Drobečková navigace

Ženšen na zvýšení plodnosti?

... Ženšen mi doporučila léčitelka (čínská medicína), resp. doporučila ho manželovi na zvýšení plodnosti. Zajímalo by mě jaký máte jako odborník názor na ženšenové ampulky, které se prodávají v lékárně. Je ta "síla" ženšenu obdobná nebo je lepší zvolit krájený kořen - na čaj? No, asi to budeme kombinovat. Manžel má ještě z čínské medicíny na doplnění zinek a vápník, já zas doplňuji železo (a další důležitosti) a věřím, že se vytouženého dítka dočkáme :) ... Michaela z Brna

Vážená paní Michaelo, s odmítavým gestem musím poděkovat za označení odborník, jímž nejsem – to bych musel být odborníkem na příliš mnoho věcí. Jsem přinejlepším generalistou. Informace, které uvádím, nejsou určeny k samoléčbě. Diagnózu a terapii musí stanovit lékař, který se v ideální situaci ve farmakologii bylin vyzná stejně dokonale jako v průmyslových lécích. Lékaři se znalostí léčivých rostlin a TČM skutečně existují, snažte se takového najít. Abych tedy přistoupil k vlastní odpovědi, nejdříve se ptáte na ženšen a na zvýšení plodnosti.

Zvýšení libida, potence a plodnosti je tradiční indikací ženšene

Ženšen zvyšuje potenci pomocí nejméně dvou nezávislých mechanismů účinku. Jeho obsahové látky zvyšují produkci oxidu dusnatého v cévách a tím působí na stejné biochemické kaskádě jako sildenafil (=Viagra) – snižují krevní tlak a zlepšují erekci. Jeho obsahové látky dále působí na vícero druhů mozkových receptorů, což se projevuje například zlepšením libida. Na zlepšení sexuálních funkcí se ženšen doporučuje hlavně mužům, ale dle světoznámého amerického etnobotanika Dr. Dukea pomáhá i ženám. O něco větším problémem než potence je plodnost. Zvýšením libida a objemu ejakulátu ženšen k plodnosti určitě přispívá, není ale všemocný. Pokud má manžel málo vitálních spermií, zázrak nelze očekávat. Problém může být i na Vaší straně. Záněty, endometriózu nebo třeba i protilátky proti spermiím při troše snahy odhalí ženský lékař, kterého jste jistě již navštívila. Gynekolog Vám také prozradí optimální dny pro oplození. Pro úspěšné oplození je navíc důležitá i fyziologie pohlavního styku.

Pro plodnost je důležitý oboustranný orgazmus

Spermie sice mají bičík, ale plavání na dlouhé vzdálenosti jim nesvědčí – silný oboustranný orgazmus je to, co jim pomáhá překonat vzdálenost k vajíčku. Je důležité, aby pohlavním partnerem byla osoba, která je atraktivní a vzrušující. Jen když je muž nadržený, uvolní jeho varlata a podpůrné žlázy dostatečné množství spermatozoidů a semenné tekutiny, která neutralizuje kyselé pH pochvy a prorazí nespecifickou imunitu pohlavního traktu. Dostatečný objem je též nutným předpokladem k úspěšnému vsátí semene do dělohy při antiperistaltických stazích provázejících ženský orgazmus, který by měl následovat krátce po mužově ejakulaci. Žena musí být také na partnera nadržená – jen tak se totiž náležitě prokrví její orgány a rozpustí se hlenová zátka, která normálně ucpává děložní čípek. K úspěšnému oplození Vašeho vajíčka nestačí jedna spermie, protože vajíčko ji osamocenou nepřijme. Musí jich tam dorazit stovky – proto jsou důležité objemy, časování, jakož i síla orgazmů u obou partnerů.

Dá se zlepšit pohlavní vzrušení?

Intenzivní nadrženosti může být v manželství těžké dosáhnout, protože dlouhodobý partner je po všech stránkách dobře zapsán v paměťovém centru mozku (hipokampu), jehož výstupní dráha proto dostatečně nestimuluje pocit chtíče závislý na výlevu dopaminu z neuronů tegmentální oblasti středního mozku. Je proto lepší i ve vztahu zachovávat určité tajemno, které u partnera udrží pocit novosti a zájmu. Tato odpověď by byla příliš dlouhá, kdybych se tady rozepsal i o látkách účinkujících na systém dopaminu v mozku (a tím i zlepšujících pohlavní prožitek), což jsou nejen škodlivé drogy jako extáze a pervitin, ale i některé adaptogeny. Navíc farmakologii dopaminu vlastně vůbec nerozumím: Adaptogeny jako rozchodnice růžová a ženšen působí na dopamin opačně než návykové drogy (což vím z literatury), pohlavní dispozici ale zlepšují (což vím i z praxe)...

Co říct o ženské vzrušivosti? Něco vím z literatury, ale chybějí mi praktické zkušenosti. I pokud subjekty souhlasí s pokusem, je těžké vyhodnotit výsledky. Na zvířatech tyto pokusy zatím nikdo nedělal. Mohu se jen opět vrátit k Dr. Dukeovi a jeho kombinaci na podporu ženské vzrušivosti: Ženšen, děhel čínský, mexická rostlina pastala rozprostřená (damiána), škornice velkokvětá, pískavice řecké seno (plod) a zázvor. Zázvor se používá nejlépe mladý a čerstvý. Pískavice je u nás oficinální (trigonellae foenugraeci semen), škornice a děhel jsou bylinami TČM. (On je vlastně u nás oficinální i ten ženšen jako ginseng radix alba, kterému český lékopis říká prostě ginseng radix.)

Význam tuhých lékových forem v bylinářství a TČM

K druhé části Vašeho dotazu: Ženšenové ampulky a kapsle kontra celý kořen. Začal bych tím, že lékové formy jako dražé, kapsle, ampulky, tinktury atd. představují vyšší stupeň zpracování přírodního materiálu. U lékově zpracovaných léčivých rostlin umožňují třeba přesnější dávkování nebo někdy také lepší ochranu obsahu. Léková forma usnadňuje skladování a užívání a dává možnost maskovat případné nevhodné aroma nebo chuť drogy.

Ale: Vyšší stupeň zpracování a maskování chuti a vůně není vždy lepší. Někdy je to rozdíl stejný, jako mezi jahodami čerstvými a jahodami v jakémkoliv vyšším stupni zpracování, nebo mezi kapslí "česnek" a topinkou s máslem a čerstvě oloupaným stroužkem skutečného česneku. Vyšší stupeň rozmělnění také ztěžuje identifikaci původních materiálů a usnadňuje falšování. Do ordinace čínského lékaře putují drogy v celém, nerozmělněném stavu a až tam se teprve práškují, míchají podle individuálních receptů pro každého pacienta zvlášť a balí se na balícím stroji do ampulek nebo sáčků přímo před očima pacienta. Proto též v zemích jako Taiwan, kde jsou ordinace TČM stejně populární jako MUDr. lékařství, neexistuje dichotomie pro/proti ampulkám – pacienti jsou děnně svědky toho, jak se jejich ampulky vyrábějí ze surovin, a důvěřovat musejí jen lékaři, kterého si volí.

Červený ženšen je sám vlastně lékovou formou

Pokud se soustředíme konkrétně na tuhé ženšenové formy, tak červenému ženšenu (ginseng radix rubra) předčasné práškování příliš nesvědčí. Červený ženšen, v suchém stavu sklovitě tvrdý a odolný vůči oxidaci i napadením škůdci, se vlastně už sám dá považovat za jakousi lékovou formu, daleko trvanlivější a koncentrovanější než ženšen sušený (neboli bílý, ginseng radix alba). Přitom lze pořád poznat, jak byl kořen velký a kolik měl letokruhů. Podle lomu, vůně a chuti můžeme dokonce zhruba odhadnout obsah saponinů (které u kvalitní drogy tvoří až 20% suché váhy).

Ženšenové kapsle/dražé mají své opodstatnění, například když nechceme ženšen vařit ani žvýkat, nebo když je součástí práškové směsi bylin pro konkrétní použití. K nevýhodám patří obtížnost posouzení kvality obsahu. Dalším problémem je to, že velikosti kapsle/tabletky jsou malé, zatímco ženšen a jiné byliny se typicky konzumují v gramových množstvích. Ke zvýšení libida by tak byla nutná denní konzumace vícero ženšenových ampulek či tabletek. Tento problém se v TČM obecně řeší tím, že se práškovaná bylinná směs zavařuje do docela velkých sáčků, které představují jednotlivou dávku a po otevření se zapíjejí teplou vodou.

Na závěr

Co říct na závěr? Snad jen to, že i ten zinek, vápník a železo jsou (alespoň podle názoru mého bývalého vedoucího z katedry fyziologie UK) v dostatečné míře zastoupeny i v nepříliš luxusní dietě a i pro ně platí, že je lepší je získávat z normálních potravin (zkuste kvalitní sýry) než z tabletek. A ještě něco – jestli se dítko bude loudat, není třeba otálet s úvahou, jestli Vám Vaše přesvědčení dovoluje nebo nedovoluje umělé oplození.

-boris-

| 2008 - 6.11.2020