Drobečková navigace

Koronavirus SARS-CoV-2 lze léčit bylinami

Praktické shrnutí: Koronavirus lze léčit bylinami, a to těmi, o nichž se už dávněji vyzkoumalo, že zabírají na SARS. V prevenci infekce koronavirem se zase uplatní imunomodulační adaptogeny posilující protivirovou imunitu.

Virus SARS-CoV-2, neboli nový koronavirus, původce současné pandemie COVID-19, je blízce příbuzný viru SARS-CoV, který způsobil epidemii SARS v r. 2002. Na SARS Číňané velice brzy nasadili bylinnou léčbu, kterou v průběhu času optimalizovali. Vzhledem k vysoké příbuznosti viru SARS k dnešnímu koronaviru budou tyto byliny s velkou pravděpodobností zabírat i na dnešní koronavirus.

Vědecky prokázané byliny léčící koronavirus SARS

Bez dlouhých uvodů přistupme přímo k výčtu bylin. Ve studii Wen2011tcm (plný text zde) bylo zkoumáno přes 200 čínských bylin, z nichž se proti SARS-CoV ukázalo být účinných těchto 5:

Tyto byliny budou s největší pravděpodobností zabírat i u dnešních pacientů s koronavirem. Základem léčby by měla být směs těchto pěti bylin, z nichž každá má být přítomna v gramových množstvích. Přísady jsou běžně dostupné v TČM centrech nebo online obchodech. Směs se užívá ve formě lektvaru či lépe prášku 3x denně. Lze doplnit podpůrnými bylinami, jejichž výčet však záměrně vynechávám, s výjimkou jediné:

Kůru skořicovníku čínského lze v nouzi nahradit vývarem z běžné skořice. Zmiňmě ještě publikaci Chen2008tsr, dle které replikaci koronaviru SARS-CoV inhibuje také

Česnekovník lze pěstovat ve větším květináči a jeho sazenice lze koupit i v ČR. Je to strom, z kterého se ulamují mladé větévky i s listy jako zelenina.

Byliny posilující imunitu proti koronaviru

Zde se záměrně omezím jenom na ty nejdůležitější, k nimž patří

Tyto byliny užíváme ke snížení rizika nákazy koronavirem. Z nich přinejmenším o ženšeni je prokázáno, že obrací pozornost imunitního systému směrem k virovému nebezpečí (podrobnosti viz v odstavci o imunomodulačním účinku ženšenu, hlavní reference tohoto tvrzení jsou Takei2008dcp a Takeda2015ink).

Poznámka

Pro ty, kteří článek dočetli až sem a mají zájem o další tipy, bych chtěl poskytnout odkaz na článek o rostlinách proti koronavirům v časopise Nová botanika, který vyzdvihuje mj. účinnou látku silvestrol z jihoasijského stromu Aglaia foveolata.

| 2009 - 21.5.2020