Drobečková navigace

Život s hypertenzí

Dobrý den, je mi 49 let a po týdenním užívání čaje z ženšenu TaiwanTCM Liang zakoupeném na webu ariadne.cz nemohu uvěřit tomu, že se mi stabilizoval krevní tlak a moje hodnoty jsou od 120-135/70-80. Přestala jsem bez vědomí lékařky brát lék na tlak - jelikož mi způsoboval nežádoucí účinky - tlak mi kolísal, bolela mě hlava a kašlala jsem. Teď mám jen obavy aby to kouzlo neskončilo. Prosím Vás, to budu muset popíjet tento čaj do konce svých dnů? Píši Vám ale proto, že uvádíte, že ženšen může mít interakce s léky a že se máme poradit s lékařem. Tato informace mě rozesmála, moje milá a hodná obvodní lékařka, která mi chtěla pomoci předepsáním léků na vysoký krevní tlak o tomto nic neví, pochopitelně účinky ženšenu neuznává a nezná. Nemůžete mi prosím alespoň stručně naznačit s kterými léky by se ženšen neměl kombinovat? Objednala jsem si další dávku a budu s nadějí čekat, že se můj stav nezhorší, je to asi příliš krátká doba na hodnocení. Ale i tak Vám velice děkuji a pokud budete mít zájem, ráda Vám napíší, jak se můj stav vyvíjí. S pozdravem a s díky. J.Z.

Dobrý den.

Ženšen má mnoho blahodárných účinků. Jedním z nich je, že rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. Relaxační vliv ženšenu na hladkou svalovinu cév alosterickou aktivací NO syntázy 3, zvýšením exprese jejího genu a normalizací stresové osy je známý už dost dlouho. Potvrzují ho i recentní vědecké studie (Chen1996cpg, Chow1976psc, Jeon2000ekr, Han1998erg, Sung2000erg). Hned zkraje je ovšem nutné poznamenat pár věcí.

Hypertenze je pouze příznak

Za prvé, hypertenze není ani tak nemoc, jako spíše příznak, asi jako horečka. Stejně jako horečka, i hypertenze existuje různá a každá vyžaduje jinou léčbu. Ženšen exceluje u hypertenze primární (esenciální, idiopatické), která je u naší populace majoritní – tvoří až 95% všech hypertenzí. Minoritní (řečená sekundární) hypertenze, jejíž příčina tkví v jiných nemocech, se léčí jinými léky a také ženšen u ní nemusí vždy zabrat, nebo dokonce ve specifických případech nemusí být prospěšný. Proto, a tím se dostávám ke své druhé poznámce, doporučuji při užívání ženšenu pořád (třikrát denně) měřit tlak. Proto též doporučuji dozor lékaře. A není to pouze proto, že lékaři jako jediní mají u nás právo na léčebný omyl.

Dr. House není jen pohádková postava

I když dopisy čtenářů pozorně čtu a hodně si domyslím, jsem v obrovské nevýhodě vůči někomu, kdo Vás má před sebou ve své ordinaci a může Vás poslat na specializovaná vyšetření. Jsem pouze biolog, ne psychotronik. Veškerá svá doporučení z tohoto důvodu poskytuji pouze jako radu ke zvážení dobrému lékaři. Skutečně dobří lékaři, stejně dobří jako bájný Dr. House, avšak skuteční, u nás opravdu existují. Vím to, protože minimálně se dvěma jsem se osobně znal: Jeden z nich byl příbuzný mého strýce, internista jenž nosíval všechny lékařské knihy v hlavě. Druhý je můj bývalý spolužák, který vystudoval medicínu a stal angiologem v Bratislavě a později v Brně. To je lékař, který nejenže svou práci bere vážně, ale má i eidetické znalosti medicíny, lidských genů a chemie, jimiž mě kdykoliv trumfne (a k tomu ještě doktorku fyziky za ženu :-). Tento člověk, i kdyby o ženšeni vůbec nic nevěděl, by si v průběhu 3 hodin jeho účinky zhruba nastudoval a okamžitě by si jej správně zařadil do penza svých vědomostí, a to i přes lživou negativní propagandu, kterou ženšeni dělají už od 90. let některé rádoby "lékařské" časopisy.

Každý lékař musí být do značné míry i detektivem. Dobrý lékař se nedá snadno obelhat, ať už to na něj zkoušejí pacienti nebo propagandisté. Až Vám nějaký lékař řekne, že ženšen neuznává, neříkejte mu, že o ženšeni bylo napsáno více vědeckých publikací, než o jakékoliv jiné léčivé rostlině. Odpovězte mu s úsměvem, že ženšen v jednom z dílů svého seriálu doporučoval i Dr. House a sledujte jeho reakci. (Konkrétně to bylo k regeneraci imunity po nechtěném ozáření pacienta. Dr. House, pokud si pamatuji, doporučoval z čínských bylin i housenici čínskou (Cordyceps sinensis), jen už jsem zapomněl, v jaké indikaci.)

K dalším Vašim dotazům

Jestli kouzlo neskončí

Možná ne, ale tlak si musíte třikrát denně měřit, jak jste to jistě dělala i doposud.

Vedlejší účinky Vašeho léku na zvýšený krevní tlak

Podle vedlejších příznaků, které popisujete, Vám možná byl předepsán amlodipin. Jeho svévolné vysazení je ale něco, co zde nemohu a ani nemám povoleno předepisovat. Ještě jednou, najděte si lékaře, který bude nejen milý a hodný, ale bude kromě tisíců průmyslových léků znát i indikace tisíců účinných sekundárních metabolitů volně dostupných v přírodě.

Jak dlouho budete muset brát ženšen

Hypertenze je nemoc chronická a její kauzální léčba je až na výjimky mimo možnosti současné medicíny. Pokud máte zájem předcházet obávaným komplikacím hypertenze – infarktu myokardu a mozkové mrtvici – musíte hypertenzi léčit symptomaticky, tedy umělým snižováním krevního tlaku. Symptomatická léčba samozřejmě neodstraní skutečnou příčinu hypertenze. Jinými slovy, přesně jak říkáte, budete muset na hypertenzi až do konce Vašich dnů něco brát. Pokud Vám zabírá ženšen, můžete mluvit o štěstí. Ženšen má méně vedlejších příznaků, protože krevní tlak snižuje otočením klíčku v zapalování, ne vytržením přívodní hadice paliva, jak to dělají blokátory Ca2+ kanálů.

Vzájemné působení ženšenu s dalšími léčivými přípravky

Jak jste sama poznala, je ženšen sám lékem na zvýšený krevní tlak a další problémy. Jeho vzájemné působení (interakce) s jinými léky je ale slabší, než bychom čekali, protože ženšen přijímaný dlouhodobě v nízkých dávkách působí pouze mírnou změnou exprese určitých genů. To nezmění fyziologii organizmu natolik, aby byl výrazněji ovlivněn účinek průmyslových léků, působících většinou alostericky na úrovni hotových bilkovin. Nenechte se proto strašit falešnými "interakcemi" ženšenu a dalších bylin, které jsou tu a tam roztrubovány zhruba od 90. let v časopisech určených pro lékařské publikum. Ženšen patří k těm nejbezpečnějším bylinám a lze jej užívat samoregulačně – když někomu ženšen nedělá dobře, tak jej prostě vysadí.

Kdy ženšen neužívat

Zaregistrovali jsme případ negativního působení ženšenu u renální hypertenze. Dodržel bych též tradiční doporučení neužívat ženšen u akutních horečnatých onemocnění, zejména bakteriálních.

Další strašáky (kdejaké kontraindikace a interakce) jsou, jak jsem naznačil výše, většinou smyšlené tak, aby se shodovaly s hlavními indikacemi. Za příklad může sloužit třeba široce roztrubovaná "interakce" s warfarinem, který se užívá jako lék při srdečních problémech – ty však zároveň patří k hlavním indikacím ženšenu. Dalším příkladem je interakce s léky proti diabetu – ve skutečnosti ženšen sám působí mírně antidiabeticky a omezuje komplikace diabetu. Lékaři si tyto falešné kontraindikace mohou snadno vyvrátit tím, že při studiu vědecké literatury budou číst publikace psané odborníky na ženšen, ne nájemnými pisateli přehledů o "různých bylinách v medicíně".

Tím se s Vámi prozatím loučím. O Vaše zkušenosti zájem máme a rádi od Vás opět uslyšíme.

-boris-

| 2011 - 17.12.2018