Praktické shrnutí: Koronavirus lze léčit bylinami, a to těmi, o nichž se už dávněji vyzkoumalo, že zabírají na SARS. V prevenci infekce koronavirem se zase uplatní imunomodulační adaptogeny posilující protivirovou imunitu.
Virus SARS-CoV-2, neboli nový koronavirus, původce současné pandemie COVID-19, je blízce příbuzný viru SARS-CoV, který způsobil epidemii SARS v r. 2002. Na SARS Číňané velice brzy nasadili bylinnou léčbu, kterou v průběhu času optimalizovali. Vzhledem k vysoké příbuznosti viru SARS k dnešnímu koronaviru budou tyto byliny s velkou pravděpodobností zabírat i na dnešní koronavirus.
Vědecky prokázané byliny léčící koronavirus SARS
Bez dlouhých úvodů přistupme přímo k výčtu bylin. Ve studii Wen2011tcm (plný text zde) bylo zkoumáno přes 200 čínských bylin, z nichž se proti SARS-CoV ukázalo být účinných těchto 5:
- hořec drsný, droga radix gentianae, koupit zde
- smldinec čínský (v publikaci označen synonymem Dioscorea batatas), droga rhizoma dioscoreae, koupit zde
- sena tupolistá (v publikaci označená synonymem Cassia tora), droga semen cassiae, koupit zde
- ochmet čínský, droga herba taxilli (v publikaci označená synonymem loranthi ramus), koupit zde
- zlatochlup beranec, droga rhizoma cibotii, nedostupná a ne zcela bezpečná
Tyto byliny budou s největší pravděpodobností zabírat i u dnešních pacientů s koronavirem. Základem léčby by měla být směs čtyř dostupných z těchto pěti bylin, z nichž každá má být přítomna v gramových množstvích. Přísady lze koupit v TČM centrech nebo online obchodech. Výjimkou je oddenek zlatochlupu, který jakožto kapradina obsahuje malé množství mírně karcinogenního ptaquilosidu (Potter2000cep, plný text zde), což by ale nemělo být důvodem k přehnaným obavám z této drogy (zlatochlup není podražec). Zbylé čtyři drogy jsou relativně bezpečné. Směs se užívá ve formě lektvaru či lépe prášku 3x denně. Lze doplnit podpůrnými bylinami, jejichž výčet však záměrně vynechávám, s výjimkou jediné:
- skořicovník čínský, droga cortex cinnamomi, blokuje infekci koronavirem SARS dle Zhuang2009pbe, koupit zde
Kůru skořicovníku čínského lze v nouzi nahradit vývarem z běžné skořice. Zmiňmě ještě publikaci Chen2008tsr, dle které replikaci koronaviru SARS-CoV inhibuje také
- česnekovník čínský, koupit zde
Česnekovník lze pěstovat v květináči, ten však musí být pořádně velký. Je to strom, z kterého se ulamují mladé větévky i s listy jako zelenina. K dobré úrodě je nutné dobré hnojení a letnění. Pozor, nesnáší mráz, spálí ho i přízemní mrazík!
Adaptogeny posilující imunitu proti koronaviru
Pokud vyjdu z přehledu Panossian2020rap (plný text zde), tak k bylinám doporučeným k posílení imunity vzhledem k COVID-19 a dalším respiračním onemocněním patří
- ženšen pravý (a další druhy ženšenu), koupit zde
- eleuterokok ostnitý, koupit zde
- měkýn latnatý, koupit zde
- rozchodnice růžová, koupit zde
- vitánie snodárná, koupit zde
Z vlastní iniciativy bych k prevenci a zlepšení prognózy COVID-19 doporučil taktéž následující byliny:
- šalvěj červenokořenná, koupit zde
- šišák bajkalský, koupit zde
- třapatka nachová (a další druhy třapatky), běžně k dostání
Z těchto bylin přinejmenším o ženšeni je prokázáno, že obrací pozornost imunitního systému směrem k virovému nebezpečí (podrobnosti viz v odstavci o imunomodulačním účinku ženšenu, hlavní reference tohoto tvrzení jsou Takei2008dcp a Takeda2015ink).
Poznámka
Pro ty, kteří článek dočetli až sem a mají zájem o další tipy, bych chtěl poskytnout odkaz na článek o rostlinách proti koronavirům v časopise Nová botanika, který vyzdvihuje mj. účinnou látku silvestrol z jihoasijského stromu Aglaia foveolata.