Alergie je intenzivní, neadaptivní imunitní reakce na přítomnost antigenů na kůži a sliznicích. V určitých situacích je reakce slzení, kýchání, tvorby hlenu a kopřivky adaptivní – snižuje riziko nejrůznějších infekcí, včetně obávané tuberkulózy. Jenže právě dnes, kdy se smrtících infekčních chorob nemusíme bát tolik jako v minulosti, se alergie místo ústupu rozmáhá. V městském prostředí mluvíme o epidemii alergie. Příčina je nejasná, má oblíbená hypotéza je, že epidemie alergie je důsledek kombinace městské průmyslové špíny, městské hygieny a (hlavně u dětí) nedostatku vesnické špíny typu čmelíci v kurníku, kam dříve děti pravidelně lezly pro vajíčka. Symptomy alergie (senná rýma, astma, kopřivka, zažívací potíže) všichni známe. Už méně je nám známé, že je lze účinně léčit i bylinami. A o těch je tento text.
Byliny proti alergii a astmatu
U mírných i závažných alergií respiračních i jiných orgánů mají co říct i léčivé rostliny, které jsme v rámci pokroku už od 19. století ve svém jídelníčku systematicky zanedbávali a postupně zapomínali. Zatím jen několik zajímavých:
- Chrpovník lopuchový je první ajurvédskou volbou při astmatu (Chopra1924pnp). Nositelem jeho antialergického účinku jsou seskviterpenové laktony, dehydrokostuslakton, kostunolid, alantolakton aj. (Pyun2018dls, Lee2018aes). Antialergický potenciál chrpovníku se neomezuje na astma, ale zabraňuje například i kožní alergii (Lim2014sla). K dalším vyhledávaným druhům těchto horských rostlin patří chrpovník listenový, chrpovník jestřábníkový, chrpovník vlnatý, chrpovník sličný, chrpovník rozcuchaný aj. Kořen chrpovníku je známý jako čínská bylina mù-xiāng (木香), při její nákupu je však nutné si dát pozor na to, že Číňané nerozlišují mezi chrpovníkem a u nás zakázanou vladimirií a někdy též z cenových důvodů nahrazují tuto vzácnou tibetskou bylinu levnějším kořenem omanu pravého nebo omanu hroznatého (土木香). Poučení: K získání kvalitního kořene chrpovníku potřebujete přátelsky naladěného drogistu TČM.
- Ženšen pravý - ginsenosidy Rb1, Rc, Rd, F2 a Rh1 inhibují výlev histaminu a leukotrienů ze žírných buněk (Christensen2009gcb), čímž tlumí alergickou reakci. Ginsenosidy Rh1, Rh2 a sloučenina K jsou silnými inhibitory kožní anafylaktické reakce. Gssd. Rb1 blokuje molekulární mechanismy alergie (Liao2006eri). In vivo ženšenový extrakt potlačuje kožní alergii (Samukawa2012rgi), gssd. Rg1 potlačuje astmatickou reakci (Jung2012rpg) a alergickou rýmu (Inoue2013krg). Ženšen přitom prakticky nemá nežádoucí účinky. K dalším vyhledávaným druhům těchto dlouhověkých lesních rostlin patří ženšen americký, ženšen notoginseng, ženšen japonský, ženšen vietnamský.
- Šišák bajkalský byl shledán účinným proti alergické reakci (Jung2012aes, Shin2014pes, Shin2014ssb, Bae2016bic) a astmatu (Jang2012sii, Mabalirajan2013bra). Jeho flavonoidy snižují aktivaci buněk odpovědných za alergickou reakci – mastocytů působením na dráhu promotoru NF-κB (Hsieh2007bii, Shin2014pes).
- Další přírodní léčiva s antialergickými účinky zahrnují perilu křovitou a lesklokorku lesklou. Existuje i velké množství dalších bylin s antialergickými účinky. Nejvíc možností zde nabízí TČM, o níž jsem zatím v této indikaci nezískal přehled.
- Ruměnice listenatá je tradiční prostředek na astma (Patel2008eeo).
TČM směsi proti alergii a astmatu
Jedním slovem: Existují, ale k jejich popisu jsem se zatím nedostal. Navštivte TČM praktiky, kteří vám jistě poradí jednu z mnoha standardních či individualizovaných bylinných směsí.