Drobečková navigace

Současné užívání ženšenu a lesklokorky (imunita)

Dobrý den pane magistře, pokud bych Vás mohla obtěžovat dotazem: zakoupila jsem si ženšen a lesklokorku, pomocí kterých bych ráda zejména posílila svůj imunitní systém (problémy s bolestí zubu a kloubu, plicní chlamydie, autoimunita, štítná žláza atd.). Ráda bych se zeptala, zda je lepší nejprve brát jednu rostlinku a až po dobrání další, nebo zda je lepší a možné brát obě najednou? Rozdělit si třeba popíjení ženšenu na ráno a lesklokorku navečer? Děkuji mnohokrát za odpověď. L. M.

Dobrý den.

Váš případ je relativně závažný. Začnu jako obvykle tím, že pouze ošetřující lékař má právo rozhodovat o léčbě závažných onemocnění. Zkuste ale najít takového, který rozumí i lékařské botanice – ve Vašem případě adaptogeny a byliny rozhodně mají potenciál.

Není jasné, jestli Vaše problémy mají jedinou společnou příčinu. Ta by byla, jak správně hádáte, nejspíše imunitní. Může se ale jednat i o dva nebo tři zároveň se objevivší problémy. Případy jako ten Váš je těžké komentovat, ale za lékařem jsem Vás už poslal, takže: Bolesti zubů nemusejí s Vašimi ostatními problémy souviset (nebo naopak, mohou být jejich příčinou). Ženšen Vám může prospět, ale pozor, ženšen není zázrak a u některý bakteriálních infekci může být jeho účinek i nežádoucí. Ale zase abyste se nebála, ženšen je bezpečnější než většina jiných léků. Začněte spíše vyššími dávkami a kdyby se stav nijak nezlepšoval, ženšen brát opět přestaňte. Může se též stát, že bolesti kloubů a autoimunita se zlepší, ale zubní infekce se zhorší. Musíte sledovat svůj stav a reagovat na to, co vypozorujete. Po týdnu až dvou týdnech užívání ženšenu začněte i s lesklokorkou, opět v poněkud vyšším dávkování. Nemusíte se bát tyto dva adaptogeny užívat zároveň. Ženšen a lesklokorka lesklá se vzájemně ovlivňují nám neznámým způsobem. Někdy můžou být jejich účinky i synergistické, tj. se můžou více než sčítat. Můžou ale také být úplně neúčinné – to závisí na tom, co přesně se zdravím máte. Ženšen se tradičně pije kolem oběda, ale dá se i ráno nebo večer. Nezáleží příliš, jak si v průběhu dne dávky rozvrhnete – u těchto adaptogenů je z hlediska léčby chronických nemocí důležitější celková týdenní dávka, než dávka hodinová či denní. Navíc ve Vašem případě může být zajímavý i zázvor, česnek, Echinacea a další léčivé rostliny. Proto bych též doporučil navštívit bylináře/ku nebo centrum TČM.

Podobný dotaz: Současné užívání ženšenu a lesklokorky (rakovina)

-boris-

 

| 2012 - 17.12.2018