Růst a regenerace cév – vrůstání nově vytvořených kapilár do regenerující tkáně. Problémy cév bývají spojeny s úrazy či pooperačními stavy, velmi často také s civilizačními nemocemi i přirozeným stárnutím.
Angiogenní účinky adaptogenů
Účinky na regeneraci krevního řečiště – regeneraci cév a růst kapilár jsou u adaptogenů jsou dobře známy. Tradičně se projevují při jejich využití u nemocí srdce, při léčbě vysokého krevní tlaku a chronické žilní nedostatečnosti (křečové žíly, hemoroidy, varixy jícnu). U kosmetických problému k zlepšení vzhledu pokožky a k hojení některých typů kožních zánětů. Také u závažnějších zranění a rekonvalescenci pooperačních stavů. Významné jsou pro seniory, kteří často trpí špatným prokrvením.
Ochranný a regenerační účinek ženšenu na cévy
Ochranný a účinek na výstělku cév (desítky prací, např. Li2008ibc) je podstatou ochranného účinku ženšenu u chorob srdce. Ženšen ale zlepšuje i regeneraci (růst) cév po zranění a to je podstatou značné části jeho účinnosti při hojení zranění. Je dále možné, že ženšen pozitivně ovlivňuje výstavbu a remodelaci pojivové tkáně. Objevují se totiž jednak články dokumentující použití ženšenu proti tvorbě jizev (Pazyar2012gpn, Yao2007epn), druhak články varovné, varující lékaře aby proboha ženšen pacientům zakazovali (Pribitkin2001htw), tedy stejná situace jako u dobře prokázaných srdečních účinků ženšenu. Přehled několika reprezentativních studií je zde:
- Celkový ženšenový saponin zrychluje v experimentálním modelu růst kapilár (Morisaki1995mae).
- Ginsenosid Rg1 povzbuzuje regeneraci kapilár (Sengupta2004may).
- Mechanismus angiogenního účinku ginsenosidu Rg1 rozebírá také Cheung2011gia.
- Ginsenosid Rg3 zlepšuje regeneraci kapilár účinkem na PPARγ receptory (Kwok2012sg2).
- Ginsenosid Re zlepšuje angiogenezi a pozitivně působí na srdečně-cévní systém (Peng2012grp).
- Modulační účinek ginsenosidu Rb1 na angiogenezi má zřejmě budivou (Kimura2006egs) i tlumivou složku (Leung2007gri, Sengupta2004may).
- Celkový extrakt ženšenu pravého má pozitivní vliv na faktory angiogeneze v kontextu infarktu myokardu (Ahn2011rge).
- Zlepšení angiogeneze u ženšenu zmiňují klíčové přehledy jako Chen2008cpe.
Kromě panaxosidů které růst cév zrychlují jsou tady i ty, která mají na růst kapilár inhbiční vliv (např. ginsenosid Rg1 kontra Rb1). To není rozpor, obsah látek s protichůdnými účinky je u adaptogenů častý a u tématu regenerace cév si jej vědci dobře uvědomují (Sengupta2004may, Leung2007gri).
Lesklokorka lesklá
U lesklokorky se ví, že v cévách není bez účinku. Ovšem věda neví, jestli její účinek proti zbytnění poškozených cév (viz např. Wang2012glp) je nebo není klinicky významný. Ví se, že lesklokorka v dostatečně vysokých dávkách chrání tkáně při zánětu a má i protirakovinné účinky, ale neví se, zda za to může i její inhibiční vliv na angiogenezi, který jí připisují studie Cao2006glp, Li2012gas, Stanley2005gls aj. Není též jasné, jak by se její případný inhibiční vliv na angiogenezi projevil při hojení zranění. Tento typ otázek patří k otevřeným problémům výzkumu adaptogenů. U rakovin, včetně těch krevních, lesklokorku používáme tehdy, když věříme nevědecké TČM, v kterémžto případě je vhodné konzultovat praktika tohoto umění.
Další adaptogeny a léčivé rostliny s angiogenními účinky
Proangiogenní vliv mají i jiné druhy rodu Panax, například P. notoginseng, jehož celkový saponin v koncentraci 0.1µg/ml zrychluje dělení endotelových buněk, zvyšuje hladinu cévních růstových faktorů a podporuje růst kapilár (Hong2009aes). Rostlin s pozitivním vlivem na regeneraci kapilár bude jistě mnohem více a já si nedělám žádné iluze že bych měl šanci je zde všechny zmínit. Našel jsem aspoň několik: Dle Panossian2008psc je to schisandra čínská, dle Majewska2011pap též kozinec blanitý, děhel čínský, rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) a navíc též aloe pravá, jejíž pozitivní účinky na hojení zranění sumarizuje Hashemi2015rpa.