Drobečková navigace

Parkinsonova nemoc

Parkinsonova choroba je duševní nemoc tradičně spojována se stárnutím. Bezprostřední příčinou Parkinsonove choroby je odumírání dopamin produkujících neuronů v mozku.

Byliny a adaptogeny chránící před Parkinsonovou chorobou

Přehled Chen2007chh nabízí výčet přírodních léčiv a rostlin TČM s potenciálním účinkem proti Parkinsonově nemoci: ženšen, jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), rdesno (Polygonum), triptolid z Tripterygium wilfordii, prudce jedovatý oleandr (Nerium indicum), lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), huperzin (z vrance, Huperzia), slibný stefolidin (z dymnivky Corydalis ambigua používané v TČM) a čajové polyfenoly / katechiny.

Ženšen je na Parkinsonovou nemoc velmi účinný

Ženšen obecně chrání neurony před odumíráním, ale ginsenosid Rd byl popsán specificky jako látka chránící dopaminergní neurony v buněčné kultuře in vitro při experimentální aktivaci mikroglie lipopolysacharidy (Lin2007gra). Celkový ženšenový extrakt chránil dopaminergní neurony potkanů a myší před parkinsonismus způsobujícím neurotoxinem MPTP (1-metyl-4-fenyl-1,2,3,6-tetrahydropyridin) a jeho metabolitem MPP+ (VanKampen2003nag). Dle Watanabe1991epg zabraňoval vodní extrakt ženšenu snižování počtu receptorů dopaminu v mozku stárnoucích potkanů. Celkově jsou účinky ženšenu proti Parkinsonově nemoci slibné, ale málo objasněné. Neuroprotektivní účinek na paměť (Zhou2012nep, Aguirremoreno2011glr) i specificky na dopaminergní neurony byl nalezen i u lesklokorky lesklé (Ding2010gle).

Ženšen dále poskytuje ochranný účinek proti porcesu stárnutí a dalším duševním nemocem stáří – demencíAlzheimerovou nemocí.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.