Drobečková navigace

Štítná žláza – hypotyroidizmus a vysoký krevní tlak

Vážený pane magistře, tento týden mně lékař na endikronologii naměřil tlak 157/97, v květnu tohoto roku mně praktická lékařka naměřila 147/95. Léky na tlak neužívám, jenom Letrox 50 na štítnou žlázu, 1 tbl. denně. Cítím se někdy velmi unavená, jindy zase moc fajn. Pracuji v mateřské školce při nemocnici, rozhodla jsem se, že si nechám každý den změřit tlak a uvidí se, ale velmi mě zaujaly Vaše odborné články na internetu. Samozřejmě chci udělat pro sebe to nejlepší a Vy na mě působíte věrohodně. Prosím o Vaši radu, co bych si měla koupit, ženšen je pro mě velmi lákavý a jak ho užívat. Velmi děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru v dalším zkoumání. Eva.

Vážená paní Evo,

problémy se štítnou žlázou nejsou nijak vzácné. Vaše informace jsou ve srovnání s jinými tazateli poměrně detailní, ne ale natolik abych nebyl nucen ohledně Vašeho stavu a případné možnosti léčby ženšenem hádat.

Štítná žláza a vysoký tlak – autoimunita a metabolický syndrom?

Jelikož berete tyroxin (Letrox), máte patrně zničenou štítnou žlázu. Tyroxin samozřejmě není léčba – jenom náplast. Nejčastější příčinou hypotyroidizmu je autoimunitní destrukce aktivních buněk štítné žlázy. Štítná žláza se to snaží vykompenzovat růstem, čímž může vzniknout struma ("vole"). Tyroxin sám o sobě zvyšuje metabolizmus a krevní tlak, jeho přítomnost je ale pro tělo normální a nutná.

U autoimunitních chorob může ženšen léčit

Vaše nemoc je docela pravděpodobně autoimunitní (o fungování imunitního systému píšu podrobněji zde) a zničení štítné žlázy je pouze jejím příznakem. Ženšen má určitou schopnost autoimunitní chování imunitního systému potlačit. To bylo prokázáno vědecky i prakticky. Do listárny nám co měsíc chodí pozitivní správy od lidí, kterým ženšen vyléčil nejrůznější chronické záněty. Slovo léčit je však ošidné – ženšen pouze potlačí autoimunitní chování na určitou dobu. I v tom případě, kdyby u Vás ženšen zánět potlačil, nemůžete si představovat že se Vaše štítná žláza promptně vyléčí. Hlavním přínosem bude ve Vašem případě možná to, že ženšen zpomalí postup dalších autoimunitních chorob, které si na Vás možná brousí zuby: cukrovka, revmatizmus, demence a mnohé další.

Pozor na metabolický syndrom

Teď přejděme k Vašemu zvýšenému krevnímu tlaku. Ženšen má samozřejmě přímý hypotenzní efekt a též léčivý efekt na cévy. Ale v případech hypotyroidizmu hrozí též metabolický syndrom, jehož častým příznakem je obezita. Metabolický syndrom je souborem několika chorobných procesů, které se vzájemně zesilují a tvoří bludný kruh. Neznám přesně Váš případ. Ovšem snížená funkce štítné žlázy nadváze rozhodně hraje do karet.

I arterioskleróza má kořeny v imunitě

Neznám etiologii Vaší hypertenze. Pokud budu předpokládat tu nejobyčejnější příčinu, arteriosklerózu (neboli aterosklerózu), tak při jejím vývoji opět figurují imunitní reakce na cévní stěně poškozené oxidovanými lipidy. Bylo prokázáno, že stejně jako u jiných autoimunitních nemocí, ženšen i u aterosklerózy působí pozitivně přímo u imunitních kořenů celého syndromu.

Nadváha zhoršuje léčbu autoimunity i arteriosklerózy

Poměrně málo známým a nečekaným faktem je dále to, že obezita významně zvyšuje tendenci k autoimunitním chorobám. Přesné mechanizmy jsem už zapomněl, má to snad něco do činění s hormony regulujícími množství tuku v těle, jako leptin a ghrelin tak, ale ukazuje to na další bludný kruh obezita —> autoimunita —> hypotyroidizmus —> obezita.

Je naopak dobře známé že tuková tkáň produkuje cholesterol, který je hlavní složkou (i když ne příčinou) aterosklerotických plátů. Obezita tedy nejméně dvěma různými mechanizmy podporuje vznik aterosklerózy. Obezita samozřejmě podporuje sebe sama, jelikož čím tlustší někdo je, tím hůře se mu hubne. Já se opravdu omlouvám jestli mé dohady neodpovídají Vašemu zdravotnímu stavu, ale obezita je u nás opravdu problémem a není možné ji v této souvislosti nezmínit.

Role ženšenu v léčbě hypotyroidizmu a hypertenze

Ženšen má dva význačné účinky relevantní pro Váš případ:

  • Snižuje vysoký krevní tlak a léčí cévy
  • Omezuje autoimunitní reakce

Vzhledem k Vaší situaci bych Vám ženšen doporučil dlouhodobě v denní dávce 1-2g (1 až 2 plátky). Ženšen při tomhle dávkování Váš rozpočet nezatíží a je k dispozici například tady.

Léčba hypotyroidizmu – další souvislosti

Říkáte že "jste někdy unavená, jindy se cítíte fajn". Znamená to tedy že máte výkyvy nálady? Ty jsou u hypotyroidizmu časté. Neřešíte je náhodou GABA agonisty nebo jinými antidepresivy? Napsal jsem jeden hezký článek o stresu, který se vám vyplatí si přečíst.

-boris-

| 2010 - 2.12.2019