Drobečková navigace

Protivirové účinky

Důležité sdělení: Koronavirus lze léčit bylinami! Čtěte více v samostatném článku.

Praktické shrnutí: V léčbě viróz se uplatní adaptogeny, které podporují imunitu a regenerační schopnosti pacienta a mohou mít i přímé antivirové účinky. Najdete zde důležité čínské recepty a seznam potenciálně protivirových bylin. Viz též: Byliny s antiseptickými účinky.

Rozeznáváme dva typy imunitní odpovědi: antibakteriální (typ 2) a cytotoxickou (typ 1), která je protirakovinná a protivirová. Lékařská věda si umí účinně poradit s bakteriemi, ale virózy a rakovina pro ni představují mnohem větší problém. Taktéž ve fytoterapii platí, že v podstatě nemáme k dispozici byliny, které by ve své přírodní formě uměly viry spolehlivě zabíjet. Ano, bylinná antivirotika existují, a jsou účinná třeba i proti HIV, ale při léčbě viróz je nutné metody klasické a bylinné medicíny kombinovat, nikoliv zaznávat jednu ve prospěch druhé. Nejdůležitějším aspektem bylinné léčby viróz je podpora vlastního imunitního systému pacienta (tomuto adaptogennímu účinku říkáme anglicky host defense support) a podpora jeho regenerace a rekonvalescence. A v této oblasti přírodní léčba exceluje. Vzhledem k příbuznosti protivirové a protirakovinné imunitní odpovědi není překvapující, že se proti virům uplatní i některé byliny protirakovinné.

Praktické recepty TČM

Hned zkraje podejme recepty na praktické bylinné léky, které u viróz pomůžou, a to z osvědčeného šuplíku receptů TČM. (U konkrétních případů viróz je vždy nutné konzultovat certifikovaného praktika TČM.) V první řadě to bude asi nejdůležitější adaptogenní kombinace TČM, jíž je

Z hlediska viróz tento lektvar obsahuje složky posilující cytotoxickou imunitu (včetně ženšenu), je protivirový a protirakovinný a taktéž urychluje regeneraci tkání a rekonvalescenci. Ve většině případů jej lze bez problémů kombinovat s průmyslovými léky. Další dvě kombinace vhodné hlavně u virového typu nachlazení jsou

První dvě kombinace lze sehnat již sestavené tady a tady – stačí vložit navážené byliny do nádoby a lektvar uvařit. Třetí kombinace (prášek zimolezu a zlatice) představuje větší problém, protože její přísady nejsou snadno k sehnání. Přísady prášku zimolezu a zlatice, jichž je celkem 10, zjistíte rozkliknutím (nezalekněte se čínských znaků). Dá se říct, že snadno sehnatelná z nich je pouze ta poslední (lékořice, 甘草). Množství je uváděno v tradičních čínských jednotkách 錢 (qián, čti ťién), což je 3.75g, u moderních směsí v gramech.

Protivirové Recepty Dr. Dukea

U protivirových účinků bylin se setkáváme se stejným jevem jako třeba u protirakovinných účinků vyšších hub – prakticky všechny rostliny totiž obsahují mírně protivirové sekundární metabolity typu kyselina betulinová, korosolová, ursolová, oleanolová, ferulová, kávová, skořicová, kumarová... Tyto látky jsou však ubikvitní, běžně se vyskytující v pletivech všech rostlin. Kdybych v otázce protivirových účinků bylin chtěl dávat skutečně kvalitní vědecké odpovědi, musel bych mít k dispozici fytochemickou databázi ještě lepší, než jakou sestavil světoznámý etnobotanik Dr. James Duke (†2017), dlouholetý ředitel výzkumného ústavu USGS. Jeho databázi najdeme zde a dotazem v ní můžeme identifikovat přes 250 protivirových fytochemikálií, z nichž mnohé jsou však, jak jsom už řekl, nespecifické a ubikvitní. Protivirový recept Dr. Dukea vychází z jeho databáze a dnes už zesnulý etnobotanik nám jej se všemi disclaimery a varováními zcela bez záruky nabízí lakonickou větou:

  • Viricidy: Z počítačového dotazu mé fytochemické databázy na protivirové sloučeniny mi vyšly nejlépe borůvkové listy (až 20%), buřina srdečník (až 9%), oregano (až 8.2%), rozmarýn (až 3.4%), koriandr (až 2.0%) a fenykl (až 1.2%), seřazeno sestupně podle maximálního obsahu potenciálních protivirových sloučenin v suché váze drogy.

Tímto způsobem vznikají dukeovské recepty, které já nazývám tradiční americkou medicínou (TAM). Další jeho recept na virové nachlazení je jeho "Balm bane" (česky snad "Meduňkocilin"), který zní opět lakonicky:

Třetí z jeho protivirových receptů, který zde uvedu, je "Amazonian salve" (česky snad "Amazonská mast"), který zní:

  • Amazonská mast: 3. novembra 1995 jsme já a naturopatický lékař Steve uvařili bez elektřiny, na otevřeném ohni v amazonském pralese něco, co by mohla být výborná protivirová směs, možná ještě lepší než Šamanův Virend na herpes. Svařili jsme spolu dvojici potenciálně protivirových pralesních bylin, a to řemdihák plstnatý a hadí hlavu zdobnou s krotonem Lechlerovým, 5 dílů z každého, do směsi 1 dílu včelího vosku a 4 dílů olivového oleje. Nazvali jsme to amazonská mast. Budu ji nosit s sebou na mém příštím přednáškovém turné jako náhražku Virendu. Ale kdybych měl spadeno na AIDS, použil bych místo olivového oleje raději olej pupalkový a přidal bych tam hodně kurkumy, čímž bych docílil směs, včetně prokázaně antivirového krotonu, většiny bylin proti AIDS známých z některých peruánských a ugandských klinických pokusů. Možná by to nepomohlo. Ale stejně tak nepomáhají ani mnohem dražší, imunitní systém ničící hardcore léky, které pacienty s AIDS jen ještě více oslabují.

Původní text: Naturopathic Doctor, Steve and I cooked up something that might be a great antiviral, maybe even better than Shaman's Virend for herpes, over an open wood fire in an Amazonian kitchen with no electricity, Nov. 3, 1995. We amalgamated components of a reportedly antiviral pair from the rainforest, cat's claw (Uncaria tomentosa) and fer-de-lance (Dracontium loretense), with the dragon's blood (Croton lechleri), five parts equally mixed, into a mix of 1 part beeswax and 4 parts olive oil. We called it the Amazonian Salve. I'll carry it around on my next lecture swing, thinking of it as the poor man's Virend. But if AIDS were my target, I might use evening primrose oil instead of olive oil, and I'd add a lot of turmeric, thereby incorporating, with the proven antiviral dragons' blood, most of the supposed anti-AIDS plants in some Peruvian and Ugandan clinical trials. It might not help. But neither are the more expensive immune-smashing hardcore pharmaceuticals that are further debilitating our AIDS patients.

Protivirové byliny dle mých rešerší

Napsat dobrý přehled o protivirových bylinách je herkulovský úkon, na který se zatím necítím. Systematické čtení tisíců vědeckých přehledů a publikací na toto téma by totiž vydalo na celoživotní vědeckou specializaci. Proto v tomto článku ponechávám hodně práce na vás. Zde je namátkou pár odkazů na konkrétní viry populární ve výzkumu protivirových účinků bylin:

  • virus chřipky A (H1N1), věda zde
  • human respiratory syncytial virus (hRSV), který způsobuje virový zápal průdušek u dětí, věda zde
  • human immunodeficiency virus (HIV), věda zde
  • hepatitis virus (A, B, C), věda zde
  • human papillomavirus (HPV), věda zde
  • herpes simplex virus (HSV), věda zde
  • Coxsackie virus, věda zde
  • ptačí chřipka (H5N1, H9N2), věda zde a zde

Zatímco Dr. Duke postupoval databázově, já jsem manuálním čtením vědecké literatury identifikoval pár desítek potenciálně protivirových bylin, kterýžto hrubě neúplný seznam zde nabízím:

V současné době k důležitým tématům v říši virů přibývá koronavirus SARS-CoV-2, o jehož bylinné léčbě jsem napsal samostatný lakonický text.

| 2008 - 21.10.2020