Drobečková navigace

Artritida (bolesti kloubů)

Bolest kloubů se většinou spájí se jejich zánětem (artritidou). Zánět kloubů může být akutní, jaký pociťujeme například přirozeně po cvičení či těžké práci. Častěji nám však vadí chronický zánět a s ním spojená chronická bolest kloubů. V lepším případě je dlouhodobá bolest kloubů spojená s hojením závažnějšího zranění kloubu. V horším případě jde o autoimunitní zánět – revmatoidní artritidu. Kromě toho existují ještě mnohé další typy zánětů kloubů, například infekční. Zde se ale soustřeďuji na ty, které lze dobře léčit fytoterapií – tedy záněty chronické a autoimunitní.

Bolest kloubů jako přirozený projev regenerace

Lidé trpící bolestí kloubů si často myslí, že mají opotřebené klouby a mají pravdu. Ale naštěstí jen zčásti. Opotřebení kloubů totiž není nějaký finální stav jaký se vyskytuje u strojních součástek. Protože klouby mají i ve vysokém věku schopnost opotřebení opravit. Jen jim to chvíli trvá a čím vyšší věk, tím to trvá déle – protože staří lidé mají méně kmenových buněk a jejich fibroblasty jsou méně aktivní. Ale i staré klouby se u zdravého člověka opravují. A aby tato oprava mohla probíhat v klidu, právě k tomu slouží mírný zánět a bolest. Účelem bolesti kloubů je v těchto případech dopřát této jindy vysoce pohyblivé části těla klid, aby mohly opravárenské buňky bez mechanických otřesů najít a opravit poškozenou chrupavku a kolagenní tkáň. V lehkých případech trvá zánět kloubů (artritida) po námaze a s ním spojená přirozená bolest jen několik dnů, u těžších zranění i několik měsíců. Tehdy už mluvíme o dlouhotrvající (chronické) artritidě, ale i ta obvykle končí vyléčením, pokud se s ní nespojují degenerativní autoimunitní procesy.

Revmatoidní artritida

Autoimunitní artritidě, která nevede k regeneraci, ale naopak klouby ničí, říkáme revmatoidní artritida. Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém reaguje proti vlastním proteinům běžným ve všech pojivových tkáních. Revmatoidní artritida proto nepostihuje jen klouby, ale difuzně poškozuje celé tělo, přesněji všechny kolagenní a chrupavčité tkáně. Zvláště nepříjemné je to při napadení srdce a cévních chlopní, které revmatoidní artritidu často provází. Revmatoidní artritida napádá i kosti v okolí kloubů, takže vzniká kombinovaný zánět kloubní a kostní tkáně – osteoartritida.

I když lékaři už poměrně dobře vědí, jak imunitní systém funguje, pořád jej neumějí opravit a u autoimunitní artritidy se omezují na to, že celkově potlačují jeho aktivitu. Lékům takto působícím se říká imunosupresiva a nejznámější z nich jsou kortikoidy, například prendison. Kortikoidy však vedou k začarovanému kruhu snížené imunity, infekcí a tloustnutí, což dále zatěžuje už beztak poškozené klouby. Vedlejší účinky kortikoidů a dalších imunosupresiv jsou dobře známé. To, co už tolik známé není, je to, že tyto nežádoucí účinky můžeme zmírnit, když imunosupresiva z menší či větší části nahradíme přírodní bylinnou léčbou, s kterou mají lékaři zavedených systémů fytoterapie (Ajurvéda, TČM) rozsáhlé zkušenosti.

Adaptogeny proti bolesti kloubů a revmatoidní artritidě

Ačkoliv mezi adaptogeny nenajdeme fytokomplexy vyloženě imunosupresivní, účinek proti zánětům a bolesti je u těchto léčivých rostlin a hub poměrně častý. Právě účinkem proti bolesti si totiž slavné adaptogeny získaly věhlas a pověst všeléků. Přestože "všelék" je nesprávný výraz, minimálně u typického adaptogenu ženšenu (zahrnujícího ženšen pravý, ženšen americký, notoginseng a další druhy) bylo zjištěno vícero mechanismů, kterými působí jak proti zánětu, tak i proti samotnému vnímání bolesti.

Ženšen

Jeho steroidní obsahové látky, panaxosidy, se strukturou podobají kortikosteroidům běžně užívaným k léčbě revmatické artritidy, ale jejich účinek není natolik imunosupresivní a nemají tolik vedlejších účinků. Molekulární mechanismy, jimiž ženšen léčí revmatickou artritidu objasňuje Jhun2014rge. Jedná se hlavně o ginsenosidy Rb1, Rb2, Rg1 a další. Dle Kim2007aeg působí ginsenosid Rb1 proti artritidě blokací dráhy TNF-α. Dle Gu2014smp ginsenosid Rg1 chrání klouby inhibicí diferenciace a dozrávání osteoklastů (osteoklasty jsou buňky, které se podílejí na ničení kosti kolem kloubu při osteoartritidě). Další ginsenosidy, Rg3, Rk1 a Rg5, jsou proti artritidě účinné dle studií Kim2010rgs a Endale2014krg. Účinek ginsenosidu Rg3 potvrzuje i So2013peg. Proti artritidě působí i hojně se vyskytující ženšenový metabolit sloučenina K (Choi2013jec, Chen2014gmc). Proti artritidě působí i minoritní ginsenosid Ro (Matsuda1990aag) a další minoritní panaxosidy, které nelze pro nedostatek prostoru jmenovat a referencovat. Ženšen americký působí v zásadě stejně jako ženšen pravý. Velmi účinný je i ženšen notoginseng, jehož účinek proti revmatické artritidě potvrzuje studie Chang2007aeb a klinická studie Zhang2007cse, dle které se stav pacientů zlepšil už po 4 týdnech užívání notoginsengu. Je nutné říct, že ženšen je bylina velmi populární a publikace zkoumající jeho protizánětlivé účinky neustále přibývají.

Eleuterokok

Další klasický adaptogen, eleuterokok ostnitý ("sibiřský ženšen"), představuje léčivou rostlinu, která nepůsobí díky nějaké unikátní látce, ale díky svému fytokomplexu. Jeho léčivý účinek na myším modelu artritidy popisuje Takahashi2014pte, protizánětlivý účinek jeho složek popisuje studie Yamazaki2007spc.

Vitánie

Vitánie snodárná (ášvaganda, nesprávně indický ženšen) je také známá svými protizánětlivými účinky. Její účinek proti zánětům kloubů byl dokumentován jak experimentálně (Rasool2006sew, Rasool2007pew, Gupta2014eae, Khan2015ews), tak i klinicky (Sumantran2007cpr, Singh2007wsi). Mechanismus jejího účinku vysvětluje např. Ichikawa2006wpa.

Další adaptogeny proti artritidě a bolesti kloubů

Seznam nadějných léčivých rostlin proti artritidě můžeme získat dvěmi způsoby: studiem vědeckých přehledů, nebo studiem tradičních systémů (TČM, Ajurvéda). Ze systematických vědeckých přehledů rostlin proti bolestem kloubů bych chtěl uvést Soeken2003hmt, Long2001hmt a Setty2005hmc, které relativně povrchně zmiňují velké množství potenciálně účinných rostlin:

  • Rozchodnice růžová a její majoritní látka salidrosid chrání při revmatoidní artritidě dle Zhu2016saa.
  • Zázvor pravý má rozsáhlé protizánětlivé účinky a působí též proti artritidě (Grzanna2005ghm). Jeho účinnost proti bolesti kloubů klinicky prokazuje studie Tapsell2006hbh.
  • Zázvoru příbuzná kurkuma je také účinná proti chronickým zánětům (Bright2007cad) a je nedílnou součástí jídelníčku lidí postižených bolestmi kloubů.
  • Děhel čínský patří mezi tradiční prostředky TČM proti artritidě. Jeho účinku proti artritidě se věnuje přehled Magdalou2015aso.
  • Pivoňka čínská je TČM rostlina s tradiční indikací proti bolesti kloubů (Zhang2012mit).
  • Chrpovník (Saussurea) je další vysoce ceněná rostlina TČM s účinkem proti zánětu a bolesti. Revmatoidní artritida tradiční indikací chrpovníku (Chik2015sir, Long2001hmt).

Z dalších přírodních podpůrných léčiv lze zmínit polyfenoly z oliv (tyrozol, oleuropein), citrusů (naringin, hesperidin), révy (resveratrol, prokyanidin) a čajovníku (Kawaguchi2011eap). Naringin proti revmatické artritidě a dalším autoimunitním nemocem zmiňuje i Ahmad2014aaa. Účinky proti zánětu a bolesti má dle vědeckých přehledů i lotosové embryo, konopí, kapsaicin, rybí a plazí tuky, česnek, řeřicha setá (Lepidium sativum, Raval2013aec), ajurvédská samoduť hroznatá (Symplocos racemosa, Acharya2016cas), kadidlovník (Boswellia, Hamidpour2013frx), aloe pravá (Cock2015gap) a další rostliny.

Léčba revmatoidní artritidy a bolesti kloubů v TČM

Doporučení bylin na bolesti kloubů, vycházející jen ze současných vědeckých poznatků, mohou být předmětem sporů. Klinické zkušenosti a úspěchy TČM jsou však nesporné. Proto ti lékaři, kteří chtějí být k bylinné léčbě revmatoidní artritidy skeptičtí, se budou řídit právě TČM, nebo když si netroufnou, své pacienty za TČM praktikem za účelemm doplnění standardní terapie přímo pošlou.

Opravdu klinicky osvědčené byliny a bylinné kombinace získáme studiem praxe TČM. Dle přehledu 22866945 patří k nejdůležitějším prostředkům TČM při aktivní revmatické artritidě kombinace leigongteng duogan (tablety), kombinace zhengqing dengtongning (tablety), kombinace simiao pills (tablety). Při inaktivní revmatické artritidě TČM experti dle stejného přehledu doporučují duhuo jisheng mixture, yishen juanbi pills a wangbi electuary. Při obou doporučují celkovou směs glykosidů pivoňky křovité.

Další studií podobného typu je 25983850, která se učí od jediného slavného TČM experta, dle něhož nejdůležitější drogy TČM proti revmatoidní artritidě jsou Ji Xue Teng (Milletia reticulata), Huo Xue Teng (Sargentodoxa cuneata), Huang Qi (Astragalus membranaceus), Dang Gui (Radix Angelicae sinensis), Quan Xie (Scorpio), Qing Feng Teng (Caulis sinomenii), Ku Shen (Radix Sophorae), Wu Tou (Aconitum carmichaeli), Wu Gong (Scolopendra), Huang Bai (Cortex Phellodendri).

Publikace 28763759 uvádí jako standardně užívanou při artritidě TČM kombinaci Dang Gui Si Ni Tang.

Publikace 27656238 uvádí jako standardně užívanou další kombinaci proti autoimunitním nemocem včetně revmatické artritidy Xian Fang Huo Ming Yin.

Neadaptogeny

Z rostlin které nejsou adaptogeny se proti bolestem kloubů hodně zmiňuje jedovaté Tripterygium wilfordii (Lipsky1997pnt, Ramgolam2000tcm, Bao2011cht), jedovatá povízelka (Cissampelos, Semwal2014fap). Také kostival lékařský (Symphytum officinale) obsahuje alkaloidy kvůli nimž bych váhal jej zařadit mezi adaptogeny (Stickel2000esc), ač je kostival u nás tradiční proti bolestem svalů a kloubů (Staiger2012cco). Farmaceutické kostivalové přípravky prý alkaloidy neobsahují a jsou bezpečné (Staiger2013crf). U bolesti kloubů se nesmí zapomínat též na účinek cvičení a zdravého životního stylu (Cramp2013nif).

| 8.5.2018