Drobečková navigace

Infekční mononukleóza se záhadnými chronickými následky

Dobrý den, můj 25 letý syn dostal před pěti léty od jedné slečny mononukleózu, kvasinky, bradavice (kondylomy) a následně po půlroce na to virózu, po které mu zůstaly již čtvrtým rokem teploty a to tak, že v noci je normální, ráno než vstane taky, ale když má jakoukoli i malou zátěž, tak mu podle zátěže stoupá teplota na 37,8 a když si lehne, tak jde teplota zase do půlhodiny dolu třeba na 37 - 37,2, a tak to je již čtyři roky den co den beze změny. Teplý je spíš na hrudí a pod pažemi, ruce a nohy jsou chladnější. K tomu má potíže jako lidé s únavovým syndromem (krční uzliny zduřelé, velká únava, náhlá horkost těla až svedení na hrudí). Asi tak tři roky zpět ho bolely asi tři dny varlata a pak postupně zjišťoval, že nemůže mít sex, protože to vůbec nejde a nejspíš to bude mít i spojitost s tím jeho zdravotním stavem, ale teď jak by se to všechno mělo léčit? Lékaři prostě neví, každý odborný lékař závěrem řekl, že jeho profese nenašel nic, co by vysvětlovalo jeho problémy. Samozřejmě že nepracuje, protože v teplotách 38 se to nedá, je pořád jako by měl chřipku bez konce. Moc Vás prosím o radu, budu ráda, když mi napíšete.

Děkuji J.S.

Dobrý den.

Bohužel se v důsledku enormního pracovního vytížení k dotazům čtenářů včetně Vašeho dostávám až teď po semestru. Je mi to líto. Možná jsem si toho na sebe vzal víc, než dokážu zvládnout. Nicméně se u Vašeho syna jedná o stav chronický, takže na něj i se zpožděním zkusím podle svého nejlepšího svědomí odpovědět a doufám, že moje odpověď nepřijde docela pozdě.

Infekční mononukleóza

Takže když to vezmu od začátku, tak ano, genitální bradavice, kvasinky, tak to už se slečnami chodí. A infekční mononukleóza je infekční nemoc způsobená virem, který dříve nebo později dostane prakticky každý. Virus Eppstein-Barrové kdysi před mnoha tisíciletími zřejmě způsoboval smrtící virovou leukemii. Tento virus se postupně naučil nás nezabíjet a většina z nás si infekci virem Eppstein-Barrové už ani nevšimne – je zcela bez příznaků. Tento virus ale nedošel ještě do fáze plné integrace do našeho genomu, takže jeho evoluční zájmy jsou pořád trochu jiné než ty naše – proto ty jakoby chřipky, teploty a u lidí s vrozeným postižením imunitního systému i různé roztodivné nádory. I zdroj tak špatný jako Wikipedie nám prozradí jejich jména: Hodgkinova nemoc, Burkittův lymfom, nádory nosní dutiny, lymfomy v mozku... Můj vztah k viru Eppstein-Barrové je rozhodně velmi negativní.

Zvýšená teplota

Víte že jsem z termoregulace dělal na Karlovce pod vedením RNDr. Jana Moravce diplomku? Právě ty termoregulační neurony v hypotalamu jsem měřil, spoustu potkanů jsem kvůli tomu pozabíjel. (Jejich životy ale možná nevyšly úplně vniveč, protože jejich těla pak z mrazáku pojídal had jednoho ze zoologů sídlících v budově Viničné 7.)

Regulace tělní teploty probíhá automaticky z hypotalamu a termosenzitivní neurony hypotalamu zase vyhovují povelům imunitního systému, horečku způsobuje zejména imunitní hormon interleukin-1. Hypotalamus má také zachovanou schopnost registrovat přímo bakteriální lipopolysacharidy, ale to nebude Váš případ. U Vašeho pacienta se jedná buďto o to, že zblblé lymfocyty nazdařbůh vypouštějí interleukin do oběhu, nebo má právě onen lymfom v mozku, případně přímo v hypotalamu. Víc říct nemohu, protože do oboru lymfomů jsem se zatím příliš nedíval. Že lékaři nic neumějí zjistit, to tak už u těchto imunitních svinstev bývá.

Co je Vašemu synovi

Metodou vědeckého jasnovidectví (jestli v něm bude mít prsty Apollón nebo Hermés je otázka pro Zdeňka Kratochvíla, našeho duchovního vůdce sídlícího opět kde jinde než ve Viničné 7, dvě patra pod bývalou pracovnou Alberta Einsteina) jsem došel k závěru, že Váš syn patří k tomu malému počtu lidí, kteří z důvodu vrozené imunitní... nechci říct imunitní nedostatečnosti, protože virus Eppstein-Barrové je fakt neférový patogen, který dělá bordel v jádře bílých krvinek, má manýry jako biologická zbraň, třebaže se už naučil nezabíjet... počkejte, on ho to zase někdo v nějaké podzemní laboratoři doučí :-)... nebo už doučil?... není to nic těžkého, žeano... prostě imunitní systém Vašeho syna se chová starobylým způsobem a nenaučil se řádně komunikovat s hovadem typu viru Eppstein-Barrové a uklízet po něm imunitní nepořádek. Možná se jedná i o nějakou mutovanou verzi mononukleózy. Též jste nijak nespecifikovala onu virózu po půlroce. Jsem si ale prakticky jist, že příčinou problémů Vašeho syna je jeho nepovedený vztah s infekční mononukleózou. Bylo by možná pro něj bývalo lepší, kdyby ji byl dostal ještě jako dítě...

Bílým krvinkám Vašeho pacienta prostě ruplo v bedně a jsou na pokraji zešílení. Domnívám se též, že virus Eppstein-Barrové v těle Vašeho pacienta není zlikvidován... co domnívám, to je prakticky jistota, protože ten přežívá i u asymptomatických pacientů, tedy nás všech ostatních... Prostě bíle krvinky Vašeho syna jej neumějí držet úplně pod kontrolou.

Asi Vám nijak nepomohu

Bohužel je to velmi špatná situace, která má malou šanci se sama zlepšit a asi se bude spíše jen zhoršovat. Hrozně bych se smál, kdyby se v době od napsaní Vašeho dotazu do mé odpovědi pacient uzdravil, ale tak tomu nebude. Je velmi málo způsobů jak na chování imunitního systému Vašeho pacienta něco změnit. Jediná pozitivní zpráva je ta, že doposud nezemřel na lymfom. To znamená, že jeho případ není úplně ztracený. Zkusím Vám dát nějaké návrhy jako co zkusit, ale jsou to jen takové výstřely naslepo, výsledek bude spíše negativní:

1. Neobvyklá bylinná terapie.

Cílem této terapie je něco změnit, zkusit ten virus trochu přitlačit k zemi aby jej zdá se ne úplně neschopný imunitní systém Vašeho syna mohl vykázat do obvyklých mezí. Je to napůl takový výstřel z brokovnice - použití mnoha bylin zároveň jestli se některá proti nemoci neujme – a napůl takové chemické bouchnutí do bedny, asi jako ve filmu Návštěvníci. Tedy nic úžasného, ale pro Vašeho syna to znamená dočasně totální revoluci v jídelníčku.

Zkusíme denně řekněme čaj z 3g borůvkových listů (vaccinii myrtilli folium), dále denně sníst 20g čerstvého česneku s trochou smetany, 10g čerstvého mladého strouhaného zázvoru (Zingiber officinale, odvar nebo čerstvý zázvor s masem, s játry nebo tak), k tomu denně 5g ženšenu a zároveň brát lesklokorku lesklou, nešetřit, jsou to účinné protivirové byliny. S jídlem přidáme i kurkumu, opět v dost vysoké dávce (gramy). Jídlo se bude "dochucovat" protivirovým kořením: Oregano, rozmarýn, koriandr, fenykl. Všechno v gramových množstvích. Nepodceňovat, jsou to jedny z nejsilnějších protivirových rostlin vůbec. Kurkuma je hlavní složkou tzv. kari koření, které je také velmi vhodné. Saláty se budou připravovat s panenským olivovým (olivae oleum virginale) nebo pupalkovým (oenotherae biennis oleum) olejem. Protivirové účinky má i aloe pravá a další druhy aloe.

Ženšen je imunomodulační adaptogen se silným dalším účinkem proti sexuální dysfunkci, lesklokorka je vysoce účinné protirakovinné agens, zatím všechno dobře známé věci. To budeme brát dva týdny. Po této době začneme postupně den po dni přidávat další byliny. Protivirové hluchavkovité (za tip vzdávám díky Dr. Dukeovi): Čistec lékařský (bukvice lékařská), buřina srdečník, šišák bajkalský, yzop lékařský, černohlávek obecný, všechno asi natě, všechno asi tak po 2g, louhovat krátce. Dále čekanku obecnou (kořen) a třapatku nachovou (kvetoucí nať nebo květ), může být i třezalka tečkovaná, opět všechno 2g, střílíme z brokovnice. Prostě musíte vtrhnou do nejbližšího dobrého bylinného obchůdku a vybílit jim to tam. Dále řemdihák plstnatý (kočičí dráp), bruselské byrokraty už snad národy brzy poženou vidlemi, takže toho že je řemdihák v EU nesmyslně zakázán si již nevšímejte.

Dále přibereme dračí krev. Teď závisí na Vás kam až to poženete. V rozšiřování koktejlu můžete pokračovat: meduňka lékařská, klidně i 4g denně, zavinutka citronová, zběhovec plazivý a kozinec blanitý. Dále je z protivirových bylin k dispozici jalovec, líčidlo jedlé, zimolez a zlatice převislá (zlatý déšť). Z těch posledně jmenovaných ne více než 2g denně, nechte si poradit v krámku s bylinami nebo chtějte drogu u lékárníka, který má pořád svou čest a léky i sám připravuje.

Pro ještě silnější účinek připravujte byliny následovně: Směs všeho co seženete nadrobno posekejte a nechte nejdříve půl hodiny louhovat ve vlažné vodě (asi 200ml), vypít. Pak louhovat ještě jednou ve vlažné vodě s přidáním panáka alkoholu – alkohol lépe extrahuje nepolární látky, vypít. Nakonec louhovat ve vařící vodě a vzniklý čaj také vypít. Tuto metodu k přípravě protivirových bylin doporučuje Dr. Duke, který tvrdí, že počátečním louhováním ve vlažné vodě a alkoholu se zabrání ztrátě prchavých protivirových látek.

Vámi dle dostupnosti pořízenou směs užívejte ve stejném dávkování tak asi 2 měsíce. Pokud se do této doby nemoc nijak nezlepší, budete vědět, že pokus o léčbu zřejmě neuspěl. Pokud by se ale symptomy zlepšily, pak je na vác pokusem a omylem zjistil, které byliny vám dělají nejlépe. Při velkém štěstí může dokonce dojít k trvalé úpravě stavu. Nemusím snad ani dodávat, že léčbu konkrétních onemocnění musí řídit MUDr. lékař, který jediný má u nás právo na terapeutický omyl.

2. Léčba špínou vesnického charakteru.

Pokud žijete ve městě, měl by Váš syn na dobu léčby (pokusu o léčbu) tzv. změnit vzduch: Odstěhovat se do maloměstského nebo vesnického prostředí, například k příbuzným, a tam se věnovat lehké zemědělské práci pouze do takové míry, aby se jeho teplota příliš nezvyšovala. Ideální je ošetřování hospodářských zvířat, hnojení atd., večer brzo spát.

Dukeovská poznámka: Za byliny se ušetří a jejich účinek se zesílí, pokud se alespoň některé z nich pacient naučí sám poznávat a sám si je bude sbírat a připravovat. To přichází v úvahu u borůvkových listů, česneku, u nás rostoucích druhů koření a zhruba poloviny dalších zmiňovaných bylin.

3. Provozovna Tradiční čínské medicíny

Pokud výše uvedené metody selžou – a ony asi bohužel selžou – je tady ještě další návrh: Navštivte centrum TČM. Stejně jako já Vám zde nazdařbůh plácám nesmyslné směsi protivirových bylin, stejně jako MUDr. lékaři se v tom plácají a neumějí nemoc Vašeho syna ani diagnostikovat, natož pak léčit, i TČM lékaři mají své čarodějnické praktiky a ingredience a určitě Vám vyhotoví svůj vlastní nesmyslný seznam léčiv, který možná zabere. TČM – to nejsou jen byliny, ale i lektvary z hadích kůží, medvědí žluči, žížal, švábů, pijavek, o tygřích kostech a rozích nosorožců nemluvě. Nebuďte také překvapena, kdyby se ve Vám předepsané směsi bylin z TČM centra objevil netopýří trus (excrementum pteropi) nebo na infekci uhynulé housenky bource morušového (bombyx batrycatus)...

Tak to vidíte, já ještě nejsem ten nejhorší. Nemusím Vám jistě říkat, že jako nelékař mám v léčbě nemocí, ať už virových, či jiných, hlas pouze poradní a léčba musí probíhat pod vedením MUDr. lékaře – nejlépe zdatného imunologa, který bude mít pochopení pro léčbu vesnickou špínou. Přeji hodně zdaru.

-boris-

| 2012 - 17.12.2018