Lékořice čínská (Glycyrrhiza uralensis Fisch. Ex DC.) je příbuzná naší lékořice lysé (G. glabra) a má i podobné účinky. Je typickým představitelem těch rostlin, které navzdory jejich popularitě nelze označit za adaptogeny. Nebo přesněji, na lékořici lze hledět jako na adaptogen, který není zcela dokonalý.
Jaký je rozdíl mezi dokonalými a nedokonalými adaptogeny? Dobré adaptogeny (třeba ženšen) nepůsobí jednostranně. Například pokud jde o stres měřitelný hladinou hormonu kortizolu v krvi, tak ženšen tuto hladinu zvyšuje, je-li snížena, a snižuje, je-li zvýšena. Ženšen se přizpůsobuje potřebám organismu a proto nemá nežádoucí účinky. Avšak nedokonalý adaptogen, jímž je lékořice (čínská i lysá), působí jednostranně. Lékořice hladinu kortizolu umí pouze zvýšit, a stejně tak zvyšuje hladinu dalšího kortikoidu – aldosteronu. Tento její účinek se dobře hodí tam, kde je hladina kortikoidů snížená, nebo je potřeba ji zvýšit. Kortikoidy připravují organismus na zátěž (vyvolávají adaptační reakci), takže nazývat lékořici adaptogenem není úplně neoprávněné. Její jednostranný účinek však zbytečně zvyšuje hladinu kortisolu a aldosteronu i u zdravých, nezatížených jedinců, u nichž může – podobně jako chronický stres – vést ke zvýšenému krevnímu tlaku a dalším stresovým příznakům. Na lékořici je proto lepší hledět jako na lék zvyšující hladinu kortikoidů, jehož správné použití patří do rukou lékaře nebo profesionálního bylináře. Poznámka: Konzumace lékořicových cukrovinek je ovšem bez nebezpečí, protože lékořice je v nich zanedbatelně málo – k jejich ochucení se používá lékořicově vonící anetol.
Účinné látky lékořice
Účinné látky lékořice se dělí na triterpenoidy (fytosteroidy), flavonoidy, vonné látky a další. Hlavní účinnou látkou lékořice je triterpenoidní (steroidní) saponin glycyrrhizin.
Typické lékořicové flavonoidy jsou liquiritin a isoliquiritin, k isoflavonoidům patří isoflavonol, kumatakenin, likoricon a glabrol.
Dalšími obsahovými látkami jsou chalkony, kumariny (umbeliferon, herniarin) a vonné látky, z nichž nejdůležitější je aromatický alkohol anetol, zvaný též lékořicový kafr. Je zajímavé, že anetol, který byl poprvé popsaný z anýzu, dodává lékořicovou vůni a chuť anýzu, lékořici, badyánu a v neposlední řadě též pendrekům, lékořicovým konfitům a dalším cukrovinkám a nápojům.
Účinky lékořice
Hlavní účinná látka lékořice – glycyrrhizin – je dobrým příkladem toho, jak účinné mohou rostlinné saponiny být. Glycyrrhizin má totiž schopnost zablokovat enzym, který rozkládá tělu vlastní kortikoidy aldosteron a kortisol. Kortisol je v podstatě stresový hormon, za jehož objev vděčíme objeviteli generalizovaného adaptačního syndromu Jánoszovi Selyemu. Vícero obsahových látek lékořice má protizánětlivé a protivirové účinky. Zvýšení hladiny kortikoidů zdaleka není to jediné, co lékořice v těle dělá. Lékořice patří do zázračné čeledi bobovitých (Fabaceae) a díky tomu má vysoký obsah protirakovinných flavonoidů, z nichž dobře známý je například genistein. Pro lékořici je specifický glabridin, který se genisteinu podobá strukturou i účinky. Flavonoidy lékořice také působí na steroidní a mnohé jiné receptory, mají například i protirakovinné účinky. Anetol je také více než pouhá vonná látka – má například antibakteriální účinky.
Lékořice čínská má též antidepresivní účinek. Liquiritin a další flavonoidy z lékořice čínské měly antidepresivní a neuroprotektivní účinek u potkanů (Zhao2008ael, Fan2012aaf). Spolu s cicimkem datlovým je lékořice čínská součástí TČM směsi kan mai ta cao účinné proti depresi (Jun2014hmg). Patří též k tradičním hepatoprotektivům (Lam2016hec). Sladká chuť lékořice je daná liquiritinem, který nám dává možnost posoudit sílu jeho neurosteroidního účinku chuťovým smyslem – je totiž díky své steroidní povaze 50x sladší než sacharóza, ač na sobě nese pouhé dvě cukerní molekuly přesně jako sacharóza.