Drobečková navigace

Péče o pleť

Praktické shrnutí: Tento článek není zcela dopsaný, ale přeci jenom... Je tady Dr. James Duke, zakladatel tradiční americké medicíny (TAM) a těch pár receptů, které nabízí, není tak špatných...

Péče o pleť

Nejsem odborníkem na kosmetiku abych mluvil o vnější starostlivosti o pleť. Avšak kůže stejně jako všechny ostatní orgány podléhá stárnutí. Rozdíl je v tom, že na kůži jsou procesy stárnutí snadno vidět ve formě vrásek a novotvarů, jejichž množství s věkem přibývá. Dalším velkým kožním problémem jsou zánětové procesy, kam patří jednak různé vřídky a pupínky spojené s infekcí, jednak sterilní záněty, ať už autoimunitní nebo způsobené například vystavením kůže UV záření. Jsem přesvědčen, že péče o pleť zevnitř je důležitější než aplikace přípravků proti stárnutí zvenku.

Vrásky a stárnutí pleti

Zdravě zestárlý zakladatel TAM James Duke
Zdravě zestárlý zakladatel TAM James Duke.

Vrásky jsou typickým vnějším projevem stárnutí kůže, které provází ztráta kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Kolagen je bílkovina, která se pevností blíží oceli. Například šlachy jsou tvořeny z větší části kolagenem. Ale kolagen je i podstatnou částí kůže (proto kožený řemínek nelze natahovat). Elastin se od kolagenu liší tím, že je roztažitelný jako guma. Kyselina hyaluronová je makromolekula, která na sebe váže velké množství vody a tak tvoří tuhé želé, které dává kůži napjatý a svěží vzhled. Při ztrátě těchto strukturních molekul kůže zplihne a vytvoří se na ní vrásky. Plastičtí chirurgové bojují proti vráskám napínáním a injekcemi kolagenu a dalších materiálů. Přirozenější způsob je chránit kůži před stárnutím správnou životosprávou v průběhu života a dostatečným příjmem vitaminů E a C. Vitamín C se přímo účastní syntézy kolagenu.

Konečný cíl boje proti stárnutí pleti

Stárnutí pleti nelze zastavit. Stejně jako stárnou všechny orgány těla, stárne i pleť. Kůže jakožto povrchový orgán je dokonce vlivům způsobujícím stárnutí vystavena více než vnitřní orgány. Konečným cílem boje proti vráskám a stárnutí pleti není vrátit zpět běh času, ale vypadat na svůj věk lépe než bychom vypadali při špatné životosprávě. Cílem je mít z vlastního vzhledu dobrý pocit. Je na nás, rozhodneme-li se využít služeb estetické chirurgie. Ale přirozeně zachovalý vzhled kůže v pokročilém věku je průkazem, že vnitřní orgány těla jsou ještě zdravější.

Kustovnice čínská

Adaptogen a čínská bylina kustovnice je u nás populární a propagovaná i pro svou schopnost zpomalit stárnutí tkání (Cheng2015eup, Deng2003iea). Při pokusech in vitro byl pozorován vliv specifických polysacharidů kustovnice proti oxidačnímu stresu a stárnutí buněk v koncentracích kolem 3g/l (Xia2014iel), tedy množství přibližně odpovídajícím konzumaci malého jídla z plodů kustovnice. Kustovnice má schopnost zlepšit vnitřní stav kůže u stárnoucích myší a zvýšit vnitřní antioxidační potenciál kůže (Yi2013slb).

Pupečníkovec asijský

Pupečníkovec asijský (gotu kola) je známá indická rásajána bylina obsahující léčivé triterpenoidy, které jsou účinné při léčbě malých zranění a prevenci zjizvení. Uplatní se též při léčbě popálenin, lupénky a dalších kožních chorob způsobených alergickou nebo autoimunitní reakcí. Mechanismy účinku zahrnují stimulaci fibroblastů, jakož i omezení zánětu a tvorby jizvové tkáně (viz věda). Pomáhá též proti celulitidě, striím a stárnutí kůže (Bylka2013cac, text zde).

Antioxidanty

Kustovnice se technicky řadí k tzv. drobným bobulovinám, které se často nesprávně řadí k pouhým tzv. antioxidantům. Chcete, abych tady jmenoval všechny druhy drobných bobulovin? Nechcete. Ale já to časem stejně provedu, zkuste tak za rok :-)

Přírodní prostředky TAM

Zakladatel TAM Dr. James Duke sestavil vícero bylinných receptů proti konkrétním kožním problémům. Tyto recepty jsou přímým překladem jeho textů a jsou momentálně jedinou hodnotnou část tohoto článku:

 • Voda proti akné:

  Dobře vyvařte 1 díl čerstvé nebo sušené kopřivy a 1 díl čerstvé nebo sušené šalvěje ve 2-4 dílech vody. (Pozor na čerstvé kopřivy, způsobují dočasnou vyrážku). Poté přidejte 2–5 kapek tzv. tea tree oil (silice kajeputová) a 5–10 kapek silice rozmarýnové. Použijte k očistě obličeje a nechte vyschnout bez otírání.

 • Akné francovka:

  Vylouhujte 4 díly měsíčku, 4 díly heřmánku a 2 díly rozmarýnu v množství vodky, které rostlinný materiál s rezervou zakryje. Aplikujte lokálně na obličej. (Nebo pijte v případě že na akné nezabere – tehdy přidejte meduňku pro lepší chuť)

 • Aloe pomáda proti akné:

  Vemte půl šálku čerstvé šťávy aloe a vmíchejte 2 čajové lžičky tinktury měsíčku (z květů). Dále přidejte do směsi obsah jedné kapsle vitamínu E a aplikujte lokálně na postižené oblasti, nebo preventivně na celý obličej jako noční masku.

 • AHA proti akné:

  Smíchejte šťávu z jedné papáje a jednoho stejně velkého ananasu (obě obsahuje AHA, alfa hydroxykyseliny) plus několik fíků plus několik bobulí hroznů s tlustější kůží. Nápoj s chutí vypijte. Ovocnou dřeň aplikujte na obličej jako masku, napoprvé ne déle než na půl hodiny.

 • Vonný čaj proti herpetu:

  Meduňku a jiné hluchavkovitky doporučují mnozí bylináři na herpes. Čaj proti herpetu obsahuje yzop, meduňku, dobromysl, rozmarýn, šalvěj, černohlávek, mateřídoušku příp. další hluchavkovité a lékořici k oslazení (ne anýz). Obsahuje kyselinu kávovou, geraniin, kyselinu lékořicovou, glycyrizin, lysin, kyselinu protokatechovou, kvercetin, kyselinu rozmarýnovou, kyselinu tříslovou, tymol, vitamin E a zinek, nelze však zaručit že se antiherpetický účinek těchto látek vzájemnými interakcemi nevyruší (nebo nezesílí). Italští výzkumníci tvrdí že kyselina lékořicová inaktivuje herpes virus (HSV1) v buněčné kultuře. Příprava: Naplňte patřičně velkou nádobu do poloviny vařící vodou, přidejte meduňku aby se nádoba naplnila do tří čtvrtin a doplňte 2 díly dobromysli, 2 díly černohlávku a po jednom dílu z jiných (nejedovatých) vonných hluchavkovitých. Ve směsi vylouhujte k oslazení lékořicový kořen.

 • Říznutí, škrábance, vředy:

  Tea tree oil (silice kajeputová) 3 díly, kostival 2 díly, Collinsonia canadensis 2 díly, měsíček lékařský 2 díly, vodilka kanadská 2 díly, pupečník asijský 2 díly.

 • Recept na kožní alergie (původně recept proti otravě urušiolem):

  Netýkavka nedůtklivá 3 díly, jitrocel kopinatý 2 díly, aloe pravá 2 díly, mydlice lékařská 2 díly.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.