Dobrý den paní Jitko,
než Vám dám své doporučení, dovolte mi pár slov k fyzické práci obecně. Za nejtěžší fyzickou práci vůbec se považuje vrcholový sport. Není náhoda, že právě sportovci patří k největším spotřebitelům ženšenu. Jenom o něco níže v obtížnosti stojí horníci, lesní dělníci a zemědělci. I zdánlivě "lukrativní" povolání však často zákeřně jednostranně přetěžují některou část organizmu.
Hlavní aspekty fyzické práce
Zátěž fyzické práce má tři hlavní aspekty: pohybovou zátěž, statickou zátěž (= dlouhé stání, sezení či ohýbání se, nošení břemen atd.) a rizika pracovního prostředí (prach, špína, chemikálie, úrazová rizika atd.). Ženšen pomáhá u pohybové i statické zátěže. Ženšen jako adaptogen též zmenšuje pracovní rizika, u těch je ale nejdůležitější aby je dělník co nejpřesněji znal a aktivně se jim vyhnul.
Ženšen při pohybové zátěži
Ve svalech, šlachách, kloubní výstelce a pojivové tkání vznikají při jakékoliv práci mikroskopické trhlinky, které mají za následek bolest a únavu. Bolest a únava je přirozeným signálem proti přetížení, který se musí respektovat a nesmí se potlačovat prášky proti bolesti. Analgetika nic neřeší, pouze nám umožní se ještě více poškodit. Ženšen tlumí bolest a zánět mnohem jemněji a dlouhodoběji. Ženšen navíc přispívá k regeneraci drobných traumat a fyzické adaptaci.
Ženšen při statické zátěži
To, co dělá fyzickou práci málo atraktivní je právě jednotvárná zátěž. Mnoho lidí musí třeba při výkonu svého povolání dlouhodobě stát, což je pro člověka nepřirozené. Stojí nejen dělnické profese u strojů, ale i prodavačky, kadeřnice, chirurgové, zubní lékaři... Při stání nefunguje svalově-žilní pumpa, která normálně při chůzi žene žilní krev z nohou zpátky do srdce. To vede k přetížení žil dolních končetin, otokům a varixům (křečové žilám). Ženšen se zde uplatní posilujícím, protizánětlivým a antitrombotickým účinkem na cévní stěnu. Praktické zkušenosti mých známých se ženšenem u křečových žil byly vynikající.
Podobně škodlivá je statická zátěž kloubů. Kloub je v podstatě třecí ložisko, jehož výstelka nemá cévní zásobení. Výživa se ke kloubní výstelce dostává pomocí kloubní tekutiny, která zároveň plní funkci mazacího oleje. Dlouhá nehybnost vede k nedostatečné výživě. Zátěž v nepřirozených pozicích (třeba práce v předklonu) vede k místnímu přetížení a artritidě. Stejně jako u jiných chronických zánětů, i u kloubních zánětů je ženšen velmi prospěšný a měl by mít přednost před klasickými "prášky od bolesti" (blokátory cykloxygenázy).
Jaký ženšen doporučuji
Na základě četných dotazů jsem svá doporučení sepsal na zvláštní stránky a to jak pro dávkování a užívaní tak i pro výběr a nákup ženšenu.
Ve Vašem případě bych navrhoval praktické vyzkoušení 30-50g šestiletého ženšenu. K seznámení s jeho účinky na Váš organizmus můžete užít několikrát poněkud vyšší dávku. K dlouhodobé podpoře zdraví Vám možná bude stačit pravidelné užívání denní dávky kolem 2g, musíte se ale řídit i vlastním pozorováním. Každopádně se vyhněte se dlouhodobému užívání analgetik a v práci se nepřetěžujte.
-boris-