Drobečková navigace

Bolesti kloubů, artritida a revmatismus

Praktické shrnutí: Kloubní zánět (artritida) je vysoce bolestivý stav, který může mít různé příčiny. Článek vám nabízí trochu jiný pohled na klouby, jejich hojení a bylinnou léčbu artritidy. Z adaptogenů se uplatňují pivoňka, chrpovník, ženšen, vitánie, zázvor a další. Tradiční čínská medicína navíc nabízí vysoce účinné bylinné směsi proti revmatu, které lze po odborné konzultaci vyzkoušet.

Klouby jsou konstrukčně nejsložitější součástí kosterní soustavy. Každý, kdo kdy konstruoval kloub ví, jak důležité je mazání a trvanlivost. V lidském těle je mazání vyřešeno bez oleje: mazadlem je viskózní, kluzký vodní roztok – synoviální tekutina. Ta je nasáklá v porézní kloubní chrupavce. Bez mazání by kloub nevydržel ani den. Se synoviální tekutinou však drží lépe, než olejem napuštěná sintrovaná třecí ložiska známá ze strojírenství. Jakmile stoupne síla, chrupavčitá výstelka vytlačí kapičku mazadla, které zabrání tření i opotřebení. Aby synoviální tekutina z kloubu nevytekla, jsou klouby uzavřeny v kloubním pouzdře – synoviální pochvě, která též kloub chrání.

Zánět a bolest kloubů jako průvodní jevy kloubní regenerace

Klouby se díky dobře vyřešenému mazání ani při námaze příliš neopotřebovávají. Po cvičení nás bolí svaly a všechno možné, ale klouby zlobí jen tehdy, když si je doopravdy zraníme. Každý technik ví, že zatímco tvarově dokonalé ložisko vydrží velmi dlouho, když je byť jen jedna kulička naštrbená, brzy selhá. Stejně tak kloub se musí opravovat, dokud je poškození malé. Oprava vyžaduje zásah imunitního systému, jehož buňky vyčistí kloubní prostor a opraví poškozené místo. Kloubní prostor, kde normálně žádné buňky nejsou, je při opravě plný dělníků, které by i jediný pohyb rozmačkal na kaši. Proto při opravě platí zákaz kloubem pohybovat. Na dobu opravy je vyhlášen zánět kloubu a i sebemenší pohyb nás bolí tak, že si nutnost kloubem pohnout zatraceně dobře rozmyslíme (odborně se tomu říká alodynie).

U lehkého poškození trvá oprava kloubů a bolest s tím spojená jen několik dnů. Kloub má však schopnost opravit i relativně těžká zranění. Tyto opravy však trvají velmi dlouho, obvykle déle než rok. Mluvím ze zkušenosti: měl jsem prolomené koleno a úplné zhojení potrhaných vazů včetně remodelace mi trvalo několik let. Po normálním cvičení naopak klouby nebolí vůbec, protože občasné pohybování jim prospívá. Opět lze použít strojírenské přirovnání: ložiska se při chodu na volnoběh spíše zachodí, než opotřebují. Navíc synoviální tekutina při pohybu do kloubu přivádí kyslík a živiny, jelikož krevní zásobení kloubní výstelky kvůli mechanickým tlakům není možné. Proto při relaxaci komíháme nohama a i ve spánku několikrát za noc měníme polohu.

Revmatoidní artritida, neboli revma

Revmatoidní artritida je nemoc autoimunitní. Klouby, za normálních okolností nebolestivé a dobře skryté před infekcí, při revmatu trpí útokem vlastního imunitního systému. A zatímco třeba autoimunitní diabetes si postižený ani hned nevšimne, zánět kloubu na sebe upozorní okamžitě. Ztuhlost a bolest kloubů se dostavuje hlavně po ránu, jelikož v noci mají bílé krvinky čas nalézt do kloubního prostoru vyhlásit tam mimořádný stav. Jelikož revma vlastně neumíme vyléčit, dříve nebo později dojde i na skutečné poškození, když bílé krvinky začnou z kloubů vykuchávat domnělé vetřelce. Poškozené klouby se snaží zahojit (další bolest), ale hojivý proces nemůže dospět ke zdárnému cíli. Kloubní plocha ztrácí geometrickou dokonalost a při pohybu pod analgetiky se může rozedřít až na kost – vzniká osteoartritida. Kostní výrůstky pak můžou pohyblivost zcela zničit. I tehdy, když revma k takto závažnému postižení kloubů nevede, je nebezpečné postižením jiných chrupavčitých a vazivových orgánů, které méně bolí, ale o to jsou důležitější – mluvím o revmatickém poškození srdečních a cévních chlopní.

Další typy kloubní bolesti

Každý zkušený bylinář ví, že u vážnější kloubní bolesti je vždy nutná odborná diagnóza. Je tomu tak nejen proto, že u revmatu můžou být zapotřebí standardní imunosupresiva a u vážnějšího zranění též chirurgický zákrok, ale i proto, že zde můžou být zřídkavé, ale závažné případy kloubní infekce a nádorového postižení, zvláště osteosarkomu, který se může projevovat úpornou, zdánlivě kloubní bolestí. Tyto a další zřídkavé chorobné stavy patří výhradně do rukou lékaře a tento článek se jimi nezabývá. Je lepší, když bezradný lékař vyhledá experta TČM kvůli revmatu, než když nezkušený praktik TČM konzultuje lékaře kvůli špatně diagnostikovanému osteosarkomu.

Přírodní léčba zánětu a bolesti kloubů

Bolest kloubů lze tlumit. Tečka. A to jak standardními analgetiky, tak i specifickými bylinami. Ale nám nejde jen o to nepociťovat bolest, ale mít klouby skutečně zdravé. Z toho důvodu standardní analgetika, která většinou proti bolesti per se zabírají lépe, nemají přednost před adaptogeny, které v rámci toho, co je možné, zlepšují i regeneraci. Přehnané užívání průmyslových analgetik může dokonce dobu hojení drobných kloubních zranění u zdravých jedinců i prodloužit, protože tělo ví, kdy a proč bolest v hojících se kloubech zapíná.

Naprosto jiná je však situace u revmatické artritidy. U revmatu tělo zapíná kloubní bolest zcela zbytečně a při léčbě proto není na místě šetřit imunosupresivy a analgetiky. Na rozdíl od normálního kloubního zranění, které se hojí, se totiž autoimunitní postižení nehojí a bez imunosupresivní léčby se zhoršuje rychleji než s ní. I zde máme k dispozici navíc k standardní léčbě též osvědčený receptář TČM a navíc i adaptogeny, jejichž účinek proti autoimunitě také není vymyšlený. Revmatický stav však bohužel zatím nelze kauzálně vyléčit a použití pravidelné dávky analgetik může být k zachování jakés-takés kvality života postiženého nezbytností. Když jsme si tedy vyjasnili, že prostá a revmatická bolest kloubů jsou přes určité podobnosti dva odlišné případy, můžeme přistoupit ke každému zvlášť.

Bylinné prostředky při prosté bolesti kloubů a při revmatu

Za podmínky, že byly lékařem vyloučeny všechny jiné chorobné stavy, prostá (tj. traumatická) bolest kloubů je vhodným cílem k léčbě adaptogeny. A to i samoléčbě, protože adaptogeny mají vlastnosti, které samoléčbu a kompatibilitu s drtivou většinou jiných léků umožňují. Je mým osobním názorem (který jsem zdůvodnil výše), že při prosté bolesti kloubů mají známé přírodní adaptogeny přednost před běžnými analgetiky. Adaptogeny sice tlumí bolest méně rychle, ale jejich ozdravující účinek může být při správném dávkování značný. Pomůžou též šlachám a svalům, které také bývají při traumatu kloubů poraněny.

  • Pivoňka čínská a další druhy rodu Paeonia Pod slovním spojením "známé přírodní adaptogeny" si každý hned představí ženšen. Já bych ale na prvním místě uvedl kořen pivoňky, který nejenže je mnohem levnější, ale také autoritativní publikace Zhao2013ect jej uvádí na prvním místě jako účinný u prosté i revmatické bolesti kloubů. Její účinek potvrzuje i Zhang2012mit a další vědecké práce. Pivoňka nepatří ke klasickým adaptogenům (těm z poloviny minulého století), ale dobře se ví, že je naprosto nejedovatá a že ani 100g dávka denně nikomu neublíží. Abych byl úplně přesný, Zhao2013ect doporučuje směsné glykosidy pivoňky (total paeonia glycosides), tedy účinné látky této rostliny. Ale při požití kořene pivoňky například v polévce se její glykosidy dobře vstřebávají a není tedy nutné je čistit. Stačí nám zakoupit relativně dobře dostupný kořen pivoňky čínské, který má pěknou bílou barvu, chutná lépe než brambory a je i výživný. Pivoňkáři (ať už bylináři či zahradníci) však vědí, že unikátní rod Paeonia má léčivých druhů vícero. A to nejen pivoňku křovitou, další drogu TČM (cortex moutan), ale i pivoňku korálovou (Paeonia mascula), pivoňku Veitchovu (Paeonia veitchii), pivoňku Clusiovu (Paeonia clusii), pivoňku úzkolistou (Paeonia tenuifolia), pivoňku úchylnou (Paeonia anomala) a mnohé další druhy, mezi nimiž samozřejmě nechybí ani naše pivoňka lékařská (Paeonia officinalis).
  • Chrpovník lopuchový, tzv. sněžný lotos, či po křesťansku nebeská hostie, je tradiční prostředek TČM a Ajurvédy proti zánětům, hlavně astmatu (Chopra1924pnp). Zde jej uvádím kvůli jeho vysoké účinnosti při revmatu a kloubní bolesti. Tato himalájská rostlina může sloužit jako příklad toho, jakými mílovými kroky spěje vědecký výzkum bylin k zářným zítřkům. Vědecká zpráva Chopra1924pnp, jejímž autorem je indický profesor medicíny, už v r. 1924 prezentuje asi 50 lékařských pokusů, které přehledně určují, k čemu se bylina hodí a k čemu ne. Až do 60. let pak nic. Žádné publikace. Ticho po pěšině. Ano, byla válka a vůbec. Ale vědecké zprávy za toto období chybí nejen z Indie, ale odevšad, včetně USA. Dobrá. Řekněme že v atomových 50. letech (elektrická byla léta 40., kosmická pak léta 60.) byliny upadly v nezájem. Ale ani od roku 2000, kdy se s výzkumem bylin roztrhl pytel a vyšlo přes 300 publikací o chrpovníku, se situace nezlepšila. Nejlepší obraz i dnes nabízí Chopra1924pnp. Zbylé články jsou informační smetí, které tuto rostlinu sekvencují, chemicky profilují a všelijak pitvají, aniž by z toho plynuly jakékoliv klinické závěry kromě doktorátů a naplněných publikačních kvót postmoderních akademiků. Tradičnímu účinku chrpovníku proti bolesti kloubů se z 300 publikací věnují jen tři. Pardon, jedna: Tag2016eap. Ta druhá, Han2016ies, zkoumá příbuzný chrpovník listenový. A ta třetí, Yi2010caa, potvrzuje účinnost ch. listenového proti zánětu a bolesti jiné než kloubní. Článek Chopra1924pnp i dnes nabízí desetkrát tolik vědy, než tři zmíněné postmoderní publikace dohromady. A pak se lidem divte, že chodí za mistry TČM. Jsem samozřejmě dalek toho, abych tento problém chtěl řešit. Jak říkala moje stará máti, "Čo boh robí, šetko dobre robí." Či jak říkala máma, "Ty si hleď svého a o politiku se nestarej." Či jak říká dobrý německý filosof, "jezte a buďte šťastni". K účinným druhům proti bolesti kloubů a revmatismu patří nejen ch. lopuchový a ch. listenový (o němž hezky píše přehled Chik2015sir), ale i chrpovník vlnatý (Law2005hdh), chrpovník jestřábníkový (Tan2014dss), chrpovník rozcuchaný (Duan2002ics), chrpovník sličný (Lee2013paa) aj.
  • Ženšen pravý v indikacích bolesti kloubů a revmatu – protizánětlivé a regenerační působení předurčuje ženšen nejen k podpoře případů kloubních bolestí, ale i ke zvýšení schopnosti snášet fyzickou zátěž obecně. Je snad zbytečné uvádět, že ani u ženšenu nejsou jeho účinky smyšlené, ale dostavují se díky působení jeho steroidních glykosidů – panaxosidů. Na rozdíl od kortikosteroidů běžně užívaných u revmatu panaxosidy působí méně imunosupresivně, přesto jsou však výrazně protizánětlivé. Jde hlavně o majoritní ginsenosidy Rb1, Rb2, Rg1 a pod. Mechanismus, působí u revmatu objasňuje Jhun2014rge. Stejně dobře se však uplatní i u prosté artritidy. Dle Kim2007aeg ginsenosid Rb1 léčí bolest při artritidě blokací dráhy TNF-α. Dle Gu2014smp ginsenosid Rg1 chrání klouby inhibicí osteoklastů (buněk, které rozpouštějí kost u postižených kloubů). Ginsenosidy, Rg3, Rk1 a Rg5 jsou proti artritidě účinné dle Kim2010rgs, Endale2014krg, So2013peg aj. Ženšenový metabolit sloučenina K je účinná dle Choi2013jec a Chen2014gmc. Proti artritidě působí i minoritní ginsenosidy, například Ro (Matsuda1990aag), ty však nelze pro nedostatek prostoru jmenovat a referencovat. Je snad zbytečné uvádět, že z těchto teoretických studií dle vědeckých pravidel pro klinickou praxi nic neplyne, takže v léčbě skutečných pacientů si pořád drží prim nevědecká TČM. Šarlatánství zdar. Pokud jde o různé druhy ženšenu (rod Panax), svým protizánětlivým a regeneračním působením jsou ž. pravému podobné i ženšen americký, notoginseng (Chang2007aeb, Zhang2007cse), ženšen japonský, ženšen vietnamský a všechny další druhy.

K protizánětlivým adaptogenům se obecně řadí ženšen, vitánie, zázvor a mnohé další. Zde je problémem to, že navzdory velkému množství sezbíraných znalostí věda neumí lékařům poradit stejně autoritativně jako nevědecká TČM) bylo zjištěno vícero mechanismů, kterými působí jak proti zánětu, tak i proti samotnému vnímání bolesti.

Další byliny proti bolestem kloubů prezentují přehledy Soeken2003hmt, Long2001hmt a Setty2005hmc, z nichž vybírám

Z dalších přírodních lze zmínit polyfenoly z oliv (tyrozol, oleuropein), citrusů (naringin, hesperidin), révy (resveratrol, prokyanidin) a čajovníku (Kawaguchi2011eap). Naringin proti revmatické artritidě a autoimunitě zmiňuje i Ahmad2014aaa. Účinky proti zánětu a bolesti s implikací při artritidě má dle vědeckých přehledů i lotosové embryo, konopí, kapsaicin, rybí a plazí tuky, česnek, řeřicha setá (Lepidium sativum, Raval2013aec), ajurvédská samoduť hroznatá (Symplocos racemosa, Acharya2016cas), kadidlovník pravý a kadidlovní pilovitý (Boswellia, Hamidpour2013frx), aloe pravá (Cock2015gap) a další rostliny. U bolesti kloubů se nesmí zapomínat též na účinek cvičení a zdravého životního stylu (Cramp2013nif).

Bylinné prostředky Tradiční čínské medicíny

Skutečně účinné byliny a kombinace rychle získáme od TČM. Studie Zhao2013ect prezentuje konsenzus TČM expertů, dle něhož jsou tři nejvíce doporučované kombinace na prostou bolest kloubů:

  1. lektvar děhele chlupatého a ochmetu
  2. ledvinná pilulka k uvolnění bolestivé obstrukce
  3. tzv. dryák proti ochromení (wāng-bì, 尪痹), jehož přesné složení ale neznám, protože nemám k dispozici plné znění publikace

Tři nejvíce doporučované kombinace dle Zhao2013ect na revmatickou artritidu jsou:

  • léi-gōng-téng-duō-gān (雷公藤多苷) – směs, jejíž hlavní složkou je trojkřídlec
  • dvě další kombinace, jejichž přesné složení neznám, protože nemám k dispozici plné znění publikace

Studie Li2015hna (25983850) formou vědeckého článku uvádí názory jediného odborníka: Jednoho z guru současné TČM, Dr. Ji-Ren Liho. Subjektivní (!) předpisy Ji-Ren Liho byly zpracovány bioinformatickým způsobem v 871rozměrné matici 343 bylin ve všech směsích, kterou Li2015hna dává k dispozici. 15 nejužívanějších bylin bylo: Millettia reticulata, Sargentodoxa cuneata, Astragalus membranaceus, Dang Gui, Quan Xie, Qing Feng Teng, Ku Shen, Wu Tou, Wu Gong, Huang Bai, Bi Xie, Ren Dong Teng, Qin Jiao, Wu Shao She, Pu Gong Ying. Publikace 28763759 uvádí jako standardně užívanou při artritidě TČM kombinaci Dang Gui Si Ni Tang. Publikace 27656238 uvádí jako standardně užívanou další kombinaci proti autoimunitním nemocem včetně revmatické artritidy Xian Fang Huo Ming Yin. Trubačka česneková (Mansoa alliacea) je tradiční proti revmatismu v Jižní Americe.

Je však nutné si uvědomit, že k léčbě revmatické artritidy se používají i relativně účinná rostlinná imunosupresiva, která nemusí být neškodná ani patřit mezi adaptogeny. Například účinný trojkřídlec Wilfordův (Lipsky1997pnt, Ramgolam2000tcm, Bao2011cht) je nepříjemně jedovatý, účinná povízelka (Cissampelos, Semwal2014fap) také. (Podezřelý je vlastně i náš kostival, Stickel2000esc, ač je kostival u nás tradiční proti bolestem svalů a kloubů, Staiger2012cco. Farmaceutické kostivalové přípravky prý alkaloidy neobsahují a jsou bezpečné, Staiger2013crf). Při revmatismu více než při jiných indikacích je skutečně nutná předběžná osobní konzultace s odborníkem TČM.

| 20.9.2018