Drobečková navigace

Celulitus / celulitida a léčebné přípravky proti ní

Ti, kteří by si podle nadpisu mysleli, že se zde snad dovědí nějaký zázrační způsob, jak zlepšit vzhled své kůže, se dopředu omlouvám: žádný takový způsob neznám. Co hůř, abych nenapínal, domnívám se navíc, že takový zázračný lék, masážní přípravek, zaklínání atp. ani neexistuje. Pravda je tvrdá. Postiženým se ještě jednou se omlouvám. Lidé ohroženi celulitidou se budou muset více hýbat a přestat tloustnout. Se zbytkovou, neodstranitelnou celulitidou se budou muset smířit. K tomto zamyšlení mě vlastně vyprovokovala reklama na něco, co si říká Adonia Legtone Serum, která byla po určitou dobu k vidění na všech reklamních sloupcích českého internetu. Ale o přípravek Adonia Legtone tady nejde, ten byl pouze inspirací.

Celulitida v kosmetickém významu slova

Na celulitidu mám s mám svůj názor. Ale nejdříve bych ujasnil terminologii. Když mluvím o celulitidě, mám na mysli to, čemu se říká celulitida běžně, tj. nerovnoměrný povrch kůže, vyskytující se jako kosmetická vada stehen a jiných částí těla hlavně u žen. (Snad jsem slyšel říkat tomu i "pomerančová kůže" či tak nějak). Lékaři si příponu -itida/-itis spojují se záněty a "pomerančové kůži" mají proto tendenci říkat celulitus, zatímco slovo "celulitida" si rezervují pro jakýsi zánět kůže. Tento článek není o zánětech, slovo celulitida používám neodborně, v odborném významu "celulitus". O celulitidě jako kosmetické vadě neexistují žádné vědecké publikace a už vůbec ne publikace nezávislé. Proto s dovolením přeskočím studium a začnu výkladem svých vlastních neodborných náhledů.

Někteří lidé si tloušťku mohou dovolit

Někteří lidé umějí tloustnout a přitom si zachovat hezkou kůži, mají na to geny. Například stehna jokozuny Hakuhó (na obrázku jej zvedá Tojonošima), jsou dokonale hladká, stejně jako jeho břicho.

(obrázek)

Zápasníci sumó, kteří by podle všech lékařských norem spadali do kategorie morbidně obézních, jsou ve skutečnosti ze všech tlustých lidí nejzdravější, protože při přejídání neustále sportují. Jejich kůže to odráží. A to jsou navíc zápasníci sumó jsou velmi svalnatí a jak můžeme vidět na tomografických snímcích jejich těla, jejich tuk je uložen hlavně pod kůží, ne uvnitř břicha. Evropská mužská populace obecně umí tloustnoust i zdravě, jak se můžeme přesvědčit například pohledem na předsedu Českého svazu sumó Jaroslava Poříze (na obrázku vpravo). Naproti tomu jeho manželka Lucie Výborná dobře ví, že si tloustnutí nemůže dovolit, protože by to pro ni mohlo skončit ošklivě. (Ještě poznámka – zápasníci sumó ať nejsou pro běžné lidi příkladem. Ti nejlepší jsou za svůj výkon dobře placeni, ale jejich klouby jsou ve 40 letech v podstatě zničené.)

Celulitida vzniká, když tloustnou lidé, kteří tloustnout nemají

Macaté ženy nemohou být hezké. Slavný zpustlý farář, který říkal "Macatá děvka, to je celý můj život", věděl jistě o čem mluvil. Obecně ale mívají ženy větší problém být hezké s tlustou vrstvou podkožního tuku. Musejí mít hezký obličej, hladkou pleť, tuk rovnoměrně rozložený, být fit... Není to rozhodně o tom, ztloustnout z nedostatku pohybu a nezdravého životního stylu. Mnohé ženy nemají schopnost hezky ztloustnout vůbec. Mají tendenci tloustnout nerovnoměrne, například na zadku a stehnech. A právě překotný růst tukové tkáně ve zmíněných oblastech je podle mě příčinou celulitidy. "Pomerančová kůže" není nic jiného, než projev nepřizpůsobení pojiva přílišnému ztloustnutí. Je objektivním faktem, že lak rostoucího tuku způsobuje v podkožním vazivu zranění. Na povrchu to můžeme pozorovat jako tzv. těhotenské trhlinky (strie) – stříbříté měsíčkovité stopy po horizontálním natržení podkožního vaziva zhojeném jizvou. S těhotenstvím přímo nesouvisí – objevují se při jakémkoliv náhlém ztloustnutí. Lze předpokládat, že tlak tukové tkáně způsobuje zranění i uvnitř vaziva v jiném než jen horizontálním směru. Podle máho názoru jsou právě takové vnitřní trhlinky a zjizvení příčinou nerovnoměrného napětí v kolagenu a potažmo nerovného vzhledu kůže. Zbytnění zbývajících, nenatržených kolagenních snopců problém ještě zhoršuje.

Při závažnější tloušťce a celulitidě vstupují do hry mízní cévy

Mízní systém, který rádi ignorujeme jako nezajímavý, plní několik funkcí. Tou prapůvodní je odvádět ze tkáně prosakující mízu. Průsak v důsledku tlaku krve v tepnách je relativně malý, ale díky obrovskému povrchu kapilár by ve tkáni brzy vedl k otoku. Tomu zabraňuje drenážní systém mízních kapilár a cév, který prosakující mízu odvádí. U morbidně obézních je však otok běžný. Jistě jste slyšeli o různých rekordmanech vážících 450 nebo 550kg – tito lidé mívají otoky celkově vážící i 100kg, protože váha a tlak tuku u nich způsobuje přiškrcení mízních cév. Při nekontrolovaném tloustnutí existuje zlomový bod, kdy dojde ke zhroucení lymfatické drenáže, obézní pacient začne otékat, ztratí schopnost pohybu a dál tloustne už v posteli. U celulitidy bojujeme s nadváhami mnohem menšími, ale přiškrcení mízních cév nerovnoměrným tahem kolagenu může hrát svou roli. Proto pouhá masáž má šanci může u celulitidy přinést krátkodobě mírnou úlevu (lymfodrenáž). Nezapomínejme ale, že prvotní problém přetlaku tukové tkáně masáž neřeší.

Léčba celulitidy: hlavně zhubnout

Celulitida znamená, že jsme překročili mez, do které mám náš somatický typ dovoluje vzhledně tloustnout. U mnoha žen je táto mez velmi nízká a k její překročení stačí přibrat několik kilogramů. Ať už je to ale 5, nebo 25kg, první krok v nápravě (nechci-li říct v léčbě) celulitidy je jenom jeden: Vrátit svou hmotnost opět pod onu mez. Když odstraníme tlak tukové tkáně zevnitř, zmizí zázračně i pokřivený vzhled kůže. Zhubnutí pod určenou mez je nesnadný a dlouhodobý úkol, který podle statistik většina lidí nezvládne. Nicméně zeštíhlení tukové vrstvy je nutnou podmínkou zbavení se celulitidy.

K nápravě pokřiveného povrchu pokožky po zhubnutí nedojde okamžitě. Snížení objemu tuku je totiž provázeno dočasným zplihnutím podkožního vaziva. To není trvalý problém. Pojivová tkáň totiž podléhá neustálému procesu přestavby a sníženému objemu těla se i bez plastické operace přizpůsobí. (Chirurgické odstranění přebytečné kůže je jen pro extrémní případy.) Po vymizení přetlaku tukové tkáně se kůže postupně opět napne a přirozený proces neustálé přestavby pojivoých tkání reparuje postupně i vnitřní zjizvení odpovědné za nerovný povrch kůže. Právě v této finální fázi nápravy mohou podle mého názoru skutečně pomoct masáže a strečink.

Co tedy lze říct ohledně přípravků proti celulitidě?

Riskuji že se mýlím nebo ubližuji výjimkám, ale ve světle výše napsaného bych řekl, že většina z těchto přípravků patří do říše podvodů. Konkrétně Adonia Legtone říká, že je "emulze proti celulitidě", která "zmírňuje její příznaky již po 9 minutách". To je buďto čirý nesmysl, nebo efekt samotné masáže při aplikaci přípravku. Tento přípravek mě dále pobavil povídáním o rostlinných kmenových buňkách. Kmenová buňka je pojem živočišní fyziologie, u rostlin mluvíme spíše o meristémech. U rostlin není "kmenovost" zdaleka tak výjimečná. Většina rostlinných buněk je "kmenových", ba i totipotentních – pokud rostlinné buňce odstraníme buněčnou stěnu, na živné půdě z ní lze vypěstovat i celou novou rostlinu.

Odhlédnouc od těchto lží, ani obecně si nemyslím, že by bylo možné zevním či vnitřním užíváním jakýchkoliv přípravků celulitidu odstranit. Pokud to s odstraněním celulitidy myslíte vážně a učiníte nutný krok zeštíhlení, tak v druhé, adaptační fázi bych z hlediska diety kromě udržovacího redukčního režimu doporučil snad jen zvýšený přívod vitamínu C, protože ten je potřebný k syntéze kolagenu a přestavbě pojiva. A abych řekl i něco, co nenajdete v učebnicích, tak existuje určitá šance, že by v procesu odstranění celulitidy mohla pomoct momordika hořká (Momordica charantia). Momordika nejeneže obsahuje vitamin C v retard formě (askorbigen), ale má účinek i proti samotné obezitě a diabetu. O možnostech využití dalších adaptogenů v léčbě celulitidy spekulovat nechci. Můžu ale říct, že i kdyby tato možnost byla, byl by to jen léčební bonus. Tím hlavním faktorem v reparaci celulitidy musí být vybudování schopnosti dlouhodobého udržení správné životosprávy.

| 2009 - 4.4.2018