Většina současných léků je paracelsovských: jsou to jedy, které v malé dávce léčí. Jejich protikladem jsou adaptogeny, které z definice nemají mít jednostranné účinky. Z čehož vyplývá, že by také neměli být jedovaté (i když v tomto bodě existují určité rozpory). Lze však jednoznačně říct, že adaptogen není totéž, co nejedovatá léčivka. Těm, kteří se v dobré vůli pokoušejí pochopit, co to vlastně ty adaptogeny jsou, lze snadno vysvětlit, že jedovaté rostliny (náprstník, kulčiba, rulík zlomocný...) adaptogeny nejsou. Na jedovaté rostliny hledíme jako na paracelsovské léky, jejichž kvalita se měří terapeutickým indexem (poměr léčivé dávky ED50 k smrtící dávce LD50). Podobně snadno lze vysvětlit, že jedlé rostliny nemají terapeutický index, protože vůbec nemají smrtící dávku LD50. Nicméně kategorie adaptogenů není totožná s kategorií nejedovatých léčivek. Adaptogen totiž nemá mít jednostranné účinky a má zvyšovat adaptační rozmezí. Uvedl bych dva příklady nejedovatých léčivek, které dle mého názoru je nutné řadit mezi neadaptogeny:
- Lékořice čínská (stejně jako lékořice lysá) splňuje téměř všechny předpoklady být adaptogenem: je nejedovatá, široce využívaná a její triterpenoid glycyrrhizin povzbuzuje stresové hormony, které nám umožňují přestát nepříznivé podmínky. Přesněji, lékořice zvyšuje hladinu kortizolu, čímž zesiluje tzv. generalizovaný adaptační syndrom. Lékořice však není dokonalý adaptogen, protože při dlouhodobém užívání trápí tělo zvýšeným kortizolem asi jako když se chronicky stresujeme v práci nebo v rodině. Ve srovnání s lékořicí modelový adaptogen ženšen zvýšený kortizol snižuje a snížený kortizol může naopak mírně zvyšovat. Proto se říká, že ženšen stabilizuje stres.
- Konopí seté je další nejedovatou léčivkou, která není dokonalým adaptogenem. Kanabinoidy konopí působící na mozkové receptory CB1 a tělní receptory CB2 mají sice spoustu pozitivních účinků (třeba tlumí zánět a bolest), avšak konopí má opojné účinky, které ostatně leckdo zná z první ruky. Ve srovnání s konopím modelový adaptogen ženšen (byť mírně nootropický) žádné opojné ani euforizující účinky nemá.