Praktické shrnutí: V tomto textu mám několik referencovaných poznámek o cholinergním účinku ženšenu, bakopy drobnolisté a dalších rostlin.
Cholinergní model poškození paměti
Ženšen pravý
Ženšen pravý (Nitta1995pge), jakož i ženšen americký (Sloley1999age) upravují skopolaminem narušené učení u potkanů. Tento účinek byl připsán konkrétně ginsenosidu Rg1 (Yamaguchi1995egi) a ginsenosidu Rb1 (Benishin1991egr), který prý též usnadňuje výlev acetylcholinu z hipokampu. Podle Salim1997grr též ginsenosid Rb1 zyvšuje expresi enzymů a transportérů acetylcholinového přenosu – mRNA cholin acetylransferázy a pod. Rozpornou zprávu ohledně gssd. Rb1 podává Yamaguchi1996egi, podle které paměť chrání gssd. Rg1 a Re, ne však gssd Rb1, Rd, F2, Rf, Rh1 ani 20-O-Glu-PPD. Gssd Rg2, Rg3, sloučenina K a aglykon protopanaxatriol reverzibilně blokují neuronální acetylcholinový nikotinový receptor α3β4. (Lee2003deb, Jeong2004sgr, Lee2009rlr).
Bakopa drobnolistá
Indický nootropický adaptogen bakopa též zvaný brahmí má rozsáhlé účinky na vícero receptorových systémů mozku, viz přehled Aguiar2013nrn, text zde. Její neuromodulační účinek na acetylcholinové receptory dokumentuje Pandareesh2013npb, implikace na ochranu či zlepšení paměti dokumentují Pandareesh2016cen a další publikace.
Pupečníkovec asijský
Pupečníkovec je nootropická a paměť chránící bylina. Dle přehledu Gray2018cap (text zde) pupečníkovec normalizuje aktivitu acetylcholinesterázy v mozku i hladinu acetylcholinu samotného. Další věda zde a zde.
Další rostliny
- Vitánie snodárná též zvaná indický ženšen má rozsáhlé cholinergní účinky, viz Konar2019mmr, text zde, a další publikace.
- Schizandra (klanopraška) čínská také chrání paměť, ale není jasné, jestli moduluje cholinergní systém, viz věda.
- U jinanu dvoulaločného existují určité náznaky jeho cholinergního vlivu, viz věda.