Drobečková navigace

PPAR receptory

PPAR receptory jsou regulátory genové exprese, které hrají klíčovou roli v metabolismu glukózy a lipidů.

Zkratka PPAR znamená peroxisome proliferator-activated receptors (receptory aktivované peroxisomovým proliferátorem). Navzdory složitému názvu jsou PPAR receptory všední, nevýjimečné, hojné u všech buněk. Zastávají všední úkoly regulace cukerného a tukového metabolismu. Ovlivňují účinnost inzulinu, a jejich agonisté (tiazolindiony) se používají proti diabetu.

U PPAR receptorů se rozlišují tři podtypy kódované třemi různými geny: PPARα, PPARβ a PPARγ.

Adaptogeny působící na PPAR receptory

V souvislosti s adaptogeny jsou PPAR receptory zajímavé proto, že hrají roli ve vývoji civilizačních chorob, proti kterým adaptogeny působí (diabetes, obezita, ateroskleróza, metabolický syndrom a další).  PPAR receptory jsou místem působení některých účinných látek adaptogenů a léčivých rostlin.

Vliv ženšenu pravého na PPAR receptory

Vlivu ženšenu na PPAR receptory vědci věnují pozornost už od samého počátku 21. století (Chung2001cbw, Yoon2003ppr). Jeho specifické účinky proti diabetu a ateroskleróze se často vysvětlují jeho působením právě na PPAR receptory. Panaxosidy zvyšují expresi PPAR-γ mRNA a dalších proteinů PPAR-γ dráhy (adiponektin, IRS-1, adipocyte protein 2 atd.) To bylo prokázané in vitro (Gao2013grr, pro ginsenosid Re) i klinicky (Ni2010sgp, pro směs ginsenosidu Rg1 a Rb1, měren byl účinek na monocyty u 122 diabetických pacientů). Podobných studií jsou dnes už desítky a účinek na PPAR receptory byl kromě výše uvedených panaxosidů zjištěn též u ginsenosidu Rf (Lee2006grc, na PPAR-α u myší), ženšenového aglykonu protopanaxatriolu (Han2006g2p) a u ginsenosidu Rg3 (Han2006g2p). Je zajímavé, že chirální enantiomery ginsenosidu Rg3 nepůsobí na PPAR-γ receptor stejně: Epimer 20(S)-Rg3 má více než 10× větší afinitu než 20(R)-Rg3 (Kwok2012sg2).

Vliv lesklokorké lesklé na PPAR receptory

Lanostanové triterpenoidy lesklokorky lesklé působí na PPAR-γ receptory a mají pozitivní vliv na ukazatele metabolického syndromu (Lee2010elt, Shimojo2011egl, Thyagarajansahu2011rmb).

Další přírodní léčiva působící na PPAR receptory

U všech adaptogenů s tradičně známým (či nově zjištěným) účinkem proti diabetu je podezření na možnost, že působí právě na PPAR receptory. Je tomu tak u

Z dalších známých je to

Systematickým průzkumem většího množství léčivých rostlin (Rozema2012sec) se zjistil účinek na PPAR-α a PPAR-γ receptory u

účinek pouze na PPAR-α u

Pokud vám tento výčet ještě nestačil, tak další byliny působící na PPAR (například rákos a škornice) získáte z článku Gao2016ivs (text zde) a ještě další z přehledu Wang2014npa (text zde). Vcelku se dá říct, že účinek na PPAR receptory není ani u běžných složek potravy vzácností a možná patří k mechanismům, jimiž některé byliny uplatňují své adaptogenní působení.

| 2010 - 6.12.2019