Drobečková navigace

Cholinergní účinky (ochrana paměti)

Praktické shrnutí: V tomto textu mám několik referencovaných poznámek o cholinergním účinku ženšenu, bakopy drobnolisté a dalších rostlin.

Cholinergní model poškození paměti

Stejně jako depresi lze zhruba propojit se serotoninem a Parkinsonismus s dopaminem, centrální acetylcholinový systém se obecně spojuje s pamětí. Standardním modelem poškození paměti ve výzkumu je podání cholinergního antagonistu skopolaminu. Látky, jejichž účinek na ochranu paměti se prokáže na modelu skopolaminového poškození jsou kandidátmi neuroprotektiv se zvláštním vztahem k ochraně paměti a k – Alzheimerově chorobě.

Ženšen pravý

Ženšen pravý (Nitta1995pge), jakož i ženšen americký (Sloley1999age) upravují skopolaminem narušené učení u potkanů. Tento účinek byl připsán konkrétně ginsenosidu Rg1 (Yamaguchi1995egi) a ginsenosidu Rb1 (Benishin1991egr), který prý též usnadňuje výlev acetylcholinu z hipokampu. Podle Salim1997grr též ginsenosid Rb1 zyvšuje expresi enzymů a transportérů acetylcholinového přenosu – mRNA cholin acetylransferázy a pod. Rozpornou zprávu ohledně gssd. Rb1 podává Yamaguchi1996egi, podle které paměť chrání gssd. Rg1 Re, ne však gssd Rb1, Rd, F2, Rf, Rh1 ani 20-O-Glu-PPD. Gssd Rg2, Rg3, sloučenina K a aglykon protopanaxatriol reverzibilně blokují neuronální acetylcholinový nikotinový receptor α3β4. (Lee2003deb, Jeong2004sgr, Lee2009rlr).

Bakopa drobnolistá

Indický nootropický adaptogen bakopa též zvaný brahmí má rozsáhlé účinky na vícero receptorových systémů mozku, viz přehled Aguiar2013nrn, text zde. Její neuromodulační účinek na acetylcholinové receptory dokumentuje Pandareesh2013npb, implikace na ochranu či zlepšení paměti dokumentují Pandareesh2016cen a další publikace.

Pupečníkovec asijský

Pupečníkovec je nootropická a paměť chránící bylina. Dle přehledu Gray2018cap (text zde) pupečníkovec normalizuje aktivitu acetylcholinesterázy v mozku i hladinu acetylcholinu samotného. Další věda zde a zde.

Další rostliny

| 2010 - 14.10.2020