Drobečková navigace

Problémy pleti a kůže

Péče o pleť

Nejsem odborníkem na kosmetiku abych mluvil o vnější starostlivosti o pleť. Avšak kůže stejně jako všechny ostatní orgány podléhá stárnutí. Rozdíl je v tom, že na kůži jsou procesy stárnutí snadno vidět ve formě vrásek a novotvarů, jejichž množství s věkem přibývá. Dalším velkým kožním problémem jsou zánětové procesy, kam patří jednak různé vřídky a pupínky spojené s infekcí, jednak sterilní záněty, ať už autoimunitní nebo způsobené například vystavením kůže UV záření. Jsem přesvědčen, že péče o pleť zevnitř je důležitější než aplikace přípravků proti stárnutí zvenku.

Vrásky a stárnutí pleti

Zdravě zestárlý guru medicinální botaniky James Duke
Zdravě zestárlý guru medicinální botaniky Dr. James Duke.

Vrásky jsou typickým vnějším projevem stárnutí kůže, které provází ztráta kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Kolagen je bílkovina, která se pevností blíží oceli. Například šlachy jsou tvořeny z větší části kolagenem. Ale kolagen je i podstatnou částí kůže (proto kožený řemínek nelze natahovat). Elastin se od kolagenu liší tím, že je roztažitelný jako guma. Kyselina hyaluronová je makromolekula, která na sebe váže velké množství vody a tak tvoří tuhé želé, které dává kůži napjatý a svěží vzhled. Při ztrátě těchto strukturních molekul kůže zplihne a vytvoří se na ní vrásky. Plastičtí chirurgové bojují proti vráskám napínáním a injekcemi kolagenu a dalších materiálů. Přirozenější způsob je chránit kůži před stárnutím správnou životosprávou v průběhu života a dostatečným příjmem vitaminů E a C. Vitamín C se přímo účastní syntézy kolagenu.

Konečný cíl boje proti stárnutí pleti

Stárnutí pleti nelze zastavit. Stejně jako stárnou všechny orgány těla, stárne i pleť. Kůže jakožto povrchový orgán je dokonce vlivům způsobujícím stárnutí vystavena více než vnitřní orgány. Konečným cílem boje proti vráskám a stárnutí pleti není vrátit zpět běh času, ale vypadat na svůj věk lépe než bychom vypadali při špatné životosprávě. Cílem je mít z vlastního vzhledu dobrý pocit. Je na nás, rozhodneme-li se využít služeb estetické chirurgie. Ale přirozeně zachovalý vzhled kůže v pokročilém věku je průkazem, že vnitřní orgány těla jsou ještě zdravější.

Ženšen je tradičně známý svým pozitivním vlivem na vzhled a omlazení kůže. 

Ten je daný jednak jeho účinkem proti zánětům. Je známé že mnohé kožní krémy obsahují kyselinu acetylosalicylovou k omezení zanícených míst a zlepšení vzhledu kůže. Ženšen dělá totéž zevnitř na jiném místě aktivační kaskády zánětu. Ginsenosid Rb1 navíc aktivuje syntézu kolagenu I v lidských kožních buňkách (fibroblastech). Tento účinek ginsenoidu Rb1 byl závislý na dávce a čase aplikace (Kwok2012gri). Zdá se že tento účinek probíhá aktivací receptoru PPARα.

Vícero prací (Lee2011ekr, Kim2011eta, Sohn2011ekr, Lee2011krg, Cho2013ekr) ukazuje účinnost ženšenu pravého proti atopické dermatitidě, která má autoimunitní souvislosti.

Kustovnice zpomaluje stárnutí pleti

Další adaptogen a bylina TČM, kustovnice čínská (Lycium chinense) je u nás populární i pro svou schopnost zpomalit stárnutí tkání (Cheng2015eup, Deng2003iea). Při pokusech in vitro byl pozorován vliv specifických polysacharidů kustovnice proti oxidačnímu stresu a stárnutí buněk v koncentracích kolem 3g/l (Xia2014iel), tedy množství přibližně odpovídajícím konzumaci malého jídla z plodů kustovnice. Kustovnice má schopnost zlepšit vnitřní stav kůže u stárnoucích myší a zvýšit vnitřní antioxidační potenciál kůže (Yi2013slb).

Další přírodní prostředky proti vráskám

Podobně jako kustovnice, i další druhy drobných bobulovin mají schopnost zpomalovat stárnutí. I když přírodní polyfenoly (flavonoidy, antokyany) chrání před vznikem vrásek v důsledku ultrafialového záření (Dzialo2016ppp), nemají schopnost napravit vrásky již vzniklé. Další možností je lokální aplikace kosmetických prostředků na kůži, včetně těch přírodních. Další možností je kolagen. Jak všichni víme, kolagen lze hydrolyzovat a přípravky s hydrolyzovaným kolagenem se často nabízejí proti vráskám a na kloubní problémy. Není mi jasné, do jaké míry a v jaké formě je kolagen účinný. Můj osobní názor je, že nejlepší je chránit naše vlastní kožní fibroblasty, které – jsou-li zdravé – nám kolagen syntetizují přesně tam, kde je potřebný.

Přírodní prostředky pro specifické kožní problémy

Můj velký vzor Dr. James Duke sestavil vícero bylinných receptů proti konkrétním kožním problémům. Tyto recepty zde v počeštěné formě nabízím:

 • Voda proti akné:

  Dobře vyvařte 1 díl čerstvé nebo sušené kopřivy a 1 díl čerstvé nebo sušené šalvěje ve 2-4 dílech vody. (Pozor na čerstvé kopřivy, způsobují dočasnou vyrážku). Poté přidejte 2–5 kapek tzv. tea tree oil (silice Melaleuca alternifolia) a 5–10 kapek rozmarýnové silice. Použijte k očistě obličeje a nechte vyschnout bez otírání.

 • Akné francovka:

  Vylouhujte 4 díly měsíčku, 4 díly heřmánku a 2 díly rozmarýnu v množství vodky, které rostlinný materiál s rezervou zakryje. Aplikujte lokálně na obličej. (Nebo pijte v případě že na akné nezabere – tehdy přidejte meduňku pro lepší chuť)

 • Aloe pomáda proti akné:

  Vezměte půl šálku čerstvé šťávy aloe a vmíchejte 2 čajové lžičky tinktury měsíčku (z květů). Dále přidejte do směsi obsah jedné kapsle vitamínu E a aplikujte lokálně na postižené oblasti, nebo preventivně na celý obličej jako noční masku.

 • AHA proti akné:

  Smíchejte šťávu z jedné papáje a jednoho stejně velkého ananasu (obě obsahuje AHA, alfa hyroxykyseliny) plus několik fíků plus několik bobulí hroznů s tlustější kůží. Nápoj s chutí vypijte. Ovocnou dřeň aplikujte na obličej jako bahenní masku, napoprvé ne déle než na půl hodiny.

 • Vonný čaj proti herpetu:

  Meduňku (Melissa officinalis) a jiné hluchavkovité doporučují mnozí bylináři na herpes. Čaj obsahuje yzop, meduňku, dobromysl, rozmarýn, šalvěj, černohlávek, mateřídoušku příp. další hluchavkovité a lékořici k oslazení (ne anýz). Obsahuje kyselinu kávovou, geraniin, kyselinu lékořicovou, glycyrizin, lysin, kyselinu protokatechovou, kvercetin, kyselinu rozmarýnovou, kyselinu tříslovou, tymol, vitamin E a zinek, nelze však zaručit že se antiherpetický účinek těchto látek vzájemnými interakcemi nevyruší (nebo nezesílí). Italští výzkumníci tvrdí že kyselina lékořicová inaktivuje herpes virus (HSV1) v buněčné kultuře. PŘÍPRAVA: Naplňte patřičně velkou nádobu do poloviny vařící vodou, přidejte meduňku aby se nádoba naplnila do tří čtvrtin a doplňte 2 díly dobromysli, 2 díly černohlávku a po jednom dílu z jiných (nejedovatých) vonných hluchavkovitých. Ve směsi vylouhujte k oslazení lékořicový kořen.

 • Říznutí, škrábance, vředy:

  Tea tree oil (silice Melaleuca) 3 díly, kostival 2 díly, Collinsonia canadensis 2 díly, měsíček lékařský (Calendula officinalis) 2 díly, Hydrastis canadensis 2 díly, pupečník asijský (Centella asiatica) 2 díly.

 • Recept na kožní alergie (původně recept proti otravě urušiolem):

  Netýkavka (Impatiens noli-tangere) 3 díly, jitrocel (Plantago lanceolata) 2 díly, aloe pravá (Aloe vera) 2 díly, mydlice lékařská (Saponaria officinalis) 2 díly.

 

| 1.8.2009