Drobečková navigace

Ženšen u mimoplicní sarkoidózy léčené kortikoidy

Dobrý den, byl jsem diagnostikován s mimoplicní sarkoidózou a začal jsem brát Medrol. Od začátku mých potíží jsem užíval ženšen, protože mi to přinášelo úlevu v projevech nemoci (nejvíce mi pomáhal od nesnesitelné únavy). Chtěl bych se zeptat, jestli je bezpečné pokračování v užívání ženšenu i nadále, když jsem začal užívat kortikoidy (nemohl jsem nic relevantního o této tematice na internetu najít).
S díky a pozdravem, Honza

Dobrý den. Máte pravdu, o vztahu sarkoidózy a ženšenu skutečně nejsou informace, tato problematika nebyla zatím zkoumána. Jako obvykle musím říct, že sarkoidóza je potenciálně závažné onemocnění, jehož léčbu by měl řídit lékař. Pokud by ale tento lékař měl zájem o názor biologického fyziologa, tak to, že Vám ženšen se symptomy sarkoidózy pomáhal, mě vůbec nepřekvapuje.

Ženšen pravý je prokázané imunomodulační agens a dost často pomáhá u autoimuntních nemocí a alergií. Vypozoroval jsem, že tam, kde lékaři obvykle předepisují kortikoidy se všemi jejich žádoucími a nežádoucími účinky, mnohdy pomáhá též ženšen. Přímo či nepřímo, panaxosidy vliv na kortikoidní receptory mají, takže interakce s Medrolem je možná. >Ženšen ale není . Základní směr účinku kortikoidů nezmění. Není mi známý žádný důvod, proč by společné užívání ženšenu a kortikoidů nebylo možné. Ženšen je také účinný proti únavě.

S pozravem,
-boris-

| 2013 - 17.12.2018