Drobečková navigace

Děhel čínský (Angelica sinensis)

děhel (angelika)
Andělika čínská (Angelica sinensis)
Děhel čínský (andělika čínská)

Děhel čínský, neboli andělika čínská (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), čínsky dan-kuej (當前, pchin-jin dong-quai), patří do zázračné čeledi miříkovitých. Je jednou z nejdůležitějších rostlin TČM. Kořen má silnou vůni danou vysokým obsahem ligustilidu a prchavých látek. TČM už po tisíciletí uznává anděliku jako prostředek proti chudokrevnosti, krvácivé a bolestivé menstruaci, menstruačním křečím a dalším nemocem. TČM jí říká "ženský ženšen" a Dr. Duke dokonce říká, že pomáhá proti frigiditě. Tak či onak, ženám silně prospívá a je zdravá i pro muže.

Příbuzné rostliny

A vy se už jistě ptáte: A co naše andělika lékařská? Ano, samozřejmě. Rod děhel (Angelica) má desítky druhů a náš děhel lékařský (andělika lékařská, A. archangelica L.) mezi nimi samozřejmě vyniká. Dále tady máme děhel lesní (A. sylvestris L.) a asijské druhy: děhel japonský (A. acutiloba (Siebold & Zucc.) Kitag.), děhel statný (A. gigas Nakai) a děhel dahurský (A. dahurica Fisch. ex Hoffm.), které TČM také využívá, ač obsahem ligustilidu a kyseliny ferulové zaostávají za A. sinensis (Zhao2003mgc). Náš děhel lékařský však rozhodně patří v rodu Angelica ke špičce a nezaslouží si o nic menší polévkovou slávu než děhel čínský.

 

Obsahové látky

ligustilid
kyselina ferulová
kyselina ferulová
angelicid
beta-kadinen
butylftalid
karvakrol
cis-beta-ocimen
umbeliferon

Ke kořeni anděliky nemusíme čichat. Stačí když jej položíme v kuchyni na stůl a za chvíli bude celá místnost vonět jako fytochemická laboratoř. Hlavním nositelem vůně anděliky je ligustilid a cyklopentadekanolid. Ligustilid – prchavý, aromatický derivát kyseliny ftalové – má jméno po libečku, Ligusticum, ale v andělice je ho zvlášť mnoho – až 5%. Další charakteristické ftalidy anděliky jsou (Z)-6,7-epoxyligustilid, butylftalid, angelicid a (Z)-butylidenftalid. Cyklopentadekanolid je makrolidový lakton, který dává andělice silný tón pižma. Z terpenoidů obsahuje andělika β-kadinen, karvakrol a cis-β-ocimen, které aroma dolaďují. Další důležité obsahové látky jsou kyselina ferulová, kyselina vanilová a kumariny – angelol G, angelikon a umbeliferon. Zájem vzbuzují i proteoglykanové polysacharidy anděliky, které chrání nervové buňky (Lei2014pfa) a imunitu (Zhao2012scr).

 

Účinky děhele

sušený kořen děhele čínského
sušený kořen děhele čínského

O děheli čínském existují stovky optimistických publikací prokazujících jeho léčivost u gynekologických, srdečně-cévních a nervových problémů, včetně mozkové ischemie a nefrotického syndromu (Chen2013pps). Významné je použití anděliky proti zánětu a proti bolesti – hlavně při osteoartritidě a bolestech kloubů, jak sumarizuje přehled Magdalou2015aso. Toto použití je opodstatněné prokázanými protizánětlivými účinky děhele.

Studie in vivo

Klinická studie Xu2000ose na 60 pacientech zjistila zhruba 20% snížení plicní hypertenze a odpovídající snížení hormonálních korelátů hypertenze (angiotenzin II, endotelin-1 atd.). Klinická studie Kupfersztain2003ien (55 žen v klimakteriu) zjistila účinnost směsi anděliky a heřmánku proti návalům horka v menopauze. Účinek kořenu anděliky proti anémii (chudokrevnosti) byl prokázaný u potkanů (Liu2012pif).

Hlavní složky anděliky jsou antioxidační a mají ochranné účinky na buňky. Ochranné účinky hlavní složky anděliky – ligustilidu – při mozkové ischemii zjistila studie Feng2012lab a klinická studie na 70 pacientech Zhao1994cee. Ochranné účinky na nervový (Lei2014pfa) a imunitní (Zhao2012scr) systém mají i polysacharidy anděliky. Imunomodulační účinek anděliky prokazují i další klinické studie, např. Dong2004afp.

Účinky děhele proti rakovině

Začněme rozuzlením: Vědecké důkazy účinnosti děhele při rakovině jsou rozsáhlé, ale rýpalové v nich vždy najdou nějaké ale. A zatímco se vědci přou (viz např. Lau2005udq), nevědecká TČM pacienty s rakovinou děhelem vesele léčí (Lai2012ppc). Dle Lai2012ppc je děhel čínský nejčastější složkou 10 nejpoužívanějších standardních bylinných směsí předepisovaných při rakovině prsu v TČM ordinacích na Tchaj-wanu. Tato věta nepotřebuje další komentář. Vedle děhele je nejpoužívanější samostatnou léčivkou při rakovině prsu oldenlandie roztažitá. (Viz též rakovina prsu.) Protirakovinné účinky děhele se patrně týkají i mozkových (Cheng2004aea, Tsai2006ncn) a jiných (Kan2008sae) nádorů. Ftalidy a kumariny děhele účinkovaly proti rakovině tlustého střeva a konečníku (Kan2008sae, Zheng2016iea). Polysacharidy děhele účinkovaly in vivo proti třem různým druhům rakoviny (Shang2003esa) u myší. Podobných studií existuje několik stovek.

sušené kořeny děhele čínského na talíři
sušené kořeny děhele čínského

Je děhel adaptogen?

Děhel čínský je určitě rostlina léčivá a neškodná. Na rozdíl od ženšenu neobsahuje unikátní látky, které by nebylo možné najít v jiných druzích miříkovité zeleniny. Splňuje tedy nutnou podmínku příslušnosti k adaptogenům – neškodnost. Splňuje i druhou podmínku – širokospektrý pozitivní účinek. Konečný verdikt si ale nikdo jako já přeci jenom nemůže dovolit vyslovit. Proto celkové hodnocení děhele jako adaptogenu přenechávám profesionálním nezaujatým farmakologům, kteří prozatím dnes už neexistují. Běžným uživatelům stačí vědět, že negativních účinků se u této v Asii hojně užívané polévkové zeleniny nemusejí obávat. Takže když vám chutná, používejte ji hodně a překvapte i své přátele polévkou netradiční vůně...

| 14.9.2018