Drobečková navigace

Lékořice čínská (Glycyrrhiza uralensis)

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice čínská (Glycyrrhiza uralensis Fisch. Ex DC.) je příbuzná naší lékořice lysé (G. glabra) a má i podobné účinky. Je typickým představitelem těch rostlin, které navzdory jejich popularitě nelze označit za adaptogeny. Nebo přesněji, na lékořici lze hledět jako na adaptogen, bude to ale adaptogen nedokonalý.

Jaký je rozdíl mezi dokonalými a nedokonalými adaptogeny? Dobré adaptogeny (třeba ženšen) nepůsobí jednostranně. Například pokud jde o stres měřitelný hladinou hormonu kortizolu v krvi, tak ženšen tuto hladinu zvyšuje, je-li snížena, a snižuje, je-li zvýšena. Ženšen se přizpůsobuje potřebám organismu a proto nemá nežádoucí účinky. Avšak nedokonalý adaptogen, jímž je lékořice (čínská i lysá), působí jednostranně. Lékořice hladinu kortisolu umí pouze zvýšit, a stejně tak zvyšuje hladinu dalšího kortikoidu – aldosteronu. Tento její účinek se dobře hodí tam, kde je hladina kortikoidů snížená, nebo je potřeba ji zvýšit. Kortikoidy připravují organismus na zátěž (vyvolávají adaptační reakci), takže nazývat lékořici adaptogenem není úplně neoprávněné. Její jednostranný účinek však zbytečně zvyšuje hladinu kortisolu a aldosteronu i u zdravých, nezatížených jedinců, u nichž může – podobně jako chronický stres – vést k zvýšenému krevnímu tlaku a dalším stresovým příznakům. Na lékořici je proto lepší hledět jako na lék zvyšující hladinu kortikoidů, jehož správné použití patří do rukou lékaře nebo praktika TČM. Lékořice není adaptogen, ale lék.

Poznámka: Konzumace lékořicových cukrovinek je ovšem bez nebezpečí, protože lékořice je v nich zanedbatelně málo – k jejich ochucení se používá lékořicově vonící anetol (lékořicový kafr).

Účinné látky lékořice

Účinné látky lékořice se dělí na triterpenoidy (fytosteroidy), flavonoidy, vonné látky a další. Hlavní účinnou látkou lékořice je triterpenoidní (steroidní) saponin glycyrrhizin.

Typické lékořicové flavonoidy jsou a isoliquiritin, k isoflavonoidům patří isoflavonol, kumatakenin, likoricon a glabrol.

glycyrrhizin
liquiritin
anethol

Dalšími obsahovými látkami jsou chalkony, kumariny (umbeliferon, herniarin) a vonné látky, z nichž nejdůležitější je aromatický alkohol , zvaný též lékořicový kafr. Je zajímavé, že anetol, který byl poprvé popsaný z anýzu, dodává lékořicovou vůni a chuť anýzu, lékořici, badyánu a v neposlední řadě též pendrekům, lékořicovým konfitům a dalším cukrovinkám a nápojům.

 

Účinky lékořice

Hlavní účinná látka lékořice – glycyrrhizin – je dobrým příkladem toho, jak účinné mohou rostlinné saponiny být. Jedna molekula glycyrrhizinu obsahuje jen dva monosacharidy stejně jako sacharóza, na receptor sladké chuti však působí 50x silněji než sacharóza díky interakci steroidního aglykonu se zmíněným receptorem. Je to jeden z mála případů, kdy si můžeme neurosteroidní působení rostlinného saponinu přímo "vychutnat". Sladká chuť však není tou nejpodstatnější vlastností glycyrrhizinu. Glycyrrhizin má totiž schopnost zablokovat enzym, který rozkládá tělu vlastní kortikoidy aldosteron a kortisol. Příznivci adaptogenů dobře vědí, že kortisol je v podstatě stresový hormon, za jehož objev vděčíme objeviteli generalizovaného adaptačního syndromu Jánoszovi Selyemu. Ale i strukturně podobný aldosteron se uplatňuje ve vypjatých situacích, kdy zadržuje sodík a tím i vodu v těle – z tohoto důvodu jsou lékořicové nápoje populární například v arabských zemích v období Ramadánu, kdy musejí muslimové vydržet až do západu slunce bez příjmu tekutin. Flavonoidy lékořice také působí na steroidní a mnohé jiné receptory, mají například i protirakovinné účinky. Anetol, neboli lékořicový kafr, který se používá k ochucování lékořicových cukrovinek, je také více než pouhá vonná látka – má například antibakteriální účinky.

Když k tomu výčtu připočteme protizánětlivé účinky zvýšené hladiny kortikoidů, snadno pochopíme tradiční indikace lékořice na žaludeční vředy, bolesti břicha, astma, záněty horních dýchacích cest a infekce. Lékořice se používá jako expektorans (prostředek proti kašli) a má též mírné laxativní účinky.

Lékořice patří do zázračné čeledi bobovitých (Fabaceae) a díky tomu má vysoký obsah protirakovinných flavonoidů, z nichž dobře známý je například genistein. Pro lékořici je specifický glabridin, který se genisteinu podobá strukturou i účinky.

Lékořice čínská má antidepresivní účinek. Liquiritin a další flavonoidy z lékořice čínské měly antidepresivní a neuroprotektivní účinek u potkanů (Zhao2008ael, Fan2012aaf). Spolu s cicimkem datlovým je lékořice čínská součástí TČM směsi kan mai ta cao účinné proti depresi (Jun2014hmg). Je to tradiční prostředek s ochranným účinkem na játra (Lam2016hec).

V popularitě lékořice nepochybně sehrála roli její sladká chuť a vůně daná anetolem. Dá se říct, že stejně jako u guláše existuje pravidlo "čím víc cibule, tím líp", u bylinných likérů z chuťového hlediska platí, že "čím víc lékořice, tím lépe". Je ale potřeba dávat pozor, aby přemíra lékořice nevyvolala nežádoucí účinky, které jsou u této byliny dobře známé.

Lékořice je téměř adaptogen

I když se lékořice od ženšene biochemicky naprosto liší, působí na hormonální stresovou osu a vyvolává savčí adaptační reakci, avšak za cenu zvýšení celkového stresu. Proto se lékořice nesmí užívat dlouhodobě ve vysokých dávkách. Hlavní obsahová látka lékořice – glycyrrhizin – zvyšuje hladinu kortizolu i aldosteronu. Již 3-4g kvalitní lékořice denně způsobí zvýšenou hladinu kortizolu a aldosteronu. Kortizol tlumí zánět, má však v těle katabolický účinek. Zvýšená hladina aldosteronu zase vede k zadržování sodíku a ztrátě draslíku (hypokalemii), která může vést k otokům a hypertenzi. Lékořice proto není adaptogen, ale paracelsovský lék.

| 2016 - 21.11.2019