Drobečková navigace

Ženšen je mimořádně vhodný i pro řidiče

Přeji Hezký den. Je mi 41let a pracuji jako řidič kamionu. Při poslední kontrole u obvodní lékařky mi naměřili tlak 140/90 a předepsala mi léky Hipres 0.5g užívat jedenkrát denně. Jelikož jsem celý život zdravý a nikdy jsem neužíval žádné léky, tak bych radši přestal užívat chemii a zvolil bych přirozenější léčbu právě vámi doporučovaným šestiletým  kořenem žen-šenu. Prvních 60g jsem si objednal právě dnes a očekávám, že mi při dlouhodobém užívání pomůže. Nemyslím si že je můj tlak tak vysoký, jako u některých lidí, které mají na vašich stránkách odkazy. Čaj budu užívat podle návodu a o účincích Vás budu informovat. Jinak Vám chci říct, že Vaše stránky jsou velice populární a naučné. Přeji Hezký den. S Pozdravem Libor

Hezké dny i Vám, pane Libore,

děkuji za uznání, velmi mě těší. K Vašemu problému:

Doufám, že Vaše lékařka vyloučila, jak měla, u Vás hypertenzi sekundární, způsobenou jinými závažnými chorobami (ledvin, štítné žlázy, endokrinního systému...). Ani primární hypertenze se ale nesmí podceňovat jako "začínající" – ono je to spíše konečná fáze plíživě postupující arteriosklerózy, nebo zřídkavěji, něčeho jiného.

Řízení kamionu je velkou zátěží pro životosprávu

Někdo by měl napsat zvláštní příručku životosprávy jen pro řidiče kamionů – je to totiž tak specifický životní styl, že nelze aplikovat bežné zásady stravování, cyklu dne a noci atd. O vnitřních hodinách řídících ospalost a probouzení jsem už něco napsal. Pravidelný spánek a bdění je ale při Vašem zaměstnání těžké dodržet. Snad jedinou Vaší výhodou je to, že v kabině máte občas určitý klid – rozčilování hypertenzi neprospívá.

Fytochemie je také chemie, jen slušně vychovaná

Není úplně správné rozlišovat mezi přirozenou léčbou a chemií. I příroda je jen chemie – ale takového typu, na který jsme z pralesa dobře zvyklí. Mezi tisíci léčivých fytochemikálií jsou takové, které se k léčbě hypertenze skutečně hodí. Proces jejich hledání, kterému se říká bioprůzkum (bioprospecting), není zdaleka ukončen. Paracelsovská farmakoterapie zaznamenala úspěchy v oboru chemikálií s přímým, krátkodobým účinkem (jedů používaných v malých dávkách, antibiotik atd.) V oboru fytochemikálií a přírodních adaptogenů mají zatím navrch tradiční systémy, z nichž nejimpozantnější je Tradiční čínská medicína (TČM).

Ženšen lze užívat zároveň s amlodipinem

Hipres (amlodipin) tvrdě navozuje roztažení cév. Chrání před přímou hrozbou mrtvice, má ale vedlejší účinky. Ženšen má šanci pomáhat u vysokého krevního tlaku a proti postupu arteriosklerózy. Jeho interakce s amlodipinem je minimální (Ryu2014npi), takže lze užívat oba léky zároveň. Užívání těchto léků však v každém případě musí vést promovaný lékař, moje odpověď je pouze orientační.

Kofein

Jako řidič zajistě oceníte i účinek ženšenu proti únavě a na zlepšení duševní koncentrace. Tento účinek může nastoupit pomaleji (i v řádech dnů), je ale vítaným doplňkem jiných stimulantů (hlavně kofeinu). Na rozdíl od kofeinu ženšen při vysazení nezpůsobuje opačný účinek (ospalost). Kofein je malá molekula, která je pro mnohé živočichy, včetně domácích zvířat, jedovatá. Člověk kofein snáší díky své tropické pralesní minulosti. Kofein napodobuje nukleotid adenosin, váže se na adenosinové receptory a tím vyvolává řadu účinků: zvýšení bdělosti, střevní motility, krevního tlaku, žaludeční kyselosti, diuresy (tvorby moče) a sníženého pocitu hladu. Tělo však na abnormální dráždění po několika dnech reaguje snížením počtu receptorů, takže účinek kofeinu se po této době sníží nebo zcela vymizí. Pokud jej ale vysadíme, následuje období ospalosti, snížené střevní motility, hypotenze, nedostatku žaludeční kyseliny, zadržování vody v těle (vnitřního otoku) a zvýšeného pocitu hladu. Jinými slovy, pokud nemáme k dispozici víkend na překonání zmíněných negativních příznaků, v užívání kofeinu musíme pokračovat, ačkoliv tento už prospěch oproti normálnímu stavu neskýtá. Proto je též potenciál kofeinu při hubnutí velmi omezený. Je ale naprosto nesporné, že kofein je silný a účinný stimulant, který tudíž při správném režimu užívání může být prospěšný. Nevím přesně jak kofein užívat aby byl prospěšný, ale vím že sám jsem kofeinista (od kofeinu si neumím odvyknout) a navíc miluji chuť kávy.

-boris-

| 2011 - 15.4.2018