Drobečková navigace

Alergie a astma

Alergie je intenzivní, neadaptivní imunitní reakce na přítomnost antigenů na kůži a sliznicích. V určitých situacích je reakce slzení, kýchání, tvorby hlenu a kopřivky adaptivní – snižuje riziko nejrůznějších infekcí, včetně obávané tuberkulózy. Jenže právě dnes, kdy se smrtících infekčních chorob nemusíme bát tolik jako v minulosti, se alergie místo ústupu rozmáhá. V městském prostředí mluvíme o epidemii alergie. Příčina je nejasná, má oblíbená hypotéza je, že epidemie alergie je důsledek kombinace městské průmyslové špíny, městské hygieny a (hlavně u dětí) nedostatku vesnické špíny typu čmelíci v kurníku, kam dříve děti pravidelně lezly pro vajíčka. Symptomy alergie (senná rýma, astma, kopřivka, zažívací potíže) všichni známe. Už méně je nám známé, že je lze účinně léčit i bylinami. A o těch je tento text.

Byliny proti alergii a astmatu

U mírných i závažných alergií respiračních i jiných orgánů mají co říct i léčivé rostliny, které jsme v rámci pokroku už od 19. století ve svém jídelníčku systematicky zanedbávali a postupně zapomínali. Zatím jen několik zajímavých:

TČM směsi proti alergii a astmatu

Jedním slovem: Existují, ale k jejich popisu jsem se zatím nedostal. Navštivte TČM praktiky, kteří vám jistě poradí jednu z mnoha standardních či individualizovaných bylinných směsí.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.