Drobečková navigace

Prostředky ke zlepšení plodnosti

Zatímco účinky bylin na potenci lze subjektivně postřehnout, u problémů s plodností není zkusmý výběr bylin zdaleka tak jednoduchý. Plodnost je obrovským tématem fytoterapie i TČM, a to hlavně u žen, které mívají v dnešní době často problém otěhotnět a úspěšně donosit dítě. Tento článek je vlastně jakýmsi doplňkovým textem k článku o podpoře potence a erekce, protože tam se věnuji i potenci žen, hormonální rovnováze a ženské plodnosti, která s tím vším souvisí. Avšak ženské problémy představují mnohem širší diagnostickou kategorii, kterou na tomto webu v plné šíři vůbec nepokrývám. Problémům s hormonální nerovnováhou, endometriózou, výtokem, nepravidelnou menstruací, menstruačními výkyvy nálady atd. se věnují specializovaní fytoterapeuté a praktici, k nimž patří třeba Lenka Grindlerová (též zde).

Směsi a byliny TČM ke zlepšení plodnosti (u žen)

Klasická adaptogenní směs TČM používaná v této indikaci je perla plodnosti, 育璘珠, která je sestavená tak, aby z ní po napráškování bylo možné tvarovat větší pilulky. Protože však ve formě bylinných perel (větších pilulek) lze konzumovat jen menší kvantitu bylin, lze raději zvážit kombinaci dvou lektvarů, z nichž první je u nás snadno k mání:

Když se podíváme blíže na složení, tak perla plodnosti je založena na generálním posilujícím lektvaru s přísadou semínka kokotice, kůry gumojilmu a jeleního klihu jako lepivé přísady. Jelikož kokotici a gumojilm obsahuje druhý recept (lektvar na podporu plodnosti), jejich společné užívání pokrývá všechny složky perly plodnosti plus několik bylin navíc k odblokování neplodnosti neznámé etiologie. O vědecké léčbe přitom samozřejmě nelze mluvit, jelikož TČM je principiálně nevědecká. Lékař, jakožto nejvyšší rozhodující instance v léčbě konkrétního pacienta, však má mít možnost volit jakékoliv prostředky, které uzná za vhodné, ať už jsou důkazy o jejich účinnosti oficiálně vědecké nebo pouze empirické. K těmto dvěma směsím přidám doporučení dvou dalších klasických ženských rostlin našeho lékopisu:

Další (ženské) směsi a byliny TČM pro referenci

Inspirativní seznam TČM směsí k léčbě problémů s otěhotněním lze najít v databázi amerického praktika Joela Pennera, kde si můžeme všimnout třeba ovulační směs doporučovanou k užívání od konce menstruace do ovulace. Ve zmíněné databázi najdeme i přes 40 dalších směsí proti mužské a ženské neplodnosti: #1, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #10, #11, #12, #13, #14, #15, #16, #17, #18, #19, #20, #21, #22, #23, #24, #25, #26, #27, #28, #29, #30, #31, #32, #33, #34, #35, #36, #37, #38, #39, #40, #41, #42

Databáze však bohužel u většiny z nich neuvádí zdrojovou literaturu TČM ani bližší podrobnosti jejich předepisování a užívání. Tyto směsi nelze v žádném případě na vlastní pěst zkoušet, protože některé z nich obsahují neadaptogenní přísady a vyžadují dohled odborníka.

Zajímavé individuální byliny ze směsí plodnost

Ve složení TČM směsí na plodnost si můžeme všimnout většího počtu opakovaně se vyskytujících zajímavých bylin. Zde je jejich nedostatečně komentovaný a ne zcela úplný seznam pro vaši referenci:

Děheli čínskému konkuruje naše andělika, východní buřině a karbinci buřina srdečník a karbinec evropský, lidské placentě zase mnohem levnější placenta dobytčí. Příjem hořčičného semínka můžeme zvýšit pouhým větším jídelním důrazem na hořčici, jěště zdravěji však léčivé látky hořčičných semínek získáme konzumací brokolicových klíčků – hořčice a brukev zelná, z níž byla brokolice vyšlechtěna, jsou totiž blízce příbuzné rostliny. Z čeledi brukvovitých dále k plodnosti přispívá růžičková kapusta, květák, komacuna (brukev hořčičná), mizuna (brukev mizuna), řeřicha peruánská (maka), řeřicha setá, česnáček lékařský a lžičník lékařský. Ke slavné peruánské řeřiše, ač se tato u nás nabízí hlavně v práškové formě, není nemožné získat její semena (zde, zde...) a vypěstovat ji i ke konzumaci začerstva. Obyčejnější náhradou řeřichy peruánské je bílá ředkev a vodnice, z nichž lze připravovat léčivé nízkokalorické pyré.

Mořské řasy na zlepšení plodnosti

Nakonec, všimněme si mořské řasy, které v TČM lektvarech a směsích na potenci a plodnost (např. Tradamix) také najdem. Jsou to hlavně různé stromovice (arame, kurome, turu-arame) a hroznovice (bledá, hrbolatá, ježatá, luskatá, puchýřnatá, zubatá, akamoku, hidžiki...), z nichž posledně zmíněnou zakoupíte u Okamury i v suši krámě. Když se tam trochu porozhlédnete, najdete i čepelatku (kombu), rozvěj (wakame), pyropii čili nori (co se do ní balí suši) a různé druhy porostů (locikový, kyškový, povázkový, jižní...), protože patrně právě tuto řasu označuje anglické slovo "laver" na obalu odkazovaných výrobků. Chaluhu bublinatou propaguje vícero prodejců (zde, zde, zde...), bohužel však jen ve formě dosti drahých kapslí. Budu upřímný – účinky mořských řas na potenci a plodnost jsou neprozkoumané a vesměs nespecifické, nezázračné. Ale třeba řasová pasta (zde) v kombinaci s rýží, kustovnicí a drobným bílkovinným doplňkem (arginin na potenci + aminokyseliny jako prekurzory neurotransmiterů) výborně dodá energii ke sportu i sexu. V ČR se neprodává vynikající řasové cukroví.

| 2009 - 22.2.2019