Drobečková navigace

Koronavirus SARS-CoV-2 lze léčit bylinami

Praktické shrnutí: Koronavirus lze léčit bylinami, a to těmi, o nichž se už dávněji vyzkoumalo, že zabírají na SARS. V prevenci infekce koronavirem se zase uplatní imunomodulační adaptogeny posilující protivirovou imunitu.

Virus SARS-CoV-2, neboli nový koronavirus, původce současné pandemie COVID-19, je blízce příbuzný viru SARS-CoV, který způsobil epidemii SARS v r. 2002. Na SARS Číňané velice brzy nasadili bylinnou léčbu, kterou v průběhu času optimalizovali. Vzhledem k vysoké příbuznosti viru SARS k dnešnímu koronaviru budou tyto byliny s velkou pravděpodobností zabírat i na dnešní koronavirus.

Vědecky prokázané byliny léčící koronavirus SARS

Bez dlouhých úvodů přistupme přímo k výčtu bylin. Ve studii Wen2011tcm (plný text zde) bylo zkoumáno přes 200 čínských bylin, z nichž se proti SARS-CoV ukázalo být účinných těchto 5:

Tyto byliny budou s největší pravděpodobností zabírat i u dnešních pacientů s koronavirem. Základem léčby by měla být směs čtyř dostupných z těchto pěti bylin, z nichž každá má být přítomna v gramových množstvích. Přísady lze koupit v TČM centrech nebo online obchodech. Výjimkou je oddenek zlatochlupu, který jakožto kapradina obsahuje malé množství mírně karcinogenního ptaquilosidu (Potter2000cep, plný text zde), což by ale nemělo být důvodem k přehnaným obavám z této drogy (zlatochlup není podražec). Zbylé čtyři drogy jsou relativně bezpečné. Směs se užívá ve formě lektvaru či lépe prášku 3x denně. Lze doplnit podpůrnými bylinami, jejichž výčet však záměrně vynechávám, s výjimkou jediné:

Kůru skořicovníku čínského lze v nouzi nahradit vývarem z běžné skořice. Zmiňmě ještě publikaci Chen2008tsr, dle které replikaci koronaviru SARS-CoV inhibuje také

Česnekovník lze pěstovat v květináči, ten však musí být pořádně velký. Je to strom, z kterého se ulamují mladé větévky i s listy jako zelenina. K dobré úrodě je nutné dobré hnojení a letnění. Pozor, nesnáší mráz, spálí ho i přízemní mrazík!

Adaptogeny posilující imunitu proti koronaviru

Pokud vyjdu z přehledu Panossian2020rap (plný text zde), tak k bylinám doporučeným k posílení imunity vzhledem k COVID-19 a dalším respiračním onemocněním patří

Z vlastní iniciativy bych k prevenci a zlepšení prognózy COVID-19 doporučil taktéž následující byliny:

Z těchto bylin přinejmenším o ženšeni je prokázáno, že obrací pozornost imunitního systému směrem k virovému nebezpečí (podrobnosti viz v odstavci o imunomodulačním účinku ženšenu, hlavní reference tohoto tvrzení jsou Takei2008dcp a Takeda2015ink).

Poznámka

Pro ty, kteří článek dočetli až sem a mají zájem o další tipy, bych chtěl poskytnout odkaz na článek o rostlinách proti koronavirům v časopise Nová botanika, který vyzdvihuje mj. účinnou látku silvestrol z jihoasijského stromu Aglaia foveolata.

| 2009 - 15.11.2020