Drobečková navigace

Alkohol (kocovina) a jiné intoxikace

Praktické shrnutí: Tento nedokončený text je prozatím pouhým skladištěm mých referencí na neuroprotektivní a neuromodulační účinek modelového adaptogenu ženšenu. Nic jiného tady nenajdete ... ba ano, ještě odkaz na rozchodnici růžovou. Zkuste tak příští rok :-)

Intoxikace, kocovina, alkoholismus

Alkoholové a jiné intoxikace mají dva aspekty: chemickou zátěž organismu (hlavně mozku a jater, mnohdy též ledvin) a závislost, pokud se jedná o látky návykové. Při ochraně před intoxikací se uplatní neuroprotektivní účinky adaptogenů. Navíc ale mají některé adaptogeny specifický účinek blokující vliv drogy na dopaminovou signalizaci do nucleus accumbens, která je principem drogové závislosti.

Účinky adaptogenů při intoxikaci organizmu

Seznam klasických adaptogenů čítá desítky rostlin a mnohé z nich mají paralelní neuroprotektivní a protizánětlivé účinky, které tvoří jádro účinku modelového adaptogenu ženšenu proti intoxikacím. Jiné adaptogeny než ženšen jsem zatím bohužel v této souvislosti nenastudoval, takže se v tomto textu prozatím více-méně omezuji na ženšen, který se považuje mezi adaptogeny za jedničku. Jinak podobné neuroprotektivní účinky má například i rozchodnice růžová a další adaptogeny.

Ochrana neuronů a kognitivních funkcí

Vliv adaptogenů na paměť se obvykle zkoumá v souvislosti s účinky na centrální acetylcholinové dráhy. Ženšen chránil paměť na modelu cholinergního narušení učení skopolaminem (Nitta1995pge, Sloley1999age). Dle Alhazmi2013peg jsou ochranné účinky ženšenu na paměť stejné jako u mementinu (standardního paliativního léku na Alzheimerovu chorobu). Účinným panaxosidem se zdá být ginsenosid Rb1, který zvyšuje výlev acetylcholinu z hipokampu (Benishin1991egr). To je v částečném rozporu se závěry studií Yamaguchi1995egi a Yamaguchi1996egi, dle kterých paměť chrání gssd. Rg1 a gssd. Re, ne však gssd. Rb1, Rd, F2, Rf, Rh1 ani 20-O-Glu-PPD.

Ochranný účinek na paměť se zjistil i u hlavní účinné látky rozchodnice salidrosidu (Zhang2013sab, Palmeri2016sbc, Vasileva2016bec).

Ochrana před kocovinou

Ženšen uklidňuje podráždění mikroglie odpovědné za kocovinu. Nejlepší je ženšen užít před konzumací alkoholu nebo společně s ním. Účinek při užití den poté je menší. Ženšen též chrání před předrážděním neurony paměťového centra hipokampu (Kim2007neg).

Proti závislosti samotné

Hned zkraje: nelze čekat zázraky. Ten, kdo si jednou vyvinul silnou drogovou závislost, bude při každé vhodné příležitosti opět v pokušení. Adaptogeny s příslušným dopaminergním účinkem pomáhají tím, že činí abstinenci méně stresující. Toto tvrzení podporuje vícero publikací, které však pořád nerozptýlily mé osobní pochybnosti o tomto konkrétním účinku ženšenu a klasických adaptogenů.

  • Kim1995bbg (potkan), Tokuyama1996ege, Kim1999ibg (myš) – účinek celkového saponinového extraktu ženšenu nebo jednotlivých panaxosidů proti dopaminergní senzitizaci v důsledku kokainové závislosti.
  • Kim1995ibg (myš) – normalizující vliv na nervovou signalizaci u morfinismu.
  • Shim2000meg (potkan) – normalizující vliv na nervovou signalizaci a změny genové exprese neuronů po podání nikotinu.
  • Takahashi1998ppe, Kim2005pap – normalizující působení ženšenu na CNS a působení proti závislosti na opioidech, kokainu a amfetaminech.
  • Oh1997gts – ženšenový celkový saponin inhibuje dopaminové vyčerpání v c. striatum po metamfetaminu.
  • Blum2007mccrozchodnice růžová (Rhodiola rosea) ovlivňuje dopaminovou signalizaci a má potenciál proti drogovým závislostem (alkoholismus atd.) Tato studie identifikuje dopaminergní systém (konkrétně inhibice katechol-O-metyl transferázy) jako potenciální mechanismus obecného účinku rozchodnice proti drogovým závislostem (např. alkoholismu). Působením na centrální serotoninový systém rozchodnice zmírňovala příznaky experimentálního (potkan) nikotinového abstinenčního syndromu (Mannucci2012sir).

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.