Drobečková navigace

Ženšen notoginseng (Panax notoginseng)

Notoginseng květ
Ženšen notoginseng (Panax notoginseng)
Ženšen notoginseng (Panax notoginseng)

Ženšen notoginseng (Panax notoginseng (Burkill) F. H. Chen ex C. Y. Wu & K. M. Feng, čínsky tien-ťi, 田七, nebo san-ťi, 三七) se společně se ženšenem pravým řadí do rodu Panax (Wen1996pbp). Jedná se o samostatný druh (Panax pseudoginseng Wall.), nikoliv o odrůdu ženšenu nepravého (Panax pseudoginseng var. notoginseng), jak se někdy uvádí (viz taxonomii rodu ženšen). Stejně jako ženšen pravý, i notoginseng obsahuje velké množství panaxosidů, které jsou jeho hlavními účinnými látkami.

Účinky notoginsengu

Notoginseng je tradičním čínským prostředkem, který má dle TČM dvojí hlavní využití:

  1. zlepšení krevního oběhu a tlumení bolesti
  2. zastavení krvácení

Tyto vlastnosti notoginsengu jsou reálné a činí z této rostliny vynikající prostředek k prevenci a léčbě srdeční i mozkové mrtvice. Notoginseng je též součástí TČM lektvarů k hojení povrchových kožních zranění a oděrek. Pro TČM je typické, že účinky této rostliny nechápe vědecky, ale magicky a mnemotechnicky – notoginseng prý působí na dráhy srdce, osrdečníku a jater, čímž podporuje krevní oběh v celém těle a tlumí bolest.

Naproti tomu vědecká medicína ví, že ve skutečnosti notoginseng tlumí zánět a s ním spojenou bolest působením na bílé krvinky a jejich imunitní komunikaci. Notoginseng skutečně zlepšuje krevní oběh, ale ne tím, že by působil na tu či onu z 12 drah kterými v těle proudí životní energie čchi, ale tím, že působením na cévní NO syntázu chrání před aterosklerózou a rozšiřuje cévy. Zvětšení cévního průměru dále přispívá k tlumení bodavé bolesti u srdce (zvané angina pectoris), kterou znají vrcholoví sportovci a lidé trpící chorobami srdce a věnčitých tepen.

 

Notoginseng má tedy stejné účinky na srdečně-cévní systém jako ženšen pravý, avšak dle TČM ještě výraznější. Naopak méně výrazné jsou dle TČM duševně aktivační účinky notoginsengu. K podpoře krevního oběhu a prevenci aterosklerózy se tedy dle TČM lépe hodí notoginseng, zatímco jako tonikum se lépe uplatní ženšen pravý a americký. V poslední době se též věnuje velká pozornost výrazným protirakovinným účinkům notoginsengu. Z konkrétních studií vybírám:

| 2013 - 16.10.2020