Drobečková navigace

Cholinergní účinky (ochrana paměti)

Cholinergní model poškození paměti

Stejně jako depresi lze zhruba propojit se serotoninem a Parkinsonismus s dopaminem, centrální acetylcholinový systém se pojí s pamětí. Standardním modelem poškození paměti ve výzkumu je podání cholinergního antagonistu skopolaminu. Látky, jejichž účinek na ochranu paměti se prokáže na modelu skopolaminového poškození obvykle aspoň mírně pomáhají i při nejběžnější paměť poškozující nemoci – Alzheimerově chorobě – třebaže její skutečnou příčinou je fyzická destrukce neuronů akumulací β-amyloidu. U adaptogenů s ochranným účinkem na paměť a s nootropickým účinkem se proto zkoumá vliv jejich obsahových látek na centrální receptory acetylcholinu a biologické dráhy s nimi propojené.

Cholinergní účinky adaptogenů - vliv na paměť

Mnohé adaptogeny mají ochranný účinek na CNS. To vedlo také k výzkumu jejich vlivu na ochranu paměti, která se zase pojí s cholinergním systémem.

Ženšen pravý na zlepšení paměti

Ženšen pravý (Nitta1995pge), jakož i ženšen americký (Sloley1999age) upravují skopolaminem narušené učení u potkanů. Tento účinek byl připsán konkrétně ginsenosidu Rg1 (Yamaguchi1995egi) a ginsenosidu Rb1 (Benishin1991egr), který prý též usnadňuje výlev acetylcholinu z hipokampu. Podle Salim1997grr též ginsenosid Rb1 zyvšuje expresi enzymů a transportérů acetylcholinového přenosu – mRNA cholin acetylransferázy a pod. Rozpornou zprávu ohledně gssd. Rb1 podává Yamaguchi1996egi, podle které paměť chrání gssd. Rg1 Re, ne však gssd Rb1, Rd, F2, Rf, Rh1 ani 20-O-Glu-PPD. Gssd Rg2, Rg3, sloučenina K a aglykon protopanaxatriol reverzibilně blokují neuronální acetylcholinový nikotinový receptor α3β4. (Lee2003deb, Jeong2004sgr, Lee2009rlr).

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.