Drobečková navigace

Štítná žláza – hypotyroidizmus a vysoký krevní tlak

Vážený pane magistře, tento týden mně lékař na endikronologii naměřil tlak 157/97, v květnu tohoto roku mně praktická lékařka naměřila 147/95. Léky na tlak neužívám, jenom Letrox 50 na štítnou žlázu, 1 tbl. denně. Cítím se někdy velmi unavená, jindy zase moc fajn. Pracuji v mateřské školce při nemocnici, rozhodla jsem se, že si nechám každý den změřit tlak a uvidí se, ale velmi mě zaujaly Vaše odborné články na internetu. Samozřejmě chci udělat pro sebe to nejlepší a Vy na mě působíte věrohodně. Prosím o Vaši radu, co bych si měla koupit, ženšen je pro mě velmi lákavý a jak ho užívat. Velmi děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru v dalším zkoumání. Eva.

Vážená paní Evo,

problémy se štítnou žlázou nejsou nijak vzácné. Vaše informace jsou ve srovnání s jinými tazateli poměrně detailní, ne ale natolik abych nebyl nucen ohledně Vašeho stavu a případné možnosti léčby ženšenem hádat.

Štítná žláza a vysoký tlak – autoimunita a metabolický syndrom?

Jelikož berete tyroxin (Letrox), máte patrně zničenou štítnou žlázu. Tyroxin samozřejmě není léčba – jenom náplast. Nejčastější příčinou hypotyroidizmu je autoimunitní destrukce aktivních buněk štítné žlázy. Štítná žláza se to snaží vykompenzovat růstem, čímž může vzniknout struma ("vole"). Tyroxin sám o sobě zvyšuje metabolizmus a krevní tlak, jeho přítomnost je ale pro tělo normální a nutná.

U autoimunitních chorob může ženšen léčit

Vaše nemoc je docela pravděpodobně autoimunitní (o fungování imunitního systému píšu podrobněji zde) a zničení štítné žlázy je pouze jejím příznakem. Ženšen má určitou schopnost autoimunitní chování imunitního systému potlačit. To bylo prokázáno vědecky i prakticky. Do listárny nám co měsíc chodí pozitivní správy od lidí, kterým ženšen vyléčil nejrůznější chronické záněty. Slovo léčit je však ošidné – ženšen pouze potlačí autoimunitní chování na určitou dobu. I v tom případě, kdyby u Vás ženšen zánět potlačil, nemůžete si představovat že se Vaše štítná žláza promptně vyléčí. Hlavním přínosem bude ve Vašem případě možná to, že ženšen zpomalí postup dalších autoimunitních chorob, které si na Vás možná brousí zuby: cukrovka, revmatizmus, demence a mnohé další.

Ženšen a hypertenze

Teď přejděme k Vašemu zvýšenému krevnímu tlakuNeznám etiologii Vaší hypertenze, ale i tady může ženšen pomoct. Má totiž přímý hypotenzní efekt a také léčivý efekt na cévy. Bylo prokázáno, že stejně jako u jiných autoimunitních nemocí, ženšen i u aterosklerózy působí léčivě. Vzhledem k Vaší situaci bych Vám ženšen doporučil dlouhodobě v denní dávce 1-2g (1 až 2 plátky). Ženšen při tomhle dávkování Váš rozpočet nezatíží a je běžně k dispozici například v online prodejnách.

-boris-

| 2010 - 27.3.2020