Drobečková navigace

Alergie a astma

Alergie je přehnaná imunitní reakce na přítomnost antigenů na kůži a sliznicích. V určitých situacích je alergie normální a adaptivní – snižuje riziko infekcí, včetně obávaného zápalu plic a tuberkulózy. Jenže právě dnes, když ji už tolik nepotřebujeme, se alergie místo ústupu rozmáhá. V městském prostředí vznikla její epidemie v důsledku kombinace městské špíny, přehnané hygieny a nedostatku špíny vesnické. Všichni víme, jak se projevuje: senná rýma, astma, kopřivka, zažívací potíže, prostě imunitní naivita skleníkových dětí vůči běžným antigenům typu pyl, srst, peří, roztoči, čmelíci atp. Zvláštní pozornost zasluhuje astma – vrcholně nepříjemná rýma s nepotlačitelnou tvorbou hlenu, zacpaným nosem a svědícíma očima, při kterém hrozí až smrt udušením kvůli reflexnímu stažení průdušek. Alergii a astmatu zde věnuji samostatný článek proto, že je lze účinně tlumit adaptogeny.

Prevence alergie

Dnes, když epidemie alergií dosáhla vrcholu, se dostáváme blíže k její prevenci. Komíny továren a elektráren dostaly filtry, vzduch ve městech je čistší díky výfukovým katalyzátorům a i lidé se začínají opět vracet k přírodnímu způsobu života. Jen někteří rodiče si pořád ještě neumějí představit, že by jejich ratolest měla mít dovoleno se ušpinit v přírodě, či dokonce na selském dvoře. Občasná alergická rýma se navíc už nepovažuje za nemoc, ale za přirozenou reakci. Například já mám alergii vždy v plesnivých interiérech, v zakouřených prostorech a též v chladu. Jsou to všechno situace, kdy mě hlen chrání před prachem a sporami (plicní mykózy bývaly kdysi také fatální). Produkce hlenu v chladu zase zabraňuje nachlazení – nákaze chřipkou či jinou infekcí dýchacích cest, které v období chladu a nedostatku UV záření prokvétají.

Fytoterapie alergie a astmatu

Zatímco u mírných typů alergií postačí, když se budeme vyhýbat alergenům, závažná alergie a astma vyžaduje léčbu, v které mají co říct i léčivé rostliny. Jednou z nejdůležitějších rostlin proti astmatu je chrpovník lopuchový.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.