Drobečková navigace

Ženšen je mimořádně vhodný i pro řidiče

Přeji Hezký den. Je mi 41let a pracuji jako řidič kamionu. Při poslední kontrole u obvodní lékařky mi naměřili tlak 140/90 a předepsala mi léky Hipres 0.5g užívat jedenkrát denně. Jelikož jsem celý život zdravý a nikdy jsem neužíval žádné léky, tak bych radši přestal užívat chemii a zvolil bych přirozenější léčbu právě vámi doporučovaným šestiletým  kořenem žen-šenu. Prvních 60g jsem si objednal právě dnes a očekávám, že mi při dlouhodobém užívání pomůže. Nemyslím si že je můj tlak tak vysoký, jako u některých lidí, které mají na vašich stránkách odkazy. Čaj budu užívat podle návodu a o účincích Vás budu informovat. Jinak Vám chci říct, že Vaše stránky jsou velice populární a naučné. Přeji Hezký den. S Pozdravem Libor

Hezké dny i Vám, pane Libore. Děkuji za uznání, velmi mě těší. K Vašemu problému:

Doufám, že Vaše lékařka u Vás vyloučila, jak měla, hypertenzi sekundární, způsobenou problémy ledvin, štítné žlázy, endokrinního systému atd. Ani primární hypertenze se ale nesmí podceňovat jako "začínající" – ono je to spíše konečná fáze plíživě postupující arteriosklerózy, zřídkavěji jiného chorobného procesu.

Řízení kamionu je velkou zátěží pro životosprávu

Někdo by měl napsat zvláštní příručku životosprávy jen pro řidiče kamionů – je to totiž tak specifický životní styl, že nelze aplikovat bežné zásady stravování, cyklu dne a noci atd. Už jsem psal o vnitřních hodinách a biorytmech, které řídí ospalost a probouzení. Dodržování pravidelného biorytmu je však při Vašem zaměstnání těžké. Snad jedinou Vaší výhodou je to, že v kabině máte občas určitý klid – rozčilování hypertenzi neprospívá.

Fytochemie je také chemie, jen slušně vychovaná

Není úplně správné rozlišovat mezi přirozenou léčbou a chemií. I příroda je jen chemie – ale takového typu, na který jsme z pralesa dobře zvyklí. Mezi tisíci léčivých fytochemikálií jsou takové, které se k léčbě hypertenze skutečně hodí. Proces jejich hledání, kterému se říká bioprůzkum (bioprospecting), není zdaleka ukončen. Paracelsovská farmakoterapie zaznamenala úspěchy s jedy, které se v malých dávkách používají jako léky. Jenže antihypertenziva nejsou antibiotika. Hypertenze se léčbě evolučně nepřizpůsobuje, a tak tradiční čínská medicína (TČM) funguje proti hypertenzi dnes stejně jako před 2000 lety.

Ženšen lze užívat zároveň s amlodipinem

Hipres (amlodipin) tvrdě navozuje roztažení cév nekompromisní blokací váípníkových kanálů. Chrání před přímou hrozbou mrtvice, má ale vedlejší účinky. Ženšen sice u hypertenze a arteriosklerózy pomáhá, jeho nevýhodou je však cena. Jeho interakce s amlodipinem je taková, jaká vyplývá z působení ženšenu na signální kaskádu oxidu dusnatého (Ryu2014npi), takže lze užívat oba léky zároveň. Léčbu však, nepřekvapivě, musí vést lékař, moje rady jsou jen orientační.

Kofein

Jako řidič jistě oceníte i pozitivní vliv ženšenu proti únavě a na duševní koncentraci. Pokud je ženšen pro vás příliš drahý, pak vězte, že existuje ještě mocnější adaptogenní kombinace – generální posilující lektvar – který Vám může vaše manželka či partnerka připravit a který vychlazený vydrží několik dnů. Slova lektvar se nezalekněte. Nejde o zastaralý magický prostředek, ale povzbuzující směs na moderní úrovni. V generálním posilujícím lektvaru se ženšen obvykle nahrazuje mnohem levnějším pazvonkem, takže o tom, jestli použijete nebo nepoužijete drahý ženšen rozhodujete vy. Je potřeba jej užít delší dobu, až 24 hodin před kritickým obdobím (třeba delší jízdou). Nejedná se tedy o okamžitý stimulant jako kofein, ale jeho účinek zase vydrží mnohem déle (až týden) a nedochází po něm k negativní půlvlně, kterou u kofeinu známe jako kofeinový abstinenční syndrom.

-boris-

| 2011 - 16.2.2019