Drobečková navigace

Pískání v uších (tinitus) z důvodu deprese?

Dobrý den,

je mi 35 let, trpím cca 1 měsíc pískáním v uších hlavě, jako pravděpodobnou příčinu vidím depresivní stavy, které mi byly diagnostikovány. Audiometrii mám v pořádku, lékař na ORL doporučuje ještě vasodil. infuze při týdenní hospitalizaci. Pomůže mi ženšen? M.

Dobrý den M.,

tinitus (pískaní v uších) se někomu může zdát jako problém zcela okrajový, vzácný, banální a nedůležitý. Tak tomu ale není. Tinitus není radno ignorovat. Z veřejně publikovaných odpovědí na webu  se tinitu týkají minimálně dvě:

To, proč není radno tinitus podceňovat, si můžete přečíst v té první. Jednalo se o zvlášť neústupný případ bolestí čelisti, kde jsem se opravdu snažil té paní najít kombinaci bylin, které by mohly ženšen ještě zesílit. Stav progrese u tohoto případu mi není znám.

Ženšen Vám pomůže tehdy, jedná-li se u Vašeho tinitu o příčinu imunitní, oběhovou, nebo jinak "civilizační". Ten druhý z výše uvedených dotazů byl právě od slečny, která zaznamenala opravdový úspěch při použití ženšenu k léčbě obtíží projevujících se tinitem.

Jedná-li se o příčinu jinou, jako je infekce nebo nádor (třeba benigní), ženšen pomoct nemusí. Může se též jednat o akutní nebo chronickou intoxikaci ­– přítomnost jedovaté látky v prostředí. Těžké kovy, ředidla, stavební práce, nenapadá Vás nic? V každém případě doporučuji zvýšit důraz na zdravé stravování.

Myslím ale, že mohu spolehlivě vyloučit, že příčinou Vašeho pískání v uších jsou depresivní stavy. Podle svého citu a svých současných znalostí neurobiologie mohu říct, že takhle přímo deprese tinitus nezpůsobuje. Možná má ale Vaše deprese a tinitus společnou příčinu. Ohledně zvládání deprese jsem začal psát obecnější článek deprese a byliny k jejímu zvládání.

Možná Vás tím překvapím, ale příčinou deprese nebývá ani tak špatná životní situace, jako spíše špatná životospráva. V její důsledku se chemické děje v mozku posunou směrem k depresi a Vaše já si už najde ty pravé důvody, které Vás štvou nejvíce a kterým pak příčinu Vaší deprese připisujete. (Říká se tomu racionalizace. Nemluvím zde samozřejmě o opravdových ranách osudu jako je rodinná ztráta, těžká újma na zdraví atp.)

Lidé s depresí někdy po úpravě životosprávy překvapeně zjistí, že ač se jejich životní problémy ještě nevyřešily, deprese je pryč oni místo utápění se v černých myšlenkách se klidně, systematicky a konstruktivně začínají stavět k jejich racionálnímu řešení. Aniž bych tuto odpověď dělal příliš rozvláčnou, dám Vám jednoho podezřelého: špatný spánkový režim. Pokud jej máte v nepořádku, zkuste si jej seřídit podle tohoto návodu.

To je vše.

-boris-

| 2011 - 13.10.2020