Dobrý den, již více než 30 let se profesionálně věnuji zdravotní rehabilitaci, dnes také jako spolumajitelka rehabilitačního zařízení. Už před delší dobou jsme začali jako podpůrný prostředek při rehabilitaci nabízet ženšen. Podle toho co o ženšenu píšete ohledně zánětů, imunity a rekonvalescence se dost podobá wobenzymu. Chtěla jsem se zeptat jestli lze ženšen a wobenzym užívat zároveň a jaké je jejich srovnání. Děkuji. Jana P.
Dobrý den, paní Jano.
- Se současným užíváním ženšenu a Wobenzymu není vůbec žádný problém.
- Ženšen je dle mého názoru o něco účinnější než Wobenzym, a to jak ženšen pravý, tak jeho americký protějšek – ženšen americký – a další účinné druhy rodu Panax, například ženšen notoginseng.
Jak ženšen, tak i Wobenzym jsou neškodné a bez vedlejších účinků. Ženšen ani Wobenzym nemá smysl posuzovat jako paracelsovké léky, protože prakticky nemají toxickou dávku. Po chemické stránce jsou si zcela nepříbuzné – Wobenzym je patentní směs proteáz, zatímco u ženšenu jsou nejdůležitější jeho triterpenoidní saponiny – panaxosidy. Wobenzym a ženšen působí na zcela odlišné úseky biochemických dráh: Wobenzym štěpí peptidické vazby v mimobuněčném prostoru, zatímco ženšenové panaxosidy působí převážně na receptory uvnitř buněk. Lze je tudíž bez omezení kombinovat.