Drobečková navigace

Buergerova nemoc

Dobrý den,

Mám podezření na Buergerovu nemoc, což je zvláštní zánět cév a vasculitida. Zaujal mě text na vašich stránkách o ženšenu a jeho vlivu na obnovu endotelu. Objednal jsem si ženšen pravý TaiwanTCM LIANG, plátky a první dva dny jsem si udělal čaj ze dvou plátků, další dny bych pokračoval s jedním plátkem. Myslíte, že by to tak mohlo být? Mám pokračovat v užívání ženšenu? Zatím mám asi 30g. Myslíte si, že na mé onemocnění může mít ženšen pozitivní vliv? Díky moc za odpovědi. Vladimír H.

Vážený pane Vladimíre,

musím se přiznat, že předtím, než jsem obdržel Váš dotaz, jsem toho o Buergerově chorobě příliš mnoho nevěděl. Z toho, co se mi podařilo v krátké době nastudovat, je ale prakticky jasné, že ženšen u této nemoci má šanci pomoct. Ještě Vás musím povinně upozornit, že rozhodnutí o terapii závažných onemocnění patří do rukou lékaře a můj názor je pouze poradní.

Bohužel, Buergerovu nemoc patrně vyléčit nelze

Pokud jsem to pochopil správně, tak Buergerova nemoc se vyznačuje postupující tromboflebitidou (trombotizujícím zánětem cév), která postupně ucpává a ničí krevní řečiště zejména v končetinách. Za normálních okolností má cévní řečiště vysokou funkční rezervu, ta se ale postupně vyčerpá a když už nezbývají žádné záložní cévy, končetina nakonec odumře.

To, jestli, a za jak dlouho dojde k tomuto výsledku, lze ovlivnit životosprávou. Četl jsem například, že doba, která uplyne od diagnózy do odumření končetiny je podstatně delší, pokud pacient přestane kouřit. Nepochybuji o tom, že cigarety Vám lékař už přísně zakáza. Takže abychom dobu přežívání Vašich končetin ještě více prodloužili, dovolte, abych Vám já pevně doporučil ženšen.

Potenciál ženšenu u Buergerovy choroby je jednoznačný

Na nevysvětlitelné chronické záněty, a zvláště na ty cévní, je ženšen jednou z nejlepších možných voleb. To jste ostatně možná – jak bych Vám přál – poznal i sám. Rád bych se dověděl o Vašich zkušenostech a vývoji Vašeho zdravotního stavu. Ale bez ohledu na subjektivní pocity ohledně jeho účinnosti bych Vám v případě Buergerovy nemoci ženšen v malých, nebo lépe i ve větších dávkách doporučil. Potenciál ženšenu u Buergerovy nemoci je dán kombinací tří faktorů:

  1. Protizánětlivého působení ženšenu
  2. Přímého rozšíření cév zejména zvýšením produkce oxidu dusnatého
  3. Zlepšením regeneračního potenciálu krevního řečiště

Kliknutím na výše uvedené body se dostanete na samostatné stránky, kde jsem už tyto aspekty jeho působení více rozebral. Tato kombinace tří účinků je něco, co Vám běžné léky proti zánětu neposkytnou. Vás zcela správně nejvíce zaujal regenerační účinek ženšenu na endotel, růst kapilár a potažmo též hojení ran. Důležitý je ale i vazorelaxační efekt: Zatímco nikotin vede k vasokonstrikci (zúžení cév), ženšenové panaxosidy cévy spíše uvolňují a to je dalším důvodem, proč má jeho pravidelné užívání potenciál postup Buergerovy nemoci zpomalit.

Ohledně dávkování...

Protizánětlivý účinek ženšenu se dostavuje už při nízkých dávkách 1-2g denně, které jste bral Vy. Cytoprotektivní účinek ženšenu je dokonce tak silný, že je patrný i při velmi nízkých dávkách 200-400mg, které obvykle nacházíme v ženšenových kapslích a tabletách. Proto tyto přípravky nejsou neúčinné, ale mají svůj potenciál proti zánětům, bolestem hlavy, kocovině atd. Zde ale samozřejmě mluvíme o dávkování přímo plátkovaného ženšenového kořene, například Vámi zmiňovaného TaiwanTCM LIANG.

Pokud jde o mé doporučení, tak bych Vám poradil ženšen užívat dlouhodobě a dávku ještě o něco zvýšit tak asi na 5g denně, aby byla jistota, že jeho účinek na prodloužení životaschopnosti cévního řečiště končetin je maximalizován. Nemusíte ho brát denně, není to antibiotikum, přestávka několika dnů nezaváží. Jde spíše o to, aby zde byl v dlouhodobém měřítku určitý průměrný účinek. Vyjde Vás to levněji než kouření a na postup Buregerovy nemoci to má účinek přesně opačný. O přípravě plátkovaného ženšenu si můžete přečíst zde.

S pozdravem,
-boris-

| 2012 - 15.4.2018