PPAR receptory jsou regulátory genové exprese, které hrají klíčovou roli v metabolismu glukózy a lipidů.
Zkratka PPAR znamená peroxisome proliferator-activated receptors (receptory aktivované peroxisomovým proliferátorem). Navzdory složitému názvu jsou PPAR receptory všední, nevýjimečné, hojné u všech buněk. Zastávají všední úkoly regulace cukerného a tukového metabolismu. Ovlivňují účinnost inzulinu, a jejich agonisté (tiazolindiony) se používají proti diabetu.
U PPAR receptorů se rozlišují tři podtypy kódované třemi různými geny: PPARα, PPARβ a PPARγ.
Adaptogeny působící na PPAR receptory
V souvislosti s adaptogeny jsou PPAR receptory zajímavé proto, že hrají roli ve vývoji civilizačních chorob, proti kterým adaptogeny působí (diabetes, obezita, ateroskleróza, metabolický syndrom a další). PPAR receptory jsou místem působení některých účinných látek adaptogenů a léčivých rostlin.
Vliv ženšenu pravého na PPAR receptory
Vlivu ženšenu na PPAR receptory vědci věnují pozornost už od samého počátku 21. století (Chung2001cbw, Yoon2003ppr). Jeho specifické účinky proti diabetu a ateroskleróze se často vysvětlují jeho působením právě na PPAR receptory. Panaxosidy zvyšují expresi PPAR-γ mRNA a dalších proteinů PPAR-γ dráhy (adiponektin, IRS-1, adipocyte protein 2 atd.) To bylo prokázané in vitro (Gao2013grr, pro ginsenosid Re) i klinicky (Ni2010sgp, pro směs ginsenosidu Rg1 a Rb1, měren byl účinek na monocyty u 122 diabetických pacientů). Podobných studií jsou dnes už desítky a účinek na PPAR receptory byl kromě výše uvedených panaxosidů zjištěn též u ginsenosidu Rf (Lee2006grc, na PPAR-α u myší), ženšenového aglykonu protopanaxatriolu (Han2006g2p) a u ginsenosidu Rg3 (Han2006g2p). Je zajímavé, že chirální enantiomery ginsenosidu Rg3 nepůsobí na PPAR-γ receptor stejně: Epimer 20(S)-Rg3 má více než 10× větší afinitu než 20(R)-Rg3 (Kwok2012sg2).
Vliv lesklokorké lesklé na PPAR receptory
Lanostanové triterpenoidy lesklokorky lesklé působí na PPAR-γ receptory a mají pozitivní vliv na ukazatele metabolického syndromu (Lee2010elt, Shimojo2011egl, Thyagarajansahu2011rmb).
Další přírodní léčiva působící na PPAR receptory
U všech adaptogenů s tradičně známým (či nově zjištěným) účinkem proti diabetu je podezření na možnost, že působí právě na PPAR receptory. Je tomu tak u
- šišáku bajkalského (tradiční proti diabetu), jehož flavonoid vogonin působí na PPARα (Zhang2015wso),
- momordiky hořké, jejíž semenný olej působí na PPARγ (Khan2007bgm).
Z dalších známých je to
- kapara opadavá, jejíž alkaloidy snižují glukózu působením na PPAR receptory (Sharma2010apa),
- gymnéma lesní, čili gurmar, jejíž triterpenoidní gymnemosidy a gymnémové kyseliny působí na PPARγ receptory,
- ibiškovec jedlý, který působí na PPAR dle ErfadiMajd2018oae,
- kukuřičné čnělky (stigma zeae maydis) dle Wang2018chc,
- lékořice lysá a uralská dle Kuroda2003ppl,
- majoránka zahradní a majoránka syrská dle Yaniv1987put,
- puškvorec obecný působí na PPARγ dle Lee2010aia,
- rozmarýn lékařský dle Selmi2017rro,
- šalvěj lékařská působí na PPARγ dle Kianbakht2011aes, Kianbakht2016sos,
- tithonie různolistá aktivuje PPARγ dle Lin2012slt,
- vilnokvět obecný také působí na PPAR receptory,
- vrcholák ardžuna a vrcholák tříslovinný také na PPARγ receptory svou kyselinou vrcholákovou (Huang2012aec),
- žabník východní a žabník jitrocelový dle Tian2014tup,
- plamének Pickeringův působí na PPARγ dle Li2006ica
Systematickým průzkumem většího množství léčivých rostlin (Rozema2012sec) se zjistil účinek na PPAR-α a PPAR-γ receptory u
účinek pouze na PPAR-α u
Pokud vám tento výčet ještě nestačil, tak další byliny působící na PPAR (například rákos a škornice) získáte z článku Gao2016ivs (text zde) a ještě další z přehledu Wang2014npa (text zde). Vcelku se dá říct, že účinek na PPAR receptory není ani u běžných složek potravy vzácností a možná patří k mechanismům, jimiž některé byliny uplatňují své adaptogenní působení.