Drobečková navigace

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum (L.) Gaertn.) je léčivá rostlina ze zázračné čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Vzhledem připomíná velmi hezký bodlák. Zastarale se mu říká Carduus marianus či Carduus mariae, což se vyplatí vědět, protože někteří lékárníci jeho semínku nechtějí říkat silybi mariani fructus a raději píšou po staru fructus cardui mariae.

Rozeznat se nechá podle bíle pruhovaných listů, které vystavuje na odiv už od mala, aby si jej mnich v klášterní zahradě náhodou kvůli trnům nespletl s běžným bodlákem a nevyplel jej. Ze semen se připravuje léčivý extrakt a léčivý olej. Když máme ostropestřecový olej, nemusíme shánět extrakt, protože účinná látka silymarin je v oleji plně zastoupená a extrakci dokonale provede naše trávicí soustava. Stejně tak by bylo možné k přímé konzumaci využít drcené semínko ostropestřece. Ostropestřecový olej ani drcené semínko před konzumací zásadně tepelně neupravujeme, stejně tak jako tepelně neupravujeme jeho listy, které jsou překvapivě chutné a po ostříhaní trnitého okraje čepele předčí zahradní salát. Na salátových mísách vynikne též bíle-zelené panašování jeho listů.

Silymarin ostropestřece není jedna látka, ale směs nepolárních, jen v tucích rozpustných sloučenin připravených extrakcí z drcených semen ostropestřece. Jeho hlavními složkami je asi sedum flavolignanů a jeden flavonoid – konkrétně jde o silibinin, izosilibinin, silikristin, silidianin a další. Užívá se nejčastěji ve formě alkoholového roztoku, ale lze jej koupit i v práškové formě. Jak jsem už říkal, příjem sylimarinu vám zajistí též panenský ostropestřecový olej či přímo konzumovaná drcená semena z kvalitního zdroje.

Léčebné využití

Konkrétní použití ostropestřece lze připsat jeho protizánětlivým a potažmo též antioxidačním účinkům, které jsou podstatou jeho ochranného působení na játra. Tuto jeho indikaci dobře zná každý bylinář. Dle přehledu Bahmani2015smb však ostropestřec též chrání ledviny, snižuje obsah cholesterolu v krvi, chrání před aterosklerózou, nemocemi srdce a cév, pomáhá při cukrovce (hlavně u pacientů s cirhózou), chrání mozek a má protirakovinné účinky. Tato léčivka je vhodná i při rakovině jater, rakovině tlustého střeva a jiných nádorových onemocněních (Raina2016scc).

 

| 2012 - 26.12.2019