Dobrý den,
Mám podezření na Buergerovu nemoc, což je zvláštní zánět cév a vasculitida. Zaujal mě text na vašich stránkách o ženšenu a jeho vlivu na obnovu endotelu. Objednal jsem si ženšen pravý TaiwanTCM LIANG, plátky a první dva dny jsem si udělal čaj ze dvou plátků, další dny bych pokračoval s jedním plátkem. Myslíte, že by to tak mohlo být? Mám pokračovat v užívání ženšenu? Zatím mám asi 30g. Myslíte si, že na mé onemocnění může mít ženšen pozitivní vliv? Díky moc za odpovědi. Vladimír H.
Vážený pane Vladimíre,
nejsem lékař a předtím, než jsem obdržel Váš dotaz, jsem toho o Buergerově chorobě moc nevěděl. Z toho, co se mi podařilo v krátké době nastudovat, je prakticky jasné, že ženšen u této nemoci má šanci pomoct. Ještě Vás musím povinně upozornit, že rozhodnutí o terapii závažných onemocnění patří do rukou lékaře a můj názor je pouze poradní.
Buergerovu nemoc úplně vyléčit nelze
Buergerova nemoc se vyznačuje postupující tromboflebitidou (trombotizujícím zánětem cév), která postupně ucpává a ničí krevní řečiště zejména v končetinách. Za normálních okolností má cévní řečiště vysokou funkční rezervu, ta se ale časem vyčerpá. To, jestli, a za jak dlouho dojde k tomuto výsledku, lze ovlivnit životosprávou. Abychom dobu přežívání Vašich končetin ještě více prodloužili, dovolte, abych Vám doporučil ženšen.
Potenciál ženšenu u Buergerovy nemoci
Na nevysvětlitelné chronické záněty, a zvláště na ty cévní, je ženšen jednou z nejlepších možných voleb. Potenciál ženšenu u Buergerovy choroby je dán kombinací tří faktorů:
- Protizánětlivého působení ženšenu
- Přímého rozšíření cév zejména zvýšením produkce oxidu dusnatého
- Zlepšením regenerace krevního řečiště
Vás zcela správně nejvíce zaujal regenerační účinek ženšenu na endotel, růst kapilár a potažmo též hojení ran. Důležitý je i vasorelaxační efekt: Ženšen je opakem nikotinu, ženšenové panaxosidy cévy uvolňují.
Ohledně dávkování...
Protizánětlivý účinek ženšenu lze pocítit už při dávkách 1-2g denně, které jste bral Vy. Cytoprotektivní účinek ženšenu je ještě silnější, dle studií je patrný i při 200-400mg, které obvykle nacházíme v ženšenových kapslích a tabletách. Proto tyto přípravky nejsou neúčinné, ale mají svůj potenciál proti zánětům, bolestem hlavy, kocovině atd. Zde ale mluvím o dávkování ženšenového kořene.
Ve vašem případě je vhodné dávku zvýšit na 5g denně. Vyjde Vás to levněji než kouření a na postup Buregerovy nemoci to má účinek přesně opačný. O přípravě plátkového ženšenu si můžete přečíst zde.
S pozdravem,
-boris-