Drobečková navigace

Problém s erekcí kvůli užívání drog?

Dobrý den, je mi 26 a mám dost velké problémy s erekcí, díky svému životnímu stylu v mládí (problémy s alkoholem, občas lehčí drogy ), 5 let abstinuji, ale můj soukromý život trpí mojí neschopností uspokojit partnerku, díky velmi slabé, nebo žádné erekci. Zkoušel jsem již různé volně prodejné potravinové doplňky jako Clavin, Maca, atd., ale bez úspěchu, podle toho co jsem hledal na webových stránkách by my měl pomoci právě kořen ženšenu. Měl bych na Vás prosbu, mohl byste mi poradit v jakých dávkách, jak upravovaný ženšen bych měl užívat a jaký typ ženšenu bych si měl zakoupit? Pokud budete mít čas a náladu mi odpovědět a poradit, budu Vám vděčný. S pozdravem Láďa.

Dobrý den, Láďo,

u ženšenu byl zjištěn pozitivní účinek na erekci, intenzitu pohlavního vzrušení i plodnost. Zlepšení erekce po ženšeni nastupuje pomaleji, je ale dlouhodobé a pociťuje ho většina mužů, kteří ženšen v patřičné dávce zkusí. Na intimní styk působí pozitivně i duševní aktivace, kterou ženšen přináší. Konečně, ženšen má neuroprotektivní účinky  a omezuje poškození mozku způsobené alkoholem a drogami.

Pokud jde o Váš konkrétní případ, ten je řekl bych zajímavý až výjimečný. Co to jsou problémy s alkoholem vím, na pražských kolejích jsem měl kdysi možnost vývoj několika případů sledovat zblízka. V momentě, kdy jste nucen sám sobě přiznat, že máte problém s alkoholem, tak ho opravdu máte. Studenti, které jsem znal, si to přiznat dlouho nechtěli. Pokud pět let opravdu abstinujete, tak Vám gratuluji. Ukazuje to na Vaši disciplínu a schopnost i přes překážky kráčet vpřed. Případy, které jsem znal, s alkoholem navzdory své inteligenci ve sledované době přestat schopni nebyli.

Váš nízký věk a Vaše neúspěšné zkoušení přípravků Clavin (= čínská bylina škornice šípovitá) a "Maca" (=  řeřicha peruánská) mi říkají, že u Vás možná ani tak nepůjde o problém s pyjem samotným, jak tomu bývá u starších mužů. Škornice je známá a účinná bylina tradiční čínské medicíny, kterou prodejci Clavin-u zapírají jak Petr Krista. Řeřichu peruánskou jsem zatím nenastudoval, ale tipuji že tady bude problém i v dávkování. Jiná bude situace u andského Indiána, který k obědu sní 250-gramovou hlízu řeřichy peruánské jako přílohu, jiná u Vás, který zkusíte 250mg kapsli "Maca" od Nature's Bounty. U ženšenových přípravků je tato situace úplně stejná – 250 ani 500mg tablety neobsahují dost panaxosidů k vyvolání výrazných účinků. Někdy nechápu, co výrobci prodejem takových přípravků sledují.

Nepíšete, jestli jste byl s Vašimi problémy s erekcí u lékaře. Nepíšete, jestli jste zkoušel Viagru. Pokud Vám běžné přípravky nezabírají, příčina Vašich problémů s erekcí může být v intenzitě pohlavního vzrušení nebo v převodu vzrušení míšními drahami do pyje. To může být způsobeno geneticky, nebo to může souviset s užíváním "lehčích drog", pokud tím myslíte kromě neškodného konopí i amfetaminy (pervitin, extáze atp.). Ty prý dokážou na léta zhoršit funkci předrážděných monoaminergních mozkových drah, které mají na starosti mimo jiné i pohlavní vzrušení a erekci. Amfetaminy oslabí mezolimbickou a mezokortikální dopaminergní dráhu, jejíž aktivita je nutná k potlačení nudy. Mozek považuje za "nudnou" každou situaci, při níž je mezolimbická / mezokortikální dráha zticha. K tomu normálně dochází tehdy, když něco už příliš dobře známe a signál z paměťového centra (hipokampu) potlačí aktivitu ventrální tegmentální oblasti (Lisman2005hlc), z níž mezokortikální a mezolimbická dráha vychází. Pokud si ale mezokortikální dráhu vypálíte amfetaminy, pak Váš mozek zakusí anhedonii – nudné Vám bude připadat všechno, i to co nudné není, včetně hezkých sexuálních partnerek. To je přesný opak a daň za pocity způsobené amfetaminem, kdy nám připadá zajímavé všechno, včetně zcela obyčejných situací.

Na rozdíl od mnoha jiných přípravků "na erekci" ženšen nejen posiluje kaskádu oxidu dusnatého v cévách pyje, ale zlepšuje i pohlavní vzrušení a psychickou kondici. Podle mých znalostí mechanizmů působení by se též účinek ženšenu měl sčítat se škornicí a samotnou Viagrou. Ve Vašem případě bych doporučil užívat 6-letý ženšenu v dávce zhruba 5g denně po dobu nejméně jednoho týdne (více o užívání a dávkování ženšenů zde). Erekce by se měla zlepšit už v následující den a plný účinek by se měl dostavit ke konci zkušebního týdne. Dávka 5g je dostatečně vysoká abyste poznal, jestli ženšen i ve Vašem neobvyklém případě zabere a týden je dostatečně dlouhá doba abyste konkrétní účinek ženšenu na erekci zhodnotil. Pokud by Vám ani ženšen nezabral, nezoufejte. Podle nejnovějších objevů je regenerační schopnost mozku větší, než se kdysi myslelo. Při zdravé životosprávě máte i po těžkém poškození dobrou šanci na zotavení.

-boris-

| 2010 - 9.10.2020