostliny s antibiotickými účinky (které jsou jinak u "pravých" adaptogenů řídké). Koptis dále patří mezi nejdůležitější byliny proti diabetu.

Léčebně se využívá kořen (rhizoma coptidis). Stará čínská literatura využití této drogy popsala už před 2000 lety: kořen koptisu považuje za jin prostředek proti infekci, proti zánětům a k "detoxikaci organismu" (ve skutečnosti staročínské knihy používají nevědecké pojmy TČM).

Koptis je součástí antidiabetických bylinných směsí TČM, z nichž nejdůležitější je kombinace se šišákem bajkalským (Liu2013aet, Zhen2011aec), do níž se může přidávat též reveň lékařská (Rheum officinale) a prorostlík čínský (Bupleurum chinense) (Zhen2011aec). Je dobře známé, že koptis snižuje toxicitu cholesterolu a pomáhá proti ateroskleróze. To také přispívá k jeho účinnosti při diabetu, u něhož se kornatění tepen ve zvýšené míře vyskytuje. Dále, koptis čínský patří mezi účinné byliny chránící játra (Lam2016hec) a další buňky těla, například mozku – dle studie Zhang2009btb berberin z koptisu, jakož i celkový extrakt kořene koptisu chránil buňky hipokampu před odumíráním. Koptis se dále dle inspirace TČM používá k úpravě tukového metabolismu při obezitě.

Na závěr bych podotkl, že alkaloid berberin se nevyskytuje jen v koptisu, ale v desítkách dalších léčivých rostlin, například v jedovatém dřišťálu (Berberis), po němž byl tento alkaloid pojmenován. Protože ani koptis samotný nepatří mezi dokonalé adaptogeny, měl by tuto rostlinu předepisovat jen lékař či jiný fytoterapeut.

| 2013 - 22.10.2020