Drobečková navigace

Parkinsonova nemoc

Praktické shrnutí: Tento zatím nedopsaný článek se vám prozatím nevyplatí číst. Zkuste tak příští rok :-)

Parkinsonova choroba je duševní nemoc tradičně spojována se stárnutím. Bezprostřední příčinou je odumírání dopaminergních neuronů v mozku.

(Ne)adaptogeny (ne)chránící před Parkinsonovou chorobou

Přehled Chen2007chh nabízí výčet přírodních léčiv a rostlin TČM s potenciálním účinkem proti Parkinsonově nemoci: ženšen, jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), rdesno (Polygonum), prudce jedovatý triptolid z Tripterygium wilfordii, prudce jedovatý oleandr (Nerium indicum), lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum), jedovatý huperzin (z vrance, Huperzia), slibný stefolidin (z mírně jedovaté dymnivky Corydalis ambigua používané v TČM) a čajové polyfenoly / katechiny.

Adaptogeny proti parkinsonismu

Parkinsonismus je komplexní syndrom, na který žádný snadný bylinný lék neznám. Ginsenosid Rd modelového adaptogenu ženšenu byl popsán jako látka chránící dopaminergní neurony v experimentech (Lin2007gra, VanKampen2003nag, Watanabe1991epg) a u modelové léčivé houby lesklokorky lesklé byl zjištěn neuroprotektivní účinek na paměť (Zhou2012nep, Aguirremoreno2011glr) i specificky na dopaminergní neurony (Ding2010gle), ovšem pacienti od nich nemůžou čekat zázrak. Tento text zde zatím slouží jen pro mou osobní potřebu jako úložiště poznámek.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.