Drobečková navigace

Bylinné kombinace proti kocovině

Praktické shrnutí: Proti kocovině je dnes na trhu k dispozici vícero nápojů a doplňků stravy s obsahem bylin. Několik jich nabízí i tento text.

Co je kocovina?

Kocovina je kombinace vlivu

  • zbytkového alkoholu v krvi
  • toxického acetaldehydu, který z alkoholu vzniká a
  • bolesti hlavy v důsledku aktivace mikroglie

Co je to mikroglie? Mikroglie je skupinový název pro obslužné imunitní buňky, které za normálních okolností chrání neurony před infekcí. Při konzumaci alkoholu však jejich aktivace nadělá více škody než užitku. Aktivace mikroglie je hlavním důvodem bolesti hlavy a pocitu nevolnosti po společenských večírcích spojených s konzumací alkoholu. Dobrá zpráva pro alkoholiky je, že aktivaci mikroglie lze pomocí adaptogenů potlačit a příznaky kocoviny zredukovat na minimum.

Když bojujeme proti kocovině, chceme se především

  1. zbavit bolesti hlavy
  2. opět získat duševní čilost
  3. ochránit játra před zánětem v důsledku toxického acetaldehydu

S úkolem 1. a 3. výrazně pomůžou adaptogeny. Jaké? Čtěte dále, hned se k nim dostanu. S úkolem 2. zase pomůže kofein a energetické nápoje, zvláště pak tzv. nápoje proti kocovině, které většinou také obsahují vitamíny skupiny B. Proč? Protože při alkoholové intoxikaci se vitamín B velmi rychle spotřebovává. Je přitom ironií, že pivo je zdrojem vitamínu B, ale těžký alkoholismus poškozuje neurony právě nedostatkem tohoto vitamínu. Je proto lepší konzumovat menší množství piva a vína, než větší množství destilátů. Druhým mechanismem, kterým alkohol mozek (a játra) poškozuje je již zmíněný zánět, který lze tlumit adaptogeny.

Královské byliny proti kocovině

V směsích TČM byliny zastávají 4 funkce: král, rádce, sekretář a herold. Zjednodušeně, byliny královské = základní, rádci, sekretáři = další potřebné, heroldi dolaďují směs.

"Královské byliny" je techický termín z oboru sestavování bylinných kombinací TČM, která dělí byliny v lektvarech na královské, rádcovské, sekretáře a heroldy. Existuje vícero bylin, o nichž je prokázáno, že tlumí aktivaci mikroglie, ale exceluje mezi nimi ženšen.

Ženšen pravý

Kořen a další části ženšenu jsou výrazně neuroprotektivní. Přes 20 vědeckých prací prokazuje, že jeho panaxosidy tlumí aktivaci mikroglie. Ženšen navíc ovlivňuje dopaminergní a cholinergní signalizaci, a to tak, že chrání paměť (Nitta1995pge, Sloley1999age, Alhazmi2013peg, Kim2007neg) a působí proti alkoholismu. Studie Kim1995bbg, Tokuyama1996ege, Kim1999ibg prokazují účinek jeho saponinů proti kokainismu, studie Kim1995ibg proti morfinismu a studie Shim2000meg proti nikotinismu. Další relevantní studie jsou Takahashi1998ppe, Oh1997gts a Kim2005pap prokazující normalizační účinek po opioidech, kokainu a amfetaminech. Ženšen se proto uplatní nejen při kocovině, ale i při abstinenčních příznacích po jiných návykových látkách. Účinnou látkou ženšenu je zde ginsenosid Rg1 a Re (Yamaguchi1995egi, Yamaguchi1996egi) a možná také Rb1 (Benishin1991egr).

Notoginseng

Podobně jako ženšen, notoginseng tlumí aktivaci mikroglie (viz věda) a vícero mechanismy potlačuje zánět (viz věda). Účinné jsou i další druhy ženšenu (ženšen americký atd.)

Rozchodnice růžová

Salidrosid z rozchodnice je také protizánětlivý a neuroprotektivní podle vícero publikací. Salidrosid chrání paměť dle Zhang2013sab, Palmeri2016sbc, Vasileva2016bec. Rozchodnice má též neurotropní účinek: inhibuje katechol-O-metyl transferázu (systém dopaminu a serotoninu) a dle Blum2007mcc a Mannucci2012sir také působí proti závislosti.

Řemdihák

K využívaným druhům rodu patří řemdihák zobanolistý, trpký a plstnatý. Tyto byliny jsou neuroprotektivní a tlumí aktivaci mikroglie podobně jako ženšen (viz věda). Jsou navíc antidepresivní (viz věda) a také ovlivňují systém serotoninu a dopaminu. Řemdihák je královskou bylinou mnoha TČM směsí proti bolesti hlavy.

Pinelie trojčetná

Pinelie je bylina, která se před použitím musí promývat a macerovat, protože v čerstvém stavu je dráždivá. Ale její mořený kořen je královskou přísadou lektvarů k zastavení zvracení, nápravě pocitu nevolnosti a posílení žaludku, viz Zhang2015opt, text zde.

Rádcovské byliny proti kocovině

Při sestavení kombinace jde o smíchání vícero účinných bylin s nestejným mechanismem účinku, aby se jejich účinek proti kocovině vzájemně zesílil. K rádcovským bylinám proti kocovině můžou patřit třeba

Sekretáři a heroldi

V kompozici TČM jsou sekretáři rostliny pomocné a kompenzační a heroldi byliny, které vedou účinek jiných drog do organismu. Proti kocovině se v těchto funkcích hodí zázvor, kurkuma, galangal, libeček, atraktylis, šalvěj červenokořenná, skořice, čínská skořice, hřebíček, lékořice a další vonné přísady – fenykl, anýz, kmín, badyán, citrusová kůra, voňatka, ale i pepř (černý, dlouhý, kubebový, lékařský) atd.

Kofein a kofeinové byliny

Mezi sekretáře kombinací proti kocovině lze počítat i kofein a byliny kofein obsahující – káva, čaj, maté, kola, guarana, kakaovník a janiba. V tomto případě je vhodné mezi heroldy zařadit kyselou substanci. V TČM je herold droga, která "vede" účinek jiných látek do organismu. A kyselé substance samy o sobě nemají příliš velký účinek, ale zrychlují vstřebávání kofeinu. Když si tedy ráno na kocovinu dáváme kávu s citronem, kofein v ní může být třeba i králem, ale citronová šťáva je heroldem. A když si dáme proti kocovině třeba silný zelený čaj s rajčatovou šťávou, strouhanou kurkumou (koupit zde) a pepřem, tak kyselá rajčatová šťáva zároveň doplňuje draslíkové ionty do organismu a vede účinek kofeinu ze zeleného čaje, zatímco piperin z pepře je také heroldem, který vede účinek kurkuminu přes střevní stěnu do organismu (Berginc2011pbo, text zde). Vhodnou kyselou substancí může být i kyselina askorbová, kterou lze levně koupit zde.

Standardní kombinace TČM

Z výšeuvedených bylin lze samostatně složit kombinaci proti kocovině. Existují však i osvědčené standardní kombinace TČM. Nikoliv sice proti kocovině, protože kocovinu jako nemoc TČM nezná, ale přeci mezi standardními směsmi najdeme pár vhodných:

U všech těchto kombinací platí, že je výhodné je užít co nejdříve po konzumaci, nebo dokonce přímo zároveň s konzumací alkoholu.

| 2010 - 6.9.2020